Sağlıklı Yaşam

Vücudun Farklı Bölgelerindeki Şişkinliği Azaltmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Vücuttaki ödem ya da diğer şişkinlikler birçok farklı nedenle ortaya çıkar. Vücudun farklı bölgelerinde oluşan şişkinlik hissi, tekrarlandığı durumlarda ciddi bir sorun haline gelebilir. Şiş bir yüz, el ya da bacak rahatsız edici bir görünüme sebep olur. Eğer siz de şişliklerden rahatsız oluyorsanız uygulamanız gereken bazı ipuçları bulunuyor. Peki şişkinliği azaltmak için neler yapabilirsiniz?

1. Günde bir çay kaşığından fazla şeker tüketmeyin

Uzmanlar, kan şekerinizi normal seviyede tutmak için şeker tüketmenize gerek olmadığını söylüyor. Fazla glikoz, özellikle yüz bölgesinde şişkinliklere neden olabilir. Şişkinliği azaltmak için günde bir çay kaşığından fazla şeker tüketmeyin.

2. Adet döneminden önce egzersizleri atlamayın

Adet öncesi sendromda mide, kol ve bacaklarda şişkinlikler gözlemlenir. Uzmanlar, bu şişkinlikleri azaltmak için adet döneminden önce egzersiz yapmanızı öneriyor.

3. Geceleri el ve bacaklar için kompresyon bandajı kullanın

Eğer bir sağlık sorununuz yoksa ve vücudunuzu şiş hissediyorsanız gece yatmadan öne el ve bacaklara bandaj sarabilirsiniz. Kompresyon bandajı, vücuttaki şişkinliği azaltmaya ve kötüleşmesini önlemeye yardımcı olur. Fakat vücudunuzun herhangi bir yerinde enfeksiyon olduğunu düşünüyorsanız kompresyon bandajı kullanmayın.

4. Sıcak su içmeyin

Ilık su kan dolaşımını iyileştirir ve sindirimi hızlandırır. Ilık su içtiğinizde damarlarınız genişler ve vücudun her yerine daha fazla oksijen ulaşır. Sonuç olarak vücut şişkinliği azalır. Ancak çok sıcak su içmek bunun tam tersi bir etki yapabilir. Uzmanlar sıcak su içmenin eklem bölgelerinde şişliklere neden olabileceğini söylüyor.

5. Ayaktaki şişlikler için limonlu su tüketin

Limon güçlü bir anti-inflamatuar ajandır. Bu nedenle vücudun hasarlı dokularını onarmaya ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Uzmanlar tüketmenin şişkinlikle mücadelede oldukça etkili bir yöntem olduğunu belirtiyor. Her gün düzenli olarak limonlu su tüketirseniz, şişkinliğinizin azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

6. Ayakkabı seçimine dikkat edin

Ayağın yapısına uygun olmayan düz ayakkabılar giyiyorsanız sık sık ayaklarınızın şiştiğinden şikayet edebilirsiniz. Düz ayakkabılar yerine ayağınızı tam kavrayan ve topuğunuzu destekleyen ayakkabılar giymeye özen gösterin.

Bu ipuçları, şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olabilir. Ancak şişkinliklerin tekrarlaması durumunda bir uzmana başvurmanız en doğru karardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu