Sağlıklı Yaşam

Uyku Kalitenizin Artmasını Sağlayacak En İyi Uyku Pozisyonları

Hepimizin de bildiği gibi uykunun faydaları saymakla bitmiyor. Bizi yeni bir güne hazırlayan, vücudumuzu onararak zihnimizi boşaltan bu süreç, bağışıklık sistemimiz için de büyük önem taşıyor. Haliyle günümüzde pek çok insan, kaliteli bir uyku için dikkat etmesi gerekenleri merak ediyor. Yapılan araştırmalar, uyku pozisyonlarımızın ve sağlığımızı etkilediğini gösteriyor. Eğer siz de ne kadar uyursanız uyuyun yorgun uyanıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlıklı ve kaliteli uyumak için en iyi uyku pozisyonlarını araştırdık. İşte uyku kalitenizin artmasını sağlayacak en iyi pozisyonlar…

Cenin pozisyonu

Cenin pozisyonu en popüler uyku pozisyonlarından biri. Elbette bunun bazı nedenleri var! Cenin pozisyonu, rahat olmasının yanı sıra bel ağrılarını hafifletir, horlamayı da azaltır. Tabii bu pozisyonda uyurken kendinizi fazla sıkmamakta fayda var, aksi takdirde daha fazla ağrıyla uyanabilirsiniz. Rahat bir şekilde, gerekirse bir yastıktan destek alarak uyumayı deneyebilirsiniz.

Yana doğru

Yan tarafınıza yatmanın pek çok farklı şekli vardır. Hangi şekilde olursa olsun sağlığınız için iyi olduğunu söyleyebiliriz. Zira horlamayı azaltır ve mide ekşimesine iyi gelir. Uzun bir süre bu pozisyonda yattığınız takdirde omuzlarınızda ağrıya hatta çene sıkışmasına neden olabilir. Bu nedenle sürekli olarak bu pozisyonda uyumamaya dikkat etmelisiniz. Bel ağrınız varsa yan yatarak bacaklarınızın arasına bir yastık yerleştirebilirsiniz. Bu sayede kalçanızı hizalayarak bel bölgesindeki baskıyı hafifletebilirsiniz.

Sırtüstü

Sırt üstü uyumak omurganızı korur, diz ve kalça ağrılarını hafifletir. Vücudunuzu eşit bir hizada tuttuğu için sırtınızdaki ve eklemlerinizdeki baskıyı azaltır. Omurganızın doğal şeklini desteklemek için dizlerinizin altına yastık yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu uyku pozisyonunun dezavantajlarına gelecek olursak horlayanlar için zor bir pozisyon olduğunu söyleyebiliriz.

Yüzüstü

Horlamayı azaltan ve uyku apnesine iyi gelen bu pozisyon ise sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir. Eklemlerde strese yol açarak yorgun uyanmanıza neden olabilir. Uzmanlar, genel olarak bu pozisyonda uyunmasını tavsiye etmiyorlar. Yine de bu pozisyonda uyumak istiyorsanız alt karnınıza bir yastık yerleştirerek sırt ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Son olarak mide problemleri yaşıyorsanız bu pozisyondan kaçınmanız gerektiğini de söyleyelim. 😪

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu