Sağlıklı Yaşam

Toplanın Açıklıyoruz! Kısa Sürede Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu

Uykunun sağlık üzerindeki olumlu etkisi saymakla bitmiyor. Bağışıklık sisteminden metabolizmaya, hafızadan sinir sistemine kadar sağlığımıza dair her şey uykudan etkileniyor. Kaliteli bir uyku aynı zamanda kalp sağlığını korumaya ve kilo vermeye de yardımcı oluyor. Bu nedenle kaliteli ve yeterli uyku, özen göstermemiz gereken konuların başında geliyor. Peki yeterince uyuyabiliyor musunuz? Tüm gün uykusuz gezdiğiniz halde yatağa girince uykunuz kaçıyorsa, bu listemizdeki önerilere bir göz atmanızda fayda var. Sizin için konuyla ilgili bir araştırma yaptık ve uykusuz gecelerle başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını derledik. İşte daha hızlı uykuya dalmak için bilmeniz gerekenler…

Askeri teknikle iki dakikada uyuyun!

Yatağa yattıktan iki dakika sonra uykuya dalmak istiyorsanız, askeri teknik kesinlikle denemeye değer! Bu yöntemden sonuç alabilmeniz için biraz pratik yapmanız gerekiyor. Fakat sonucu kesinlikle çabanıza değecek. Peki nasıl uygulanır? Yatağa uzanın, tüm yüz kaslarınızı gevşetin. Vücudunuzdaki gerginliği azaltmak için omuzlarınızı ve ellerinizi serbest bırakın. Tüm bedeninizi gevşettikten sonra sizi rahatlatan bir sahne hayal edin. Ormanda yeşilliklerin üzerinde uzandığınızı ya da denize baktığınızı hayal edebilirsiniz. Bu hayal zihninizi boşaltarak hızlı bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Aşamalı olarak gevşeyin

Kısa bir sürede uykuya dalmak istiyorsanız aşamalı gevşeme olarak isimlendirilen tekniği kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken farklı kas gruplarını sırayla rahatlatmak. Örneğin önce yüz kaslarınızı serbest bırakın ardından omuzlar ve sonrasında ayaklarınıza kadar inin. Uykuya dalana kadar bu tekniği uygulayabilirsiniz.

4-7-8 yöntemini deneyin

Dr. Andrew Weil tarafından geliştirilen 4-7-8 tekniği, vücudu derin bir rahatlama durumuna sokan eski bir yoga tekniğine dayanıyor. Bu tekniği uygulamak için önce ağzınızdan nefes verin. Ardından 4 saniye boyunca burnunuzdan derin nefes alın. Bu nefesi 7 saniye boyunca tutun ve sonra 8 saniye boyunca nefesi ağızdan verin. Bu uygulamayı bir süre tekrar ettiğinizde vücudunuz uykuya hazır hale gelecektir.

Meditasyon yapın

Meditasyon ve uyku arasındaki ilişkiyi açıklayan birçok çalışma bulunuyor. Bu çalışmaların çoğu, meditasyon yapan kişilerin daha hızlı uykuya daldığını ortaya koyuyor. Araştırmacılara göre meditasyon, stres ve endişe seviyesini önemli ölçüde azaltıyor. Bu ise daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı oluyor. Nasıl meditasyon yapacağınızı bilmiyorsanız tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ağırlıklı battaniye kullanın

Ağırlıklı battaniyeler son yıllarda kaliteli uykunun olmazsa olmazları arasında gösteriliyor. Bu ürünler, stres hormonunu azaltması ve melatonin düzeylerini yükseltmesiyle biliniyor. Bu nedenle ağırlıklı battaniyeler hem hızla uykuya dalmanıza yardımcı oluyor hem de uyku kalitenizin artmasını sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu