Sağlıklı Yaşam

Toplanın Açıklıyoruz! Gece Çorabınızı Çıkarmadan Uyursanız Ne Olur?

Ayakları üşüdüğü için çorapla yatanlardan mısınız? Yoksa çıplak ayaklarınızı battaniyenin altından çıkarıp vücut ısınızı dengelemeyi mi tercih ediyorsunuz? Gece nasıl uyumamız gerektiğine dair bir standart bulunmuyor. Kimi çoraplarıyla uyumayı tercih ederken kimileri çorapsız uyuyor. Ancak çorapla uyumak hoş olmayan bazı sonuçlara yol açabilir. Eğer geceleri çorapla uyumaya alıştıysanız, bu alışkanlığınızı yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Sizin için konuyla ilgili bir araştırma yaptık. Bu listemizde çorapla uyursanız ne olabilir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Lafı fazla uzatmadan hemen başlayalım👇

1. Kan akışı etkilenebilir

Özellikle kış aylarında çorapla uyumak sizi çok daha rahat hissettirebilir. Hatta bu durum kan dolaşımını geçici olarak artırabilir. Ancak tüm gece çorabınızı çıkartmazsanız tam tersi bir etki meydana gelir ve kan akışı yavaşlar.

2. Cilt enfeksiyonu riski artar

Komik tasarımlara sahip çoraplar, kasvetli bir günde dahi enerjinizi yükseltebilir. Fakat bu çorapların yapıldığı kumaşa dikkat edin. Polyester, suni ipek ve naylon gibi sentetik malzemeler cilt dostu değildir ve ayaklarınızın nefes almasına izin vermez. Bu nedenle gece boyunca çorapla yatarsanız ayaklar terleyebilir. Bir de kalın bir battaniyeyle uyuyorsanız bu, bakteriler için mükemmel bir üreme alanı oluşturur. Çoraplarınızı temizlemek için sert kimyasallar içeren deterjanlar kullanıyorsanız giysi dermatiti olarak bilinen tahrişler ya da gelişebilir.

3. Ayağınız şişebilir

Uzun saatler çorap giyildiğinde özellikle bilek kısmında kaşıntılı izler oluşur. Çoraplarda kullanılan elastik bantlar çok sıkı olduğunda kan akışı yavaşlayabilir. Gece boyu çorap giydiğinizde, kan akışının yavaşlamasına paralel olarak ayağınız şişebilir.

4. Vücut ısısı etkilenebilir

Gece uyuduğunuzda vücudunuz çalışmaya devam eder. Öyle ki siz uyurken vücut ısınız birkaç kez değişim gösterir. Uzmanların belirttiği gibi serin ortamlarda çok daha rahat bir şekilde uyuruz. Bu nedenle uyku esnasında vücut sıcaklığı düşmeye başlar. Çorapla uyuduğunuzda ise bu denge bozulabilir ve uyku kaliteniz etkilenir. Yine de çorapsız uyuyamıyorsanız, pamuk gibi nefes alabilen kumaşlardan yapılmış çorapları tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu