Sağlıklı Yaşam

Toplanın Açıklıyoruz! Yüzdeki Tüylerin Hızlı Uzamasının 6 Sebebi

Çoğumuzun yüzünde ince ve açık renkli tüyler bulunur. Fakat bazı kadınlarda bu tüyler daha siyah ve kalındır. Hirsutizm olarak bilinen bu durumdan birçok kadın muzdariptir. Yüzdeki tüyleri almanın birçok yolu olsa da bu tüylerin uzamasına neden olabilecek faktörlerden kaçınmak, sizi sürekli güzellik salonuna gitmekten kurtarabilir. İstenmeyen, kalın ve siyah tüylerin bazılarımız için ne kadar rahatsız edici olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle konuyla ilgili bir araştırma yaptık ve tüylerin neden hızlı uzadığının sebeplerini irdeledik. O halde lafı fazla uzatmadan esas konuya geçelim.

1. BPA

Çoğu insan alışveriş yaparken aldığı ürünün içeriklerini kontrol etmez. Ancak bu alışkanlığınızdan derhal vazgeçmenizi öneriyoruz. Çünkü BPA gibi bazı bileşikler, hormon dengenizi bozarak istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Sadece satın aldığımız ürünler değil birçok şey BPA içerebilir. Örneğin market kasasında bize verilen fişler, konserve yiyeceklerden 250 kat daha fazla BPA’ya sahiptir. Vücut, bu tehlikeli bileşiği deri yoluyla emebilir. Bu durum ise üreme sağlığını ve endokrin sistemini etkileyerek istenmeyen tüylere neden olabilir. BPA, su şişeleri, tuvalet kağıdı, peçete gibi birçok üründe bulunabilir. Ancak bazı üreticiler, ürünlerinde BPA kullanmıyor. Bu ürünlerde de “BPA içermez” etiketi bulunuyor. Bir sonraki alışverişinizde bu küçük noktaya dikkat ederseniz, BPA’ya maruz kalma ihtimalinizi minimuma indirebilirsiniz.

2. Egzersiz yapmamak

Yüzdeki tüylerle egzersiz arasında nasıl bir bağlantı olabilir ki demeyin! Çok yoğun bir hayatınız olsa dahi düzenli egzersize zaman ayırmanızı öneriyoruz. Çünkü fazla kilo, çene ve üst dudak bölgesindeki tüylerin sebebi olabilir. Yüzme ya da yürüyüş gibi hafif egzersizler hem istenmeyen kilolara veda etmenize hem de tüylenme sorununu ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

3. Gereğinden fazla protein almak

Beslenme listenize somon gibi yağlı balıkları dahil etmek protein almanın harika bir yoludur. Ancak bu gıdaları sık sık yemek, yüzdeki tüylerin kalınlaşmasına neden olabilir. Somon ve uskumru gibi yağlı balıkların, kadınlarda testosteronu artırdığı kanıtlanmıştır. Bu hormonun normalden daha yüksek düzeyde olması yüzdeki aşırı tüylenmenin sebebi olabilir.

4. Her sabah kahve tüketmek

Sıcak bir fincan kahve içmeden güne başlayamıyorsanız size kötü bir haberimiz var… Çok sık kahve içmek testosteron üretimini hızlandırabilir. Bu konudaki araştırmalar, sadece 4 hafta boyunca düzenli olarak kahve içen kişilerin vücudundaki toplam testosteron seviyesinin artabileceğini gösteriyor. Kahve içmeden asla diyorsanız kafeinsiz kahveleri deneyebilir ya da listemizdeki önerilerimize göz atabilirsiniz.

5. Stres

Çok hızlı değişen bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle stresten tamamen kaçınmak neredeyse imkansız. Arada sırada biraz stresli hissetmek tamamen normal olsa da sürekli baskı altında olmak vücudun doğal hormon dengesini bozabilir. Bu durum genel sağlığınızı etkilemenin yanı sıra istenmeyen tüylerin hızla uzamasına neden olabilir.

6. Uyku problemleri

Yetersiz uykunun genel sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini bilmeyenimiz yoktur. Gece uykusundan mahrum olmak hormonlarınızı alt üst edebilir. Bu durum yüzdeki aşırı tüylenmenin sebeplerinden biri olabilir. Hem genel sağlığınız hem de aşırı tüylenmeyi önlemek için geceleri en az 7 saat uyumaya özen göstermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu