Tarifler

Viski Severler Buraya! Mutlaka Bilmeniz Gereken En İyi 17 Viski Markası

Viski arpa, buğday, çavdar ve mısırdan damıtılarak hazırlanan ve meşe fıçılardaki dinlendirilme serüveninin ardından olgunlaştırılan bir çeşidi. Öte yandan viskinin oldukça karakteristik bir içki olduğunu göz önünde bulundurunca viski seçimi de adeta bir sanata dönüşüyor. İrlanda ve İskoçya lehçelerinde “yaşam suyu” anlamını taşıyan viski, birçok alt türe ayrılıyor. Malt viski, çavdar viskisi, harman viski, fıçı viskisi ve dahası… Dünya genelinde İskoç, Amerikan ve İrlanda viskisi olmak üzere 3’e ayrılan viski türleri arasında en iyi 17 viski markasını sizin için bir araya getirdik. En iyi viski markaları neler? En lezzetli viski hangisi? Yumuşak içim viski hangisi? Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

Yeşil periden, Fransız likörüne… Dünya üzerinde alkol oranları en yüksek içkiler hakkında merak ettiklerinizi içeriğimizde bulabilirsiniz.

1. Johnnie Walker – Black Label

Harman İskoç viskiler arasında en klasiklerden biri olan Black Label’la, en iyi viski markaları listemize hızlı bir giriş yapıyoruz. Johnnie Walker, gerek aroması gerekse kalitesi ile viski severlerin favori viski markalarından biri. Üstelik Black Label diğer viskilere kıyasla uygun fiyatıyla da viski severlerin beğenisini kazanıyor. İs tadının yoğun olmadığı Black Label, karameli anımsatan tatlı bir keskinliği barındırıyor. Üretildiği bölge İskoçya olan bu lezzetli viski 12 yıl meşe fıçılarda dinlendirilen harman bir viski türü. Alkol oranı ise % 40 civarında. Viskide olgun ve oturmuş bir tat arayanlar için Black Label başarılı bir viski seçeneği olarak öne çıkıyor.

2. Glenfiddich

12 yıllıktan başlayıp 50 yıllığa kadar bulabileceğiniz Glenfiddich viskiler single malt dünyasına giriş için en çok tercih edilen viski markaları arasında yer alıyor. Yapım aşamasında meşe fıçılar kullanılan Glenfiddich 12 ise en iyi viski markaları arasından bizlere göz kırpıyor. Notalarında yer alan armut çağrışımlı turbası ve keskin tadıyla tanınıyor. Bir İskoç viskisi olan ve ülkenin Spey Nehri civarında damıtılan Glenfiddich yaklaşık %40 alkol oranına sahip. Dünyanın en çok satan iki single malt viskisinden biri olduğunu da hatırlatalım.

3. Knob Creek

ABD’nin Kentucky eyaletinde küçük çaplı bir üretim yapmasına rağmen en başarılı viski markaları arasında yer alan Knob Creek ile listemize devam ediyoruz. Bir Kentucy burbonu 9 yıl süresince içi yakılmış meşe fıçılarda bekletiliyor. % 50 seviyesini geçen alkol oranıyla en iyi viski markaları listemizde yerini alan bu viski Jim Beam Damıtımevi’nde hazırlanıyor. Dünyaca ünlü Amerikan viskisi Knob Creek ezilmiş mısır, çavdar, arpa ve buğday karışımından elde ediliyor.

4. Jack Daniels

En iyi viski markaları arasında şüphesiz zirveyi koruyan isimlerden biri Jack Daniel’s. Dünyanın en çok satan viskilerinde ilk üçe giren Jack Daniel’s, markanın viski literatüründe Tennessee viskisi olarak tanımlanıyor. Peki bu viskiye neden Tennessee viskisi deniyor? Bunun nedeni viskinin üretim aşamasında “Charcoal Mellowing” adı verilen ekstra bir işleme girmesi. Öte yandan % 51’i mısır dışında tahıllardan oluşan viskiler için de bu kategoriden söz etmek mümkün. Meşe fıçılarda dinlendirilen bu viskinin alkol oranı ise %45.

5. The Macallan

Üst sınıf İskoç viskileri arasında yer alan Macallan, yoğun ve keskin bir aroma sunuyor. 12 ve18 yıllık dinlendirilme sürelerine sahip olan bu viskiler, Amerikan ve Avrupa meşe şeri fıçılarında bekletilmiş iki single malta sahiptir. İskoçya’nın Speyside bölgesinde damıtılan bu kaliteli viski türü Single Malt viski sınıfına girer. Alkol oranı ise % 43 ve % 50 arasında değişiyor.

6. Maker’s Mark

En iyi Amerikan viskilerinden biri hangisi diye soracak olursanız, sizi Amerikan viski klasiklerinden Maker’s Mark ile tanıştırmak isteriz. Mantarının üzerinde yer alan kırmızı mumuyla ikonik bir tasarıma sahip olan viski ABD’nin Kentucky eyaletinde damıtılıyor. Tadım notalarına gelecek olursak, karamel, vanilya ve meyve aromalarından hoşlananlar için lezzetli bir viski seçeneği olduğunu söylemeliyiz. Meşe fıçılarda dinlendirilen Maker’s Mark, en kolay içimli burbon viskiler arasında yer alıyor. Alkol oranı %47 ve %60 arasında değişiyor.

7. Jameson

Üretim aşamasında klasiklere nazaran 2 değil 3 kez damıtılması nedeniyle rahat bir içime sahip olan Jameson, İrlanda viskileri arasından en popüleri diyebiliriz. Üstelik hem sek hem de kokteyllerle tercih edilebiliyor. Tadım notaları ise çiçeksi, baharatlı ve tatlı bir aromayı barındırıyor. Irish viski türüne ait olan Jameson burbon fıçılarda dinlendiriliyor. 1780 yılından bu yana üretimi devam eden İrlanda viskisi, en iyi viski markaları arasında yerini almayı başarıyor. Viskinin alkol oranı ise %40.

8. Woodford Reserve

En iyi viski markaları listemizde 8. sırada bir Amerikan viskisi olan Woodford Reserve yer alıyor. Viski severlerin keyifle tükettiği bu viski türü ABD’de yer alan Woodford Reserve Damıtımevi’nde üretiliyor. Kentucky Straight Bourbon türüne ait olan viskide başlangıçta yoğunluğu hissedilen bitki ve vanilya tadının yanında tütün, tarçın ve karamel aromaları da dikkat çekiyor. Burbon fıçılarda bekletilerek dinlendirilen viski % 43 alkol oranına sahip.

9. Lagavulin

2021 yılında sınırlı sayıda üretimle satışa sunulan “Lagavulin 11 Year Old Offerman Edition” Bourbon fıçılarda 11 yıl dinlendirilip olgunlaştırılıyor. Viski yaklaşık %46 alkol oranıyla şişeleniyor. Lagavulin’in bilinen turba tadının yanında, damakta hissedilen aromatik lezzet Lagavulin’i lezzetli bir viskiye dönüştürüyor. Başlangıçta turba, karamel, kavruk kahve kokuları ile mest eden viskinin başarılı bir ekspresyon örneği olduğunu söylemeliyiz.

10. Glenmorangie

Üretimi İskoçya sınırlarında 175 yıldır devam eden başarılı bir viskiden söz edeceğiz şimdi. Glenmorangie, Single Malt viskiler arasında yer alan ikonik viskilerden biri. İskoçlar viskinin damakta bıraktığı tadı İskoçya’daki Cadbol taşına benzetiyorlar. Glenmorangie’un şişelendiği tasarımın üzerindeki logoda yer alan motifler Cadbol Stone’daki tasvirlerden izler taşıyor. Peki dünyanın en iyi viski markaları arasında yer alan Glenmorangie tadım notaları nasıl? İçimi çok keskin olmayan İskoç viskisi, damakta vanilya, muz, nane ve bal aroması bırakıyor. Kokusu bir miktar baskın olan ancak içimi oldukça keyifli olan bu viskiyi tüketirken baharatlı tatlar hissetmeniz de mümkün.

11. Ardbeg

Ardbeg Scorch, Ardbeg Damıtımevi’nin 2021 yılında limitli sayıda ürettiği ekspresyonu olarak dikkat çekiyor. Yoğun kavrulmuş Bourbon fıçılarda bekletilerek olgunlaştırılan Scorch farklı bir alt metne sahip. Islay adasında çok eski çağlarda yaşadığı rivayet edilen efsanevi bir ejderhadan yola çıkılarak yaratılan bu özel üretim viskinin baş damıtıcısı Dr. Bill Lumsden, viskinin olgunlaştırmasında ejderha nefesiyle kavrulmuş olduğunu ifade ediyor. Viski, yoğun karamel ve vanilya notalarıyla harmanlanan bir kokuya sahip. Damakta bıraktığı tat ise füme, yanık meşe ve esmer şeker ağırlıklı. Yoğun isli ve karamelli bir bitişe sahip olduğunu da söylemeliyiz.

12. Laphroig

Laphroaig, İskoçya’nın 6 popüler viski bölgesinde biri olan Islay bölgesinin en ikonik markaları arasında yer alıyor. %57 alkol oranı ile şişelenen viski, isli viskiler arasında en dikkat çeken maltlardan biri. Öte yandan viskinin tadım notalarına dair ilginç yorumlar bulunuyor. Bunlar arasında en dikkat çekenler ise Laphroaig viskinin tadının, yara bandı, ecza kutusu, balçık veya çamura benzediği. Viski olgunlaştırılırken yaklaşık 10 yıllık bir dinlendirilme sürecinden geçiyor.

13. Balvenie

1892 yılında William Grant tarafından kurulan Balvenie Damıtımevi’nde üretilen viskiler dünyanın en iyi viski markaları arasında yer alıyor. Viskinin dinlendirilme süresi yaklaşık 14 yıl. Başlangıçta Bourbon fıçılarda dinlendirilen viski ardından Karayip romu fıçılarında ekstra bekletiliyor. Yoğun antika, ahşap ve cila kokularına sahip olan viski vanilya ve karamel notaları ile dengeleniyor. Sanki bir ahşap atölyesinde viskinizi yudumluyormuşsunuz gibi hissettiren Balvenie bitişte hafif tatlı ve acı aromaları harmanlıyor. Balvenie Caribbean Cask 14 genel hatlarıyla tatlı, yumuşak ve lezzetli bir viski çeşidi. Meyveli kokusu ve damakta bıraktığı krema tadı, oldukça kolay içimli ve aromatik bir ekspresyon olduğunu kanıtlar nitelikte.

14. Chivas Regal

Chivas Brothers’ın ürettiği harmanlanmış viski türlerinden biri olan Chivas Regal dünyanın en çok satılan ve en popüler viskisi diyebiliriz. Oldukça kaliteli bir aroma ve tat sunan Chivas Regal, en iyi viski markaları arasında yerini tartışmasız daima korur. Bir İskoç viskisi olan Chivas Regal, Chivas Brothers tarafından üretilerek, Amerikan ve Avrupa Meşeleri’nde dinlendirilir. Malt harmanı olan viski % 40 alkol oranı ile şişelenir.

15. Highland Park

Highland Park 18, İskoçya’nın en kuzeyinde yer alan Orkney adasında bulunan Highland Park Damıtımevi’nin 18 yıllık ekspresyonu olarak listemize giriş yapıyor. “Viking Pride” (Viking Gururu) olarak da tanınan ekspresyonun olgunlaştırmasında şeri fıçılar tercih edilmiş. Füme tatlar, vanilya, çikolata ve meşeden gelen baharatlı notaların lezzetli bir kombinasyon yarattığı viski oldukça dengeli bir içime sahip.

16. Dewar’s

En iyi viski markaları listemizde yerini alan Dewar’s White Label 1899 yılında markanın ilk baş harmanlayıcısı olan A.J. Cameron tarafından yaratılmış. Markanın en çok satan ekspresyonu olduğunun da altını çizmek isteriz. Aberfeldy tek maltını barındıran ekspresyon yaklaşık 40 civarında farklı viskinin harmanlanması ile üretilmiş şahane bir viski. Harman viski yaklaşık %40 alkol oranıyla şişeleniyor.

17. Talisker

Listemizi hikayesi kadar lezzetiyle de baş döndüren bir ekspresyon ile tamamlıyoruz. Dünyanın en iyi viski markalarından biri olan Talisker’in hikayesi ise şöyle: Yelkenci James Aiken ile birlikte 3264 mil uzunluğunda transatlantik bir yolculuğa çıkılıyor. Bu yolculuk süresince güvertenin farklı noktalarına fıçı parçaları yerleştiriliyor. Bu parçalar yolculuk boyunca azgın dalgalarla ve güçlü fırtınayla savaştıktan sonra damıtımevine getirilip, harmanlanarak fıçıya aktarılıyor. Harmanın içine 1970’li yıllarda damıtılmış ve yaklaşık 40 yıl olgunlaşmış viskiler kısa bir süreliğine bitiş aşaması için dolduruluyor. Sonuca gelindiğinde ise Talisker’in bilinen kaliteli, isli, tuzlu ve karabiberli tatlarının yanında taze meyve aromaları ile yoğun meşe tavrı ekleniyor ve şahane bir viski harmanı ortaya çıkıyor.

Bonus: Viski nasıl seçilir?

Dünyanın en iyi viski markaları listemize Talisker ile sonlandırdık. Şimdi de işin püf noktalarına biraz değinelim istedik. Peki gerçekten iyi bir viski nasıl seçilir? Dünya üzerinde çok sayıda viski markası ve harmanı olduğu aşikar ve tabii hepsini denemiş olmak imkansız. Peki envaiçeşit viski yelpazesinden damak tadımıza en uygun olanı nasıl seçebiliriz? Viski tercihi yapılırken öncelikle viski menşei ülkeye dikkat edilmesi gerekiyor. Dünyanın en iyi viskileri genellikle ABD, İrlanda, İskoçya ve Japonya’da üretiliyor. Viski görünüm itibari ile düz ve kabarcıksız olmalı. Gerçekten iyi bir viski açık ya da koyu altın rengine sahip olmalı. İçinde ise tortu barındırmamalıdır. Viskinin damakta bıraktığı tat ve kalite yıllandırılma süresine ve şekline göre de değişecektir. Öte yandan viski tercihi iyi yapıldığında ertesi gün baş ağrısı yaşamadan keyifli bir şekilde uyanabilirsiniz. Dileriz bahsettiğimiz tüm bu püf noktalar damak tadınıza en uygun viskiyi keşfetmenize yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu