Sağlıklı Yaşam

Toplanın Açıklıyoruz! Tırnaklarınızı Daha Güçlü Ve Hızlı Uzatmanın 6 Yolu

Tırnakların sağlıklı olması kadınların en fazla önem verdiği konuların başında geliyor. Bu nedenle zayıf ve kırılgan bir tırnak büyük sorun olabilir. Tırnaklarınızı ne kadar uzatmaya çalışırsanız çalışın, onlara uygun bakımı uygulamadığınız sürece kırılmaya devam ederler. Siz de tırnaklarınızı daha sağlıklı ve hızlı uzatmak istiyorsanız önerilerimize kulak verin. İşte daha hızlı ve sağlıklı uzayan tırnaklar için yapmanız gerekenler…

1. Sürekli oje sürmeyin

Oje tırnağın üzerinde kalın bir tabaka oluşturduğu için bu tabakanın tırnakları koruduğu düşünülüyor. Konu tırnak bakımı olduğunda en büyük yanılgı da buradan kaynaklanıyor. Tırnak uzun süre ojeye maruz kaldığında, ojedeki kimyasallar tırnağa sızabiliyor. Bu da renk bozulmalarına, çatlamaya ve soyulmaya neden oluyor. Elbette bu tamamen oje sürmekten vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor.

2. Tırnak makası yerine törpü kullanın

Tırnakları düzenli aralıklarla sık sık kısaltmazsak tırnaklar daha kırılgan hale gelebilir. Ancak tırnak bakımı için doğru aletleri seçmek önemlidir. Tırnak makası kullanımı en kolay ürünlerden biri olsa da çatlaklara ve soyulmalara neden olabilir. Bu nedenle tırnakları törpüyle kısaltmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Çünkü törpü tırnağınıza baskı uygulamaz. Bu sayede çatlamaların önüne geçebilirsiniz.

3. Eldiven giymeden temizlik yapmayın

Ev işi yaparken kullandığımız deterjanlar tırnak sağlını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sert kimyasallar uzun vadede tırnakların kurumasına ve çatlamasına neden olur. Benzer şekilde ellerinizin uzun süre suda kalması da tırnakların zayıflamasına yol açabilir. Bu nedenle temizlik yapmadan önce su geçirmeyen eldiven kullanmayı unutmayın.

4. B vitamini açısından zengin gıdalarla beslenin

Sadece tırnak sağlığı değil genel sağlığımız büyük ölçüde beslenme düzenimizle bağlantılıdır. Tırnak sağlığı için gerekli olan vitaminlerden biri B vitaminidir. Bu nedenle beslenme listesine B vitamini açısından zengin gıdalar eklemek tırnakları güçlendirmenize yardımcı olabilir. Unutmadan, pirincin B vitamini açısından zengin olduğunu da hatırlatalım.

5. Tırnaklarınızı vazelin ile ovun

El bakımı dendiğinde akla gelen ilk ürünlerden biri vazelindir. Bu ürün tırnakların ve tırnak etlerinin daima nemli kalmasına yardımcı olur. Her gün düzenli uygulandığında, tırnaklarınızın kırılmasını engelleyebilir.

6. Daha güçlü tırnak için portakal suyu

C vitamini açısından zengin besinler genel sağlık ve tabii ki tırnaklar ve saç sağlığı için çok önemlidir. Ancak bu vitamin haricen de uygulanabilir. Tırnaklarınızın daha hızlı uzaması için her gün 10 dakika boyunca tırnaklarınızı taze portakal suyuna batırmayı deneyin. Küçük bir ipucu, portakal suyunda bulunan sitrik asit tırnaklarınızı kurutabilir. Bu nedenle elinizi yıkadıktan sonra favori kreminizle tırnaklarınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu