Sağlıklı Yaşam

Uzmanlar Açıkladı! Soğuk Suyla Duş Alırsanız Vücudunuzda Ne Gibi Değişimler Yaşanır?

İnsanlar yüzyıllardır hidroterapi uyguluyor. Hidroterapi, suyun farklı biçimlerde tedavi yöntemi olarak kullanılması anlamına geliyor. Fakat hidroterapi bir uzman eşliğinde yapılıyor. Peki evde soğuk duş alırsanız vücudunuzda ne gibi değişimler yaşanır hiç düşündünüz mü? Soğuk suyla duş alma düşüncesi kısa bir süreliğine içinizi dondurabilir. Ancak sağlığa faydalarını öğrenince denemek isteyebilirsiniz. Gelin, soğuk suyla duş almanın vücudu nasıl etkilediğini birlikte inceleyelim.

1. Kan dolaşımını iyileştirir ve kas ağrılarını azaltır

Soğuk suyun altına girdiğiniz anda, vücudunuz sıcaklığını koruyabilmek için kan akışını hızlandırmaya başlar. Bu da kaslarınızın daha aktif olmasına yardımcı olur. Birçok sporcu duş alırken soğuk suyu tercih ediyor. Çünkü bu şekilde vücudun kendini daha hızlı toparladığını düşünüyorlar. Öte yandan vücudun herhangi bir yerine darbe aldığımızda buz kullanmamızın sebebi de buradan kaynaklanıyor. Buz uygulaması, kan akışını hızlandırarak vücuda fazladan oksijen girmesine yardımcı oluyor. Siz de zorlu bir antrenmandan sonra soğuk bir duşa girerek vücudunuzu hızlı bir şekilde toparlayabilirsiniz.

2. Cilt kaşıntılarını azaltır

Kuru cilde sahip olan ya da egzama gibi cilt rahatsızlıklarından muzdarip olan kişiler, sıcak bir duştan sonra kaşıntı hissetmeye başlar. Bununla mücadele etmenin en etkili yolu, suyun sıcaklığını mümkün olduğunca düşürmektir. Su sıcaklığını düşürdüğünüzde kaşıntının hemen etkisini kaybettiğini fark edeceksiniz. Unutmadan hassas bir cildiniz varsa duştan sonra vücudunuzu nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

3. Metabolizmayı dengeler

Araştırmalar haftada 2 – 3 gün soğuk duş almanın metabolizmayı dengeleyebileceğini hatta iyileştirebileceğini gösteriyor. Tabii ki sadece soğuk suyla duş alarak kilo veremezsiniz. Çünkü önce bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekir. Bununla birlikte soğuk duş bazı hormon seviyelerini dengeleyerek gastrointestinal sistemi düzenleyebilir. Soğuk duş uygulamasını dengeli bir diyetle birleştirdiğinizde kilo vermeniz kolaylaşabilir.

4. ve zihinsel sağlığı iyileştirebilir

Soğuk su, endorfin salgılanmasına neden olur. Bu da bizi daha enerjik ve mutlu hissettirir. Klinik bir deneyde, depresyondan muzdarip kişilerin haftada 2-3 kez 5 dakikalık soğuk duş aldıktan sonra depresyon semptomlarının azaldığı tespit edildi. Siz de enerjinizi yükseltmek istiyorsanız haftada sadece 2-3 kez soğuk duş alarak bedeninizi ve zihninizi rahatlatabilirsiniz.

5. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Soğuk duş, vücudu soğuk algınlığı ve mevsimsel gribe yakalanmaya karşı daha dirençli bir hale getirebilir. Bir klinik deneyde, soğuk duş alan kişilerin bu gibi hastalıklara yakalanma oranının %29 düştüğü tespit edildi.

BONUS: Çok sıcak suyla duş almanın zararları

Özellikle soğuk kış aylarında sıcak bir duşun verdiği mutluluk paha biçilemezdir. Ancak çok sıcak suyla duş almanın bazı olumsuz yanları olabilir:

Cildinizi tahriş edebilir: Sıcak su, keratin hücrelerine zarar vererek cildinizi kurutabilir. Cildiniz kuruduğu için kolayca tahriş olabilir ve kaşıntı hissedebilirsiniz.

Cilt hastalıklarını kötüleştirebilir: Yüksek sıcaklık, egzama ve akne gibi cilt problemleri semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

Saçınıza zarar verebilir: Keratin hücreleri sadece vücudunuzda değil saçınızda da bulunur. Sıcak su ise keratinin azalmasına yol açarak saç dökülmelerine neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu