Tarifler

Bilmekte Fayda Var! Yiyeceklerin Taze Olup Olmadığını Anlamanın 10 Pratik Yolu

Konu market alışverişi olduğunda pek çok seçenek arasında kayboluyoruz. Halbuki kimi gıdaların tazeliğini anlamak sandığımızdan çok daha kolay! Bu yiyeceklerin tazeliğini hemen oracıkta değerlendirebileceğiniz gibi evde de çeşitli yöntemlerle anlayabilirsiniz. Yiyeceklerin taze olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak pratik bilgileri araştırdık ve yazdık. Bu bilgiler sayesinde tazecik gıdaların keyfini çıkaracaksınız! 😊 İşte yiyeceklerin taze olup olmadığını anlamanın 10 kolay yolu…

Kural 1: Taze yumurtanın sarısı ortada olur!

Bir yumurtanın tazeliğini anlamak için öncelikle kırın, ardından sarısına bakın. Yumurtanın sarısı ortada yer alıyorsa ve çevresinde şeffaf, beyaz bir halka varsa bu yumurtanın taze olduğu anlamına gelir. Ek olarak sarısının hacimli olması gerekir. Düz bir sarısı varsa o yumurtayı yememelisiniz. Peki yumurtanın tazeliğini kırmadan anlamak mümkün değil mi? Bunun için çiğ yumurtayı su dolu bir kaba koyun, yumurta dibe çöküyorsa taze, suyun yüzeyine çıkıyorsa bayattır.

Bir avokadonun taze olup olmadığını anlamak için sapına bakın

Bir avokadonun tazeliğini sapından anlayabilirsiniz. Eğer avokadonun sapı kolayca çıkıyorsa bu avokadonun taze olduğu anlamına gelir. Sapı çıkarmakta zorlanıyorsanız avokadonun olgunlaşması için bir süre daha beklemelisiniz.

İyi bir balkabağına vurduğunuzda içi boş hissettirmeli

Bir balkabağının iyi olup olmadığını anlamak için tıpkı bir karpuz gibi vurmalısınız. İçi boş geliyorsa bu iyi bir balkabağı olduğunun işaretidir. Ek olarak meyvenin dışardan da sağlam görünmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Katmanlaşan yoğurt, bayat yoğurt anlamına gelmez

Eğer yoğurdun üzerinde su birikiyorsa bu durum yoğurdu atmanız gerektiği anlamına gelmez. Aksine yoğurt hala çok taze olabilir. Yine de daha pürüzsüz bir yoğurt elde etmek için güzelce karıştırabilirsiniz.

Taze balık sıkı olmalı, kendini salmamalıdır

Taze bir balık satın almak istiyorsanız o balığa dokunmanız şart! Parmağınızla balığın vücuduna bastırın, et hızlı bir şekilde eski haline geri dönmeli. Ek olarak balığın pulları sağlam ve sıkı olmalı.

Taze tavuğun etrafında sıvı olmamalıdır

Tavuk satın alırken etrafında sıvı olmayan tavukları tercih edin. Dondurulmuş bir tavuğu çözdürdükten sonra etrafını minik bir su birikintisi kaplıyorsa bu tavuğu tüketmek güvenli olmayabilir. Ek olarak derisi fazla kırmızı olan tavuklardan da kaçınmalısınız.

Hindistan cevizi yağında katkı maddesi olup olmadığını anlamak, sandığınızdan çok daha kolay!

Hindistan cevizi yağındaki katkı maddelerini tespit edebilmek için yağı buzdolabına koymalısınız. Hindistan cevizi yağı katılaşırken katkı maddeleri ayrılarak farklı bir katman gibi gözükecektir.

İyi bir soğanın ilk katının altında leke olmamalıdır

Lezzetli soğanlar almak için soğanların ilk tabakasının altını incelemelisiniz. Kabuğu solmuş gibiyse ya da lekeler varsa bu küflendiği anlamına gelebilir.

Sarı ve pürüzsüz limonlar, en taze olanlardır

Bir limonun olgunluğunu ve tazeliğini yalnızca bakarak anlayabilirsiniz. Zengin bir sarı rengine sahip pürüzsüz limonlar, olgun limonlardır. Soluk sarı ya da yeşilimsi bir renk tonu ise o limonu satın almamanız gerektiğinin işaretidir.

Taze kahve tüketmek içinse çekirdek halinde satın almak şart!

Kahve severler, genellikle öğütülmüş kahve almaya teşvik edilirler. Halbuki gerçek bir kahve aşığıysanız kahvenizi daima çekirdek halde almanız gerektiğini bilirsiniz. Çekirdek kahve alarak kahvenizi taze olarak öğütebilir, hızlı bir şekilde bayatlamasının önüne geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu