Sağlıklı Yaşam

Toplanın Açıklıyoruz! Uzmanlara Göre İdeal Bir Akşam Yemeği Saat Kaçta Yenmeli?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyenler buraya! Konu sağlıklı beslenmek olduğunda en çok tartışılan şeylerden biri de akşam yemeği saatleri. Kimileri bu öğünü olabildiğince erken yerken kimileri de geç saatlere bırakmayı tercih ediyor. Pek çok insan, geç saatlerde akşam yemeği yemenin vücuda zarar verdiğini düşünüyor. Peki bu bilgi gerçekten doğru mu? İdeal akşam yemeği saatini sizler için araştırdık ve yazdık. İşte uzmanlara göre akşam yemeği için en ideal saatler…

Her birimiz, birbirimizden oldukça farklı yemek rutinlerine sahibiz

Neredeyse iki yıldır pandemiyle yaşıyoruz. Birçoğumuz iş ya da okul hayatına evde devam ediyor. Haliyle yemek saatlerimiz de pandemi öncesine göre değişiklik gösteriyor. Genel olarak kahvaltı ve öğle yemeğini aynı saatlerde yesek de akşam yemeğinde büyük ölçüde ayrılıyoruz. Pek çok insan, akşam yemeği için en ideal saatin yedi olduğu konusunda hemfikir. Oysa aramızda saat beşten sonra yemek yemeyenler olduğu gibi akşam yemeğini geç saatlerde yemeyi tercih edenler de var.

Peki ideal bir akşam yemeği saat kaçta yenmeli?

Uzmanlar, saat 6 ile 8 arasını akşam yemeği için en ideal aralık olarak tanımlıyorlar. Tabii bu en geç saat 11 de uyuyanlar için geçerli! Yani konu akşam yemeği saati olduğunda büyük önem taşıyor. Gece geç saatlere kadar uyanık kalıyorsanız elbette akşam yemeğinizi daha geç bir saatte yiyebilirsiniz. Zira bu şekilde gece atıştırmalıklarından kaçınmanız da mümkün.

Neden çok geç saatlerde akşam yemeği yemekten kaçınmalısınız?

Uykudan önce atıştırmanın yanlış bir tarafı yok! Dikkat etmeniz gereken nokta büyük öğünlerden kaçınmak. Zira büyük ve ağır ürünler uyku kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bunlara ek olarak tıka basa bir mideyle uyumak reflü gibi mide problemlerini de tetikler.

Öğle yemeğinizin etkilerini de hesaba katmalısınız

Öğle yemeğinizi ne kadar geç yerseniz akşam yemeğinizi de o kadar geç yeme imkanınız olur. Tabii bu ara açıldıkça ufak atıştırmalıklarla açlığınızı bastırmanızda yarar var. Zira çok aç bir şekilde yemeğe oturmak normalden daha fazla yemek yemenize neden olabilir.

Akşam yemeği için ideal saatler cinsiyetten cinsiyete farklılık gösterebilir mi?

Elbette hormonlarımızı da hesaba katmalıyız! Uzmanlar, üreme çağındaki kadınlara yemek saatleri konusunda esnek olmalarını öneriyor. Özellikle regl öncesinde ve sonrasında kan şekerini korumak için daha fazla kaloriye ihtiyaç olabiliyor. Bu nedenle üreme çağındaki kadınların kendilerini katı kurallarla sınırlandırmamaları gerekiyor. Konu erkekler olduğunda işler biraz daha farklı! Zira onların regl döngüsü gibi bir döngüleri bulunmadığı için yemek saatlerine sadık kalmaları çok daha önemli. Tüm bunların sonunda şunu söyleyebiliriz ki yapmanız gereken ilk şey vücudunuzu dinlemek! 😊

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu