Sağlıklı Yaşam

Toplanın Açıklıyoruz! Ekmek Yemeyi Tamamen Bırakırsanız Ne Olur?

Ekmek yemeyi bırakmak, sağlıklı beslenmeye başlayan birçok kişinin ilk yaptığı eylemlerden biridir. Ancak önemli bir karbonhidrat kaynağı olan ekmek, vücuda enerji sağlayan temel besinlerden biri olarak kabul edilir., yağları metabolize eder ve protein yapımında önemli bir rol üstlenir. Bu nedenle beyaz ekmeği bırakmak kilo verme sürecini desteklese de tam tahıllı ekmekler için aynı şey geçerli değildir. Tam buğday ekmeğinin birçok faydası bulunur. Tamamen bırakıldığında vücutta bazı değişimlere neden olabilir. Bu listemizde tam buğday ekmeğini tamamen bıraktığınızda neler olabileceğini araştırdık. İşte detaylar…

1. Bacak krampları yaşayabilirsiniz

Kilo vermek isteyen insanlar, karbonhidrat alımını en düşük seviyede tutmaya çalışır. Ancak ekmeği tamamen bırakmanın hoş olmayan bazı yan etkileri olabilir. Vücudun dengeli ve iyi bir şekilde çalışması için elektrolitlere ihtiyacı vardır. Elektrolit dengesizliği olduğu zamanlarda kramp gibi bazı semptomlar ortaya çıkabilir. Tam tahıllı ekmek gibi bazı gıdalarda elektrolit seviyesi yüksektir. Bu nedenle beslenme listenizden ekmeği tamamen çıkarırsanız sık sık kas spazmları yaşayabilirsiniz.

2. Yorgun hissedebilirsiniz

Tam tahıllı ekmekler, vücudun en önemli enerji kaynaklarından biridir. Bu yiyecekler; lif, demir ve magnezyum açısından zengindir ve daha uzun süre enerjik hissetmenize yardımcı olur. Hatta yoğun bir iş gününden sonra spor salonuna gitmek için fazladan enerji almanın en kolay yolu tam tahıllı ekmek tüketmektir.

3. Daha fazla kalori alabilirsiniz

Ekmek yemeyi tamamen bıraktığınızda vücudunuz farklı enerji kaynaklarına ihtiyaç duyar. Yorgun ve bitkin hissettiğinizde, size hızlı bir şekilde enerji verecek şekerli yiyeceklere yönelirsiniz. Ölçülü ekmek yemek kilo almanıza neden olmazken, kurabiye ve çikolata gibi besinleri sık tüketmek kilo almanıza yol açabilir.

4. Ani ruh hali değişimleri yaşayabilirsiniz

Mutluluğun yemek yemekle ilgili olduğunu düşünüyorsanız, oldukça haklısınız. Karbonhidrat tüketmek, serotonin salgılanmasına destek olur. Karbonhidratı sağlıklı ve ölçülü tüketerek, ruh halinizdeki ani değişimlerin önüne geçebilirsiniz.

5. Kalp hastalığı riskiniz artabilir

Optimal sağlık ile tükettiğiniz besinler arasında doğrudan bağlantı vardır. Örneğin rafine karbonhidratlar kalp hastalığı riskini artırırken, tam tahıllı ekmek tüketmenin kolesterolü düşürdüğü ve kalp hastalıkları riskini azalttığı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu