Sağlıklı Yaşam

Yüzdeki Tüylerin Büyümesini Doğal Olarak Önlemenin 6 Yolu

Hem kadınlarda hem erkeklerde yüzde tüylerin olması normaldir. Ancak bazı durumlarda yüzünüzde koyu renkli, kaba tüyler görünebilir ve kendinizi neredeyse her gün cımbıza uzanırken bulabilirsiniz. Bu hoş olmayan duruma hirsutizm denir ve genellikle hormonal bir dengesizlikten kaynaklanır. Ağda ve lazer gibi yöntemler istenmeyen tüylerden kurtulmak için yardımcı olabilir. Ancak bunlar yerine kullanabileceğiniz doğal yöntemler de var. İşte yüzdeki tüylerin büyümesini doğal olarak önlemenin yolları.

1. Nane çayı için

Nane çayı harika bir tada sahiptir. Bu çay hem sinirlerinizi yatıştırır hem de erkeklik hormonların salgılanmasını azaltabilir. Erkek hormonları yüzdeki istenmeyen koyu renkli tüylerden sorumlu olduğundan, düzeylerini düşürmek istenmeyen tüylerin büyümesini azaltabilir. Araştırmalar, günde 2 fincan nane çayı içmenin yüzdeki tüylerin büyümesini yavaşlattığını göstermiştir.

2. Lavanta ve çay ağacı yağlarını deneyin

Uçucu yağlar, cilt bakımı ve güzellikte uzun süredir kullanılmaktadır ve bazıları istenmeyen yüz tüylerine karşı oldukça etkili olabilir. Lavanta ve çay ağacı yağlarının lokal olarak uygulanmasının aşırı tüylenmeyi azalttığı kanıtlanmıştır.

3. Trans yağ tüketimini azaltmaya çalışın

Size en yakın fırından alacağınız lezzetli çikolatalı kurabiyeler ruh halinizi yükseltebilir ve tatlı isteğinizi tatmin edebilir. Ancak trans yağ içeren bu tip gıdalar, ancak kolesterol seviyenizi yükseltmenin ve kalp hastalığı riskinizi artırmanın yanı sıra istenmeyen tüylerin büyümesine de sebep olabilir. 

4. Egzersiz yapmaya çalışın

Aktif kalmak, genel refahınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir ve günde yaklaşık 30  dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmak, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olur. Fazla kilolu olmak yüzdeki tüylerin aşırı uzamasına katkıda bulunduğundan, vücut ağırlığınızın sadece %5’ini kaybetmek hormonlarınızı dengeleyebilir ve yüzdeki tüyleri azaltabilir. Ancak kardiyo gibi testosteron seviyelerini artırmayan egzersiz türlerini seçtiğinizden emin olun ve ağırlık kaldırma gibi yüksek yoğunluklu egzersizlerden kaçının.

5. Akupuntura şans verin

Akupunktur, rahatlamanın ve stresi azaltmanın harika bir yoludur ve kendinizi yenilenmiş hissetmenize olanak tanır. Öte yandan istenmeyen tüy büyümesine sebep olabilir. Araştırmalar, akupunkturun istenmeyen tüylerin yoğunluğunu ve uzunluğunu azaltabileceğini ve erkeklerin hormon düzeylerini düşürebileceğini göstermiştir.

6. Su alımına dikkat edin

Su içmek cildinizi güzelleştirir. Yeterince su içmek metabolizmanızı hızlandırabilir, cildinizin daha uzun süre daha genç kalmasına yardımcı olur ve yüzdeki aşırı tüy büyümesinin önlenmesi de dahil olmak üzere birçok başka sağlık yararı sunar. Günde 6 ila 8 bardak su içmek tüy sorununuza yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu