Sağlıklı Yaşam

Uzmanlar Açıklıyor! Bitmek Bilmeyen Seks İsteği Bir Travma Göstergesi Olabilir Mi?

Her insan travmalarla farklı şekillerde baş eder. Elbette her davranışımız geçmişle ilişkili değildir, ancak birçoğu geçmişten önemli izler taşır. Seks hayatımız da, fantezilerimizden mastürbasyon alışkanlıklarımıza kadar, geçmişimizle ilgili ipuçları barındırır. Korunmasız seks, aşırı istek ya da seksten sonra yaşanan suçluluk, geçmişte yaşadığımız olayların bir sonucu olabilir. Eğer sizin de asla bitmek bilmeyen bir cinsellik isteğiniz varsa doğru yerdesiniz! Hiperseksüalite olarak da bilinen aşırı cinsel isteği sizler için araştırdık. İşte yüksek libido ve geçmiş travmalar arasındaki o ilişki…

Önceliğiniz mi?

Gündelik yaşamı sürdürürken sekse öncelik vermek önemli bir işaret olabilir. Uzmanlar, cinsellikle ilgili düşüncelerinizi, eylemlerinizi ya da konuşmalarınızı kontrol etmekte zorluk yaşayıp yaşamadığınıza odaklanmanızı istiyor. Seks arzunuz günlük aktivitelerinizin önüne geçiyor mu?

Seksten sonra kendinizi kötü hissediyor musunuz?

Cinsel birlikteliklerin ardından yaşanan pişmanlık hissi, aslında bir travma belirtisi olabilir. Travma geçmişi olan insanlar, güvensizlik duygularıyla başa çıkmak için cinselliği kullanabilirler. Bu durum seksin ardından kendilerini mutsuz ve üzgün hissetmelerine neden olabilir. Bu konuyu daha iyi kavrayabilmek için kendinize şu gibi sorular sorabilirsiniz: Seks yapmadığımda kendimi boş ve değersiz hissediyor muyum? Seks ve aşkı aynı kefede mi tutuyorum? Sevildiğimi hissetmek için mi cinsellik ihtiyacı duyuyorum?

Riskli davranışlarda bulunuyor musunuz?

Libido yüksekliği ve travma arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışan araştırmalar, riskli ve tehlikeli seks yapmanın da bir travmanın işareti olabileceğini gösteriyor. Birlikteliklerinizde korunuyor musunuz ya da ilk defa birlikte olacağınız kişilerin sağlık durumunu biliyor musunuz? Kimi zaman anda kalmak ya da başkalarıyla bağlantı kurmak için cinselliğe başvurulur. Bu hisleri yatıştırmanın aciliyeti, riskleri ve tehlikeleri göz ardı etmenize neden olabilir.

Düşüncelerinizi ya da başkalarının eylemlerini kontrol etmek için seksi mi kullanıyorsunuz?

Travma geçmişi olan kişiler, cinselliği yakınlaşmanın bir yolu olarak değil, bir manipülasyon aracı olarak kullanabilirler. Kimi insanlar vücutları üzerinde bir kontrol mekanizması kurmak isterler. Benzer bir şekilde sevildiklerini ya da onaylandıklarını hissetmek için de sekse başvurabilirler. Kısacası seks sizin için alışılmışın dışında bir bağlantı kurma yoluysa bu durum travma geçmişine sahip olduğunuzun göstergesi olabilir.

Sekse bağımlı olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Seksten zevk almak ile sekse bağımlı olmak arasında fark vardır. Sekse bağımlı olmak, tıpkı uyuşturucu ve alkol bağımlılığına benzer. Hiperseksüalite, kontrol edilmesi güç olan, ani ve aşırı libido artışlarını ifade eder. Bitmek bilmeyen porno izleme ve mastürbasyon ihtiyacı da buna örnek olabilir. Kimi zaman seks bağımlılıklarının altında bedenle barışık olmama hali yatabilir.

Birliktelik esnasında vücudunuzdan kopuyor musunuz?

Sistematik bir şekilde istismara maruz kalan kişiler genellikle bedenlerinden ayrılmayı öğrenirler. Bunun nedeni tekrarlayan travmayla baş edebilmektir. Bu amaçla akıl ve bedenlerini birbirinden ayırarak hissizleşirler. Birliktelikleriniz esnasında andan ayrılmak, vücudunuzdan kopmak ya da zihninizden uzaklaşmak, travma geçmişine sahip olduğunuzun göstergesi olabilir.

Anlamlı ilişkiler kurmakta zorlanıyor musunuz?

Cinselliği duygusal yakınlıktan ayırmak, geçmişte cinsel istismara uğradığınızın bir göstergesi olabilir. Örneğin biriyle seks yapmaktan keyif almak ancak duygusal olarak yakınlık kurmaktan hoşlanmamak… Anlamlı ilişkiler kurmakta zorlanmak da tıpkı diğer işaretler gibi geçmişinize dair önemli ipuçları barındırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu