Sağlıklı Yaşam

Toplanın Açıklıyoruz! Kahvaltıdan Hemen Sonra Dişlerinizi Fırçalarsanız Ne Olur?

Ağız hijyeni söz konusu olduğunda hiç şüphesiz diş fırçalamak en önemli adımlardan biri. Ancak dişleri yanlış fırçalamak, ağız sağlığınızı tehlikeye atabilir. Kahvaltıdan hemen sonra dişlerinizi fırçalayıp nefesinizi tazelemek cazip gelebilir. Fakat sabah uyanır uyanmaz dişleri fırçalamak çok daha iyidir. Çünkü kahvaltıda yediğiniz birçok besin, diş minesini yumuşatır. Kahvaltıdan hemen sonra diş fırçalandığında istemeden dişlerinize zarar verebilirsiniz. Peki böyle bir durumda dişlerinize ne olur?

1. Diş minesi zarar görebilir

Yemek yedikten sonra dişleri fırçalamak ağızda bakteri oluşmasını engeller ve diş minesini hasardan korur. Ancak bazı durumlarda tam tersi olabilir. Portakal suyu, greyfurt suyu ya da limon suyu gibi asidik bir şey içtiğinizde, bu besinlerdeki sitrik asit diş minesini geçici olarak yumuşatır. Bu da dişlerinizi fırçaladığınızda diş minesinin hasar görmesine neden olabilir. Kahvaltıda portakal suyu içmeyi seviyorsanız, diş minesine zarar vermemek için en az 30 dakika beklemeniz gerekir. Eğer sabahları vaktiniz yoksa kahvaltıdan önce dişleri fırçalamak en mantıklısı.

2. Dişlerin rengi etkilenebilir

Diş minesi dişlerinizi koruyan oldukça sert bir dokudur. Asidik besinlerin diş minesini zayıflatması, dişlerinizi birçok yönden etkileyebilir. Örneğin dişleriniz istenmeyen lekelenmelere karşı daha savunmasız bir hale gelir.

3. Diş hassasiyeti yaşayabilirsiniz

Sıcak ya da soğuk bir şey tükettiğinizde aniden keskin bir ağrı hissediyorsanız, bu dişlerin aşırı hassas olduğunun bir işareti olabilir. Diş hassasiyetinin birçok nedeni vardır. Bunlardan biri de diş minesinin zayıflamasıdır. Bazı yiyecekleri yedikten hemen sonra dişleri fırçalamak diş hassasiyetini artırabilir. Bu nedenle yemekten önce dişleri fırçalamak hassasiyet sorununu en aza indirebilir.

4. Dişleri yemekten önce fırçalamak tükürük üretimini artırır

Uyanır uyanmaz dişlerinizi fırçalamak sabahları kendinizi daha dinç hissetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda tükürük üretimini de hızlandırır. Tükürüğünüz antimikrobiyal maddeler içerdiğinden, yiyecekleri çok daha kolay parçalamaya yardımcı olur. Dolayısıyla diş çürümesinden sorumlu zararlı bakteriler doğal yollardan ölür.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu