Nedir

Yaz Gribi Nedir?

Yaz Gribi Nedir? Semptomları & Tedavi Süreci | Medicana

İnfluenza virüsünün sebep olduğu grip hastalığı, son derece bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Hastalığın en sık görüldüğü dönem sonbahar ve kış ayları olsa da tüm yıl boyunca gribe yakalanma ihtimali vardır. Yaz gribi olarak bilinen hastalık ise yalnızca influenza virüsü kaynaklı değil birçok farklı virüs nedeniyle ortaya çıkabilir ve influenzanın sebep olduğu grip hastalığı ile benzer semptomlar gösterebilir.

Yaz Gribi Nedir?

Yaz gribi, soğuk algınlığı veya grip benzeri bir tür enfeksiyon hastalığıdır fakat yaz gribi, kış aylarında sıklıkla görülen gribe sebep olan influenza dışında daha birçok farklı virüs aracılığıyla meydana gelebilmektedir.

Çoğu kişi grip sezonunu soğuk havalarla özdeşleştirse de yazın da gribe yakalanılabilir. Bilindiği gibi soğuk havalar ve buna bağlı olarak kapalı alanlarda daha çok vakit geçirilmesi, virüsün yayılımını kolaylaştırsa da gribin tek sebebi hava sıcaklığı değildir. Hasta olan kişiye temasla kolaylıkla bulaşan yaz gribi, influenza gribinden çok farklı semptomlar göstermese de kişinin hastalık geçmişine göre farklı sonuçlar ortaya çıkabilir.

Yaz Gribinin Semptomları Nelerdir?

Yaz gribi influenza virüsü kaynaklı gribe benzer semptomlar ortaya çıkarır ve bu semptomlar hızlı bir şekilde görülmeye başlanıp şiddetlenebilir. Yaşanan semptomların şiddeti ve süresi kişinin bağışıklık sistemi ve hastalık geçmişine göre değişiklik gösterir.

En sık karşılaşılan yaz gribi semptomları şu şekilde sıralanabilir:

 • Yüksek ateş
 • Titreme
 • Öksürük
 • Burun akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Baş dönmesi
 • Boğazda kuruluk
 • Kas ağrısı

Belirtmek gerekir ki yukarıdaki semptomların çoğu yalnızca yaz gribine özgü semptomlar değildir. Çoğu virüs ve bakteri enfeksiyonu da benzer semptomlarla ortaya çıkar. Bu nedenle semptomları takip etmek erken müdahale için son derece önemlidir.

Çeşitli virüslere maruz kalan tüm kişiler semptom göstermese de bazı durumlara sahip kişiler yüksek risk altındadır. Bu özelliklere sahip kişilerin semptom gösterdikten hemen sonra bir uzmana danışmaları hayati önem taşır:

 • 5 yaş altı çocuklar
 • 65 yaş üstü kişiler
 • Gebeler
 • Obezite hastaları
 • Zayıf bağışıklık sistemine sahip kişiler
 • Kanser tedavisi görenler
 • HIV ile yaşayanlar
 • Diyabet, akciğer yetmezliği vb. kronik rahatsızlığı bulunanlar

Sebepler

Özellikle yazın ortaya çıkan grip benzeri hastalıklara sebep olabilecek durumlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Soğuk Algınlığı: Birçok farklı virüs sebebiyle meydana gelebilen bir çeşit solunum yolu enfeksiyonudur. Yaz gribi ile soğuk algınlığının semptomları birbirine oldukça benzer. Gribin aksine soğuk algınlığında semptomlar daha yavaş gelişir ve göreceli olarak daha hafif geçirilir.

Gıda Zehirlenmesi: Çeşitli virüsler, bakteriler ve patojenler aracılığıyla kontamine olmuş gıdaların tüketilmesiyle oluşan gıda zehirlenmesi yine yaz gribi benzeri semptomlar oluşturur. Yaz gribinin semptomlarına ek olarak sindirim sistemini de etkileyen gıda zehirlenmelerinde kusma ve ishal gibi durumlar yaşanabilir.

Zatürre: Akciğer enfeksiyonu olarak bilinen zatürre, gribin komplikasyonu olarak gelişebileceği gibi yine birçok farklı virüs, bakteri, mantar vb. aracılığıyla ortaya çıkabilir. Zatürrenin öncül semptomları yaz gribi ile benzerlik gösterse de ilerleyen fazlarda öksürükler şiddetlenir. Özellikle yeşil ya da sarı renkte mukuslu öksürük zatürrenin ayırıcı semptomlarındandır.

Bronşit: Bronşlar, alınan havanın akciğerde bulunan hava keseciklerine ulaşmasını sağlayan hava yollarıdır. Bronşların çeşitli sebeplerle enfekte olmasıyla kişi solunumda güçlükler yaşar. Genelde grip benzeri semptomlar gösteren bronşit, grip virüsü ile ortaya çıkabildiği gibi sigara kullanımı ile de gelişebilir.

Covid-19: Akut solunum sendromu olarak bilinen Covid-19, SARS-CoV-2 virüsü ile enfekte olmuş kişilerde görülen son derece tehlikeli bir hastalıktır. Covid-19 olan kişiler kuru öksürük, nefes darlığı, yüksek ateş, eklem ve baş ağrısı dahil olmak üzere birçok farklı grip benzeri semptomlar gösterir.

Yaz Gribi Tedavisi

Tedavi süreci hastanın sağlık geçmişine bağlı olarak değişiklik gösterse de çoğu yaz gribi vakası herhangi bir tedavi gerektirmeden geçer. Yeterli beslenme ve dinlenme ile bir hafta içerisinde kişi yaz gribinin tüm semptomlarından kurtulabilir. Fakat hem hastalığın şiddeti hem de kişinin altta yatan farklı hastalıklarına bağlı olarak yaz gribi semptomlarının giderilmesine yönelik çeşitli ilaçlar tedavi sürecinde kullanılabilir.

Yaz gribi, bir virüs enfeksiyonu olması ve grip benzeri semptomlar göstermesi nedeniyle tedavi sürecinde antiviral ilaçlar çoğu zaman başarılı sonuçlar verir. Uzmanların önerilerine göre semptomların ortaya çıkmasından sonra 48 saat içerisinde alınan antiviral ilaçlar hastalığın ilerlemesini ciddi ölçüde durdurur. Yeniden belirtmek gerekir ki farklı bir hastalık geçmişine sahip kişilerin yukarıda belirtilen semptomlar gösterdiğinde en kısa sürede uzmana danışmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu