Sağlıklı Yaşam

Tuhaf Ama Gerçek! Tırnaklarınız Olmasaydı Vücudunuza Neler Olurdu?

Bazı insanlar tırnaklarına güzel ojeler sürmekten hoşlanır. Bazıları sadece vücudunu kaşımak için tırnaklarını kullanılır. Günlük hayatta farkında olmasanız da tırnaklarınızla birçok şey yapıyorsunuz. Peki ya olmasalardı? Şaşırtıcı bir şekilde tırnak sahibi olmasaydık günlük hayatımız çok daha farklı olurdu. En önemlisi manikür için bir bütçe ayırmanıza gerek kalmazdı. Ancak sizi hayrete düşürecek daha çok fazla şey var. Gelin bu eğlenceli listeye birlikte göz atalım.

İnce motor becerilerinin gelişimi tamamlanamazdı

Kitap sayfalarını nasıl çevirdiğinizi ya da iğne gibi küçük eşyaları nasıl tuttuğunuzu hiç merak ettiniz mi? Tırnak ince motor becerileri için kritik bir öneme sahiptir. Büyük şeyleri elinizle kolayca kavrayabilirsiniz. Ancak küçük ve ince eşyaları kavrayabilmek için önce tırnaklarınızdan yardım almanız gerekir. Size tırnaklarınızın pek bir işlevi yokmuş gibi gelse de aslında tırnaklarınızın altında karmaşık bir sinir ağı vardır.

Bazı sosyal bağlardan mahrum kalabilirsiniz

Nails dergisi yayıncısı Cyndy Drummey, tırnak bakımının sadece tırnakların temizliğiyle ilgili olmadığını söylüyor. Ona göre tırnak bakımı insanların kendini ifade etme biçimlerinden biri. Gerçekten de çoğu kişi karşısındaki insanı değerlendireceği zaman ilk olarak onun ellerine ve tırnaklarının bakımlı olup olmadığına bakıyor. Öte yandan tırnak bakımı ihtiyacı kuaförünüzle sık sık iletişim kurmanızı ve sosyal bağlarınızı güçlendirmenizi sağlıyor.

Sağlığınızla ilgili bir sorun olduğunda daha geç fark ederdiniz

Tırnaklar, herhangi bir sağlık sorununda vücudun ilk sinyal veren bölgelerinden biri. Örneğin tırnakların soyulması vücudunuzda demir eksikliği olduğunu gösterir. Ya da tırnaklardaki yatay çıkıntılar çinko seviyenizin düştüğü anlamına gelebilir.

Virüs ve bakterilere daha fazla maruz kalırdınız

El ve ayak tırnaklarınız olmasaydı daha sık hastalanırdınız. Tırnakların bir işlevi de virüs ve bakterileri vücudunuzdan uzak tutmaktır. Ancak tırnak temizliğine önem vermezseniz yine her türlü enfeksiyona yakalanma riskinizin olduğunu belirtelim. Bu nedenle virüs ve bakterilerden uzak, sağlıklı bir yaşam için tırnak temizliğini ihmal etmemenizi öneririz.

Acıya karşı daha duyarlı hale gelirdiniz

Tırnakların üst kısmı yaralanmalara karşı o kadar hassastır ki en ufak bir darbede kendinizi yerde bulabilirsiniz. Bu durumu çok zor yollardan öğrenmiş olabilirsiniz. Ayak serçe parmağınızı masaya çarptığınız o anı düşünün. Tırnaklarınız olmasaydı bahsettiğimiz bu acı çok daha fazla olurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu