Sağlıklı Yaşam

Yangınlardan Sakatlıklara: Spor Dünyasında Yaşandığı Düşünülen 5 Lanet

Her ne kadar batıl inançlar olarak kabul edilse de spor dünyasında yaşanan ve lanet olarak isimlendirilen birçok olay var. Sadece doğaüstü güçlerce açıklanabileceği düşünülen bu olaylar spor dünyasında yaşanan birtakım ciddi başarısızlıkların sebebi. İşte spor dünyasında lanet olarak isimlendirilen 5 şanssızlık öyküsü.

1. Rocky Colavito laneti

Beyzbol’da Major Leauge Baseball’da Red Sox ve Cubs isimli takımların ardından Cleveland’da uzun bir süre unvan kıtlığı yaşadı. Uzun süre galibiyet alamayan Red Sox takımında baş gösteren sıkıntıları çözme umuduyla, Cleveland ile aralarında bir oyuncu takası yapıldı. Cleveland oyuncusu Rocky Colavito, Red Sox’a transfer oldu. Colavito, takas haberini Memphis’teki Russwood Park’taki bir maç sırasında öğrendi. Takas haberinden saatler sonra stadyum bir yangında yok oldu. Cleveland takımı ise son şampiyonluğunu 1948 yılında kazandı. Takımın taraftarları bunun sebebinin takas laneti olduğunu düşünüyor.

2. Ölü kedilerin laneti

Arjantin’in en popüler futbol kulüplerinden biri olan Racing Club de Avellaneda’nın 1966’da Copa Libertadores ve 1967’de Kıtalararası Kupa’da kazandığı zaferlerin ardından, takımın ezeli rakibi Club Atlético Independiente’nin taraftarları Racing’in sahasına girdi ve yedi ölü kediyi gömdü. Stadyumun girişinin altına gömülen kara kedilerin laneti, tam olarak bu olaydan önce 15 lig şampiyonluğu kazanmış Racing Club’u resmen perişan etti. 1983 yılında Racing, ligden düştü ve 1999 yılında iflasını açıkladı.

Bu olaylardan sonra altı kedi cesedi taraftarların yardımı ile ortaya çıkarıldı. Ancak sonuncu kedi bulunamadı. İlerleyen zamanlarda ise bir rahip, şeytan çıkarma filmlerine taş çıkaracak bir ayinle gömülü olan son iskeleti de buldu. Cesedin ortaya çıkmasından sadece aylar sonra Racing Club, 35 yılın ardından yeniden şampiyon oldu.

3. Madden Laneti

1998 yılında Garrison Hearst, EA Sport isimli oyun yapım şirketi tarafından üretilen “Madden” isimli video oyunu kapağında temsil edilen ilk NFL (Amerikan Futbol Ligi) oyuncusu oldu. Ardından Hearts bir playoff maçında oldukça ciddi bir ayak bileği sakatlığı geçirdi. Bu durum Madden lanetin ilk örneğiydi. Daha sonraki zamanlarda Digital Trends’e göre 2021 yılına dek kapan için seçilen 22 oyuncudan 16’sı ardı ardına oldukça ciddi sakatlıklar yaşadı. Listede yer alan isimler şöyle; Rob Gronkowski, Drew Brees, Donovan McNabb, Michael Vick, Daunte Culpepper ve Adrian Peterson.

4. Andretti Laneti

Yarış pilotu Mario Andretti, 1969 yılında Indianapolis 500 yarışında şampiyonluk elde etmesinin ardından bir dizi talihsizlik yaşadı. Efsanevi pilot, bu zaferin ardından yarıştığı 24 pistte yarışı yalnızca 5 kez bitirebildi. 1969 zaferinin ardından Andretti’nin takımı satıldı. Takımın ortakları Clint Brawner ve Andy Granatelli arasında birtakım çekişmeler yaşandı. Bu süreçte Mario Andretti, Andy Granatelli’nin yanında yer aldı. Söylentilere göre bu olay üzerine Clint Brawner’ın karısı, Andretti’nin bir daha asla Indianapolis 500’ü kazanamayacağını garanti etmek için bir falcıyı ziyaret etti. İlginç olan ise ne Mario Andretti ne de Mario’nun oğulları Michael ve Jeff, yeğeni John ve torunu Marco Indianapolis 500’te hiç yarış kazanamamış olması.

5. Bobby Layne laneti

Detroit Lions, 1950’lerde NFL’de oldukça güçlü bir takımdı. Altı yıl içinde üç şampiyonluk kazandı. Ancak takımının oyun kurucusu Bobby Layne’i Pittsburgh Steelers’a takas ettikten sonra kazanımları tersine döndü. Layne’in oğlu Alan, Detroit Free Press’e verdiği demeçte, “Takas edildiğini öğrendiğinde biraz sinirlendi ve Lions’ın 50 yıl boyunca şampiyonluk kazanamayacağını ifade eden bir şey söyledi” dedi. Detroit’in yıldız oyun kurucusunun takası, destansı bir şampiyonluk kuraklığının başlangıcıyla aynı zamana denk geldi. Layne’in ayrılmasından bu yana, Lions bir NFL Şampiyonası maçında veya Super Bowl’da bile görünmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu