Sağlıklı Yaşam

Uzmanlar Açıklıyor! Ağlamak Cildi Güzelleştirir Mi?

Gülmenin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisini bilmeyenimiz yoktur. Birçok uzman, daha uzun ve sağlıklı yaşamak için insanları gülmeye teşvik ediyor. Peki ağlamak? Ağlamak, üzüntü ve diğer yoğun duyguları ifade etmeye yardımcı olan doğal ve biyolojik bir süreçtir. Kızgınlık, mutsuzluk ve mutluluk gibi yoğun duygular ağlamaya neden olabilir. Bu biyolojik süreci olumsuz bir durum olarak düşünürüz. Fakat ağlamak ruha oldukça iyi gelir. Peki bu süreç cildinizi nasıl etkiliyor daha önce hiç merak etmiş miydiniz? Sizin için ağlamanın cilt üzerindeki etkilerini araştırdık. Gelin detaylara birlikte bakalım.

Duygularımızı tam olarak ifade edemediğimiz durumlarda iç dünyamızı yansıtmak için gözyaşı dökeriz

Bu nedenle ağlamak, çoğu insan için kaçılmaz bir süreçtir. Dermatolog Melanie Palm, ağlama nöbetlerinden sonra ciltte hafif bir tahriş olabileceğini söylüyor. Bunun nedeni gözyaşı pH’ının cildimizden daha yüksek olmasıdır. Cildin pH’ı 5.5’ken gözyaşları tipik olarak 7’ye yakındır. Bu nedenle kısa süreli ağlamalarda cilt etkilenmese de sürekli gözyaşı döküldüğünde pH farkı nedeniyle cildiniz hafif tahriş olabilir. Ancak burada önemli olan sadece gözyaşının pH seviyesi değildir. Ağlama sırasında yaptıklarınız da cildi olumsuz etkileyebilir.

Ağlarken göz, yüz ve burun çevresindeki damarlar genişlemeye başlar. Bu ise yüzde kızarıklığa ve şişkinliğe neden olur

Aynı zamanda ağlama sırasında gözleri ovalamak bu şişkinlikleri daha fazla artırır. Uzmanlar, bu semptomları hafifletmek için ağladıktan sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkamanızı öneriyor. Öte yandan ağladığınızda vücut elektrolik kaybetmeye başlıyor. Bu nedenle cildi nemli tutmak ve tahrişi azaltmak için bol içmeniz gerekiyor.

Ağlama sırasında gözleri ovmak, göz altında renk bozulmalarına neden olabilir

Göz çevresi koyu halkalara ve şişkinliğe eğilimli bir bölgedir. Ağlama sırasında gözlerinizi sürekli ovalar ve silerseniz, göz altı rengi koyulaşmaya başlayabilir. Ayrıca gözleri ovalamak, enfeksiyona yol açabilecek kir ve bakterilerin göze kaçma riskin artırır. Bu nedenle gözleri ovuşturmak yerine, yüzünüzü soğuk bir suyla yıkayın ve cilde kaybettiği nemi tekrar kazandırmak için bol su için. Tüm bu bilgilerden yola çıkarak ağlamak ve güzellik arasında bir bağlantı olmadığını söyleyebiliriz. Ancak ağlamanın rahatlattığını ve ruh sağlığına iyi geldiğini de belirtmekte fayda var.

Uzmanlar ağlamanın, ruh sağlığı üzerinde birçok faydasının olduğunu belirtiyor

Ağladıktan sonra rahatladığınızı siz de fark etmişsinizdir. Çünkü ağlamak, vücudun acı ve yoğun duygularla baş etmesinin en Ağladıktan sonra stres seviyeniz düşer, ruh haliniz iyileşir ve vücut endorfin salgılamaya başlar. Bu nedenle gözyaşlarını tutmamak oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu