Sağlıklı Yaşam

Toplanın Açıklıyoruz! Saç Tellerini Kalınlaştırmanın 6 Doğal Yolu

Bazılarımızın saçları doğuştan hacimli ve parlaktır. Ancak ince telli saçlara sahip olan çoğu kişi, saçlarına dolgunluk kazandırmak için sayısız güzellik ürünü kullanır. Örneğin hacim veren şampuanlar ya da saç spreyleriyle saçların daha canlı ve hacimli görünmesini sağlarız. Fakat bu yöntemlerin çoğu geçicidir. Aslında saç tellerinizi kalınlaştırmak için yapabileceğiniz çok şey var. Üstelik bu yöntemlerin çoğu basit ve ucuz! Sizin için konuyla ilgili derinlemesine bir araştırma yaptık. İşte saç tellerini kalınlaştırmanın 6 doğal yolu…

1. Protein tüketin

Eğer vejetaryenseniz ya da çok az et tüketiyorsanız, beslenme listenizi tekrar düzenleyebilirsiniz. Araştırmalar, et yemeyen kişilerde çinko eksikliği geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu ve bunun da dökülmelere yol açabileceğini gösteriyor. Çinko eksikliği aynı zamanda saçlarınızın çok daha cansız görünmesine neden olabilir. Et yemeseniz dahi çinko bakımından zengin gıdaları daha fazla tüketerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

2. Temiz içerikli şampuanları tercih edin

Kullandığınız şampuanın saçınızı çok güzel temizlediğini düşünebilirsiniz. Fakat saçınızı doğal yollardan sağlığına kavuşturmak istiyorsanız, şampuan etiketlerini daha dikkatli okumalısınız. Bol köpük yapan sülfat içerikli şampuanlar, özellikle ince telli saçlara zarar verebilir. Sülfatlı şampuanlar saçı tertemiz yaparken saçınızın ihtiyaç duyduğu yağların çoğunu da arındırır. Bu durum hem saçın beslenmesini engeller hem de saç derisinin tahriş olmasına neden olabilir. Daha doğal içerikli şampuanlar kullanarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

3. Saç şekillendiricileri daha az kullanın

Saç tellerini yüksek ısıya maruz bırakarak şekillendirmek, saçın koruyucu tabakasına zarar verebilir. Bu da saçların kopmasına ve incelmesine neden olabilir. Saçınızı her gün düzleştiriciyle şekillendiriyorsanız, yeni yollar denemenin zamanı geldi!

4. Saç derinize özen gösterin

Çoğu kadın cildinin daha pürüzsüz görünmesini sağlamak için peeling gibi bakım rutinlerine sahiptir. Peki aynı özeni saç derinize gösteriyor musunuz? Sebum, saç derisindeki gözenekleri bir süre sonra tıkamaya başlar. Ayda bir kez peeling yaparak, saç derinizi ölü deriden arındırabilir ve saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını sağlayabilirsiniz.

5. Kuru şampuanı çok sık kullanmayın

Saçınızı yıkamak için zamanınız olmadığında kuru şampuanlar hayat kurtarıcı olabilir. Bakımsız görünen saçlar sadece 2 dakikada tekrar canlanıyor. Bu nedenle kuru şampuanlar bize oldukça cazip geliyor. Bu ürünleri arada sırada kullanmanın hiçbir sakıncası bulunmuyor. Ancak çok sık kuru şampuan kullanıyorsanız saçınız zarar görebilir. Örneğin saç folikülleri tıkanabilir bu da saçların incelmesine ve dökülmelere yol açabilir.

6. C vitaminini unutmayın

C vitamini sağlık açısından oldukça önemlidir. Birçok faydasına ek olarak, C vitamini saçınızı güçlendirerek saçların kalınlaşmasına yardımcı olabilir. Bu vitamin kolajen üretimi için hayati bir önem taşır. Aynı zamanda saçların kırılarak dökülmesini önler ve hatta saç beyazlamasının dahi önüne geçebilir. Portakal ve mandalina en fazla bilinen C vitamini kaynakları arasındadır. Ancak brokoli, lahana ve çilekte de fazla miktarda C vitamini olduğunu hatırlatalım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu