Sağlıklı Yaşam

Yaşlanma Belirtilerine Elveda: Boyun Bölgesindeki Kırışıklık ve Sarkmaları Önlemenin 6 Etkili Yolu

Tıpkı yüzümüz gibi, boynumuz da çevresel ve genetik faktörler nedeniyle kırışmaya başlar. Çoğu zaman saç beyazlaması ve yüzdeki kırışıklıklar için önlem alıyoruz. Ancak aynı özeni boynumuza göstermediğimizde tüm çabalar sonuçsuz kalıyor. Çünkü yüzdeki kırışıklık ya da sarkmaları bir şekilde hafifletsek de boyundaki sarkmalar gençlik ışıltısının sönmesine neden oluyor. Peki boyunda oluşan kırışıklık ve sarkmalar için neler yapılabilir? Sizin için konuyla ilgili detaylı bir araştırma yaptık. İşte boyundaki sarkma ve kırışıklıkları engellemek için 7 ipucu…

1. Uyku pozisyonuna dikkat edin

Uyku pozisyonu boyun bölgesinde erken yaşlanmaya neden olabilir. Örneğin yan ya da yüzüstü uyumak boynun katlanmasına neden olur. Bu da zaman içinde ciltte kırışıklık oluşmasına yol açar. Uzmanlara göre boyun kırışıklıklarını önlemenin en iyi yolu sırt üstü uyumaktır.

2. Beslenme listenizi gözden geçirin

A vitamini ve beta-karoten açısından zengin besinler, cilt yaşlanmasının önüne geçebilir. Kabak, havuç, greyfurt gibi sarı-turuncu meyve ve sebzeler, hücrelerin genç kalmasını sağlayan karotenoidler açısından zengindir.

3. Cilt bakım rutinine boyun bölgesini de ekleyin

Çoğu kadın cilt bakım rutinini çene çizgisine kadar uygular. Cildinize krem ve serum uygularken, boynunuzu ihmal etmemelisiniz. Yüzünüzle birlikte her gün boynunuzu da nemlendirin. Aynı zamanda güneş kremi sürmeyi de unutmayın. Cildi nemli tutmak ve güneş ışınlarına karşı korumak, boyun bölgesindeki sıkılığın korunmasına yardımcı olur.

4. Masaj yaptırarak vücudun üretimini artırın

Kendinizi rahatlamış hissederken güzel bir cilde kavuşmak isterseniz masaj seansları tam da size göre! Masajlar, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan kolajenin üretilmesini tetikler. Yüz masajı ayrıca kan dolaşımını artırır. Unutmadan, serçe parmağınızı yukarıdan aşağı doğru hareketlerle boyun bölgesinde gezdirerek kendi masajınızı yapabilirsiniz.  

5. Telefona bakarken boynunuzu dik tutun

Telefona yukarıdan bakmak, boynun kırışmasına neden olur. Bu hareket sürekli tekrarlandığında çizgiler derinleşir ve kalıcı kırışıklıklara yol açar. Uzmanlar, telefon kullanırken boynunuzu eğmemeniz gerektiğini belirtiyor. Düz bir açıyla telefona bakarsanız hem boyun ağrılarından hem de kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz.

6. Boyun sarkmasını önlemek için basit egzersizler yapın

Basit egzersizlerle boyun kırışıklıklarını önlemek mümkün. Bu egzersizler kaslarınızı sıkılaştırmaya ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Düzenli olarak yapıldığında boyundaki cilt sarkmasını önleyebilir. İşte uzmanların en sık tavsiye ettiği egzersizlerden biri:

Sırtınız düz olacak şekilde oturun, çeneniz tavanı gösterecek şekilde başınızı yavaşça geriye doğru kaldırın. Ardından ağzınız kapalıyken çiğneme hareketi yapın ve bunu 20 kere tekrarlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu