Sağlıklı Yaşam

Uzmanlar Açıklıyor! Neden Kahvaltı Yapmadan Güne Başlamamalıyız?

Konu sağlıklı beslenmek olduğunda kahvaltının en önemli öğün olduğu söylenir. Peki ya sabah saatlerinde aç hissetmiyorsanız ya da kahvaltı yapmayı sevmiyorsanız yine de bir şeyler yemenize gerek var mı? Beslenme uzmanlarına göre evet! Birçok uzman, kendimizi aç hissetmesek bile kahvaltı yapmamız gerektiğinin altını çiziyor. Kahvaltı gün boyunca yaşacağımız açlık halini etkiliyor. Tüm bu bilgilere rağmen birçoğumuz hala kahvaltı yapmadan güne başlıyoruz. 😪 Kahvaltının vücudumuz üzerindeki etkilerini sizler için araştırdık. İşte güne kahvaltısız başlamamak için çeşitli sebepler…

Northwestern Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Christina Meyer-Jax’a göre uyandıktan sonra iki saat içerisinde bir şeyler yememiz gerekiyor

Araştırmalar gösteriyor ki bu zaman dilimi içerisinde yemek yemek, enerji sağlarken metabolizmayı destekliyor, kan şekerini kontrol altına tutuyor. Ek olarak kalp ve zihin sağlığımız da bu durumdan olumlu etkileniyor. Tabii tüm bunlar doğru yiyecekleri seçmemize bağlı!

Yağsız et, yumurta, kuruyemiş, meyve ve tam tahıllı gıdalar

Tüm bu besinleri içeren bir sabah kahvaltısı, gün boyunca enerjinizi korumanıza yardımcı oluyor. Kan şekerini dengeleyerek açlık krizlerinin önüne geçmesi de cabası!

Kahvaltıda şeker ve işlenmiş karbonhidrattan kaçınmanız gerekiyor. Zira bu besinleri tüketmek kan şekerinizin yükselmesine ve enerjinizin düşmesine neden olabilir.

Kahvaltıya başlamadan önce bir bardak su içilmesi tavsiye ediliyor

Bu sayede hem su ihtiyacınızı karşılıyor hem de fazla yemenin önüne geçebiliyorsunuz. Yemek yemeden ya da su içmeden kahve/çay içmek ise kesinlikle önerilmiyor.

Kahvaltıyı gözünüzde büyütmenize hiç gerek yok!

Muz, fıstık ezmesi, yoğurt, çilek ya da yulaf gibi malzemeler kullanarak kısa süre içerisinde besleyici bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

Sabah saatlerinde aç hissetmiyorsanız beslenme rutininizi gözden geçirmenizde fayda var

Aç olmadığınız zamanlarda kendinizi yemek yemeye zorlamak yerine vücudunuzu dinlemeye çalışın. Mide guruldaması, baş ağrısı ya da halsizlik gibi ipuçları aslında açlık yaşadığınızın bir göstergesi olabilir. Kimi zaman fazla aç olmak da kendinizi huzursuz hissetmenize neden olabilir. Böyle anlarda yemek yemek de güçleşir.

Gece kaçamaklarına dikkat! 😪

Gece geç saatlerde atıştırmak, sabah uyandığınızda kendinizi tok hissetmenize neden olabilir. Uzmanlar, yatmadan en az iki saat önce yemek yemeyi kesmenizi öneriyorlar. Tabii akşam yemeği tercihleriniz konusunda da özenli davranmanız gerekiyor. Zira ağır ve yağlı yemekler hem uyku kalitenizi düşürüyor hem de ertesi güne iştahsız başlamanıza neden oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu