Sağlıklı Yaşam

Telefon, Tablet, Bilgisayar: Gözlerini Dinlendirmek İsteyenlere 5 Adımda Göz Yogası

Günümüzde yogayı bilmeyen yok! Hatta yüz yogası, el yogası gibi yoga çeşitleri de giderek popülerleşiyor. Biz de sizler için yorgun gözlerin ilacı olacak göz yogasını araştırdık! 😍 Özellikle de bilgisayar, tablet, telefon ve televizyon başında uzun saatler geçiriyorsanız bu hareketlere mutlaka bir şans vermelisiniz. Uzmanlar, göz kuruluğu gibi problemlere de bu sayede veda edebileceğinizi söylüyorlar! Anlayacağınız yoganın şifa olmadığı bir dert yok. 😊 İşte sık sık göz yorgunluğundan şikayet edenlere gözlerinizi dinlendirmenizi sağlayacak 5 göz yogası hareketi…

1. Avuç içlerinizi kullanın

Bu yöntemi denemek için ellerinizi birbirine sürterek avuç içlerinizi ısıtın. Ardından ısınan avuç içlerinizi gözlerinize kapatın. Karanlığa bakın ve birkaç derin nefes alın. Sıcaklık ve karanlık göz kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacaktır. Özellikle de ekran başında uzun saatler geçiriyorsanız bu hareketi mutlaka denemelisiniz!

2. Gözlerinizi hızlıca kırpın

Yapılan araştırmalar, ekran başında vakit geçirirken göz kırpmanın göz kaslarındaki yorgunluğu azaltabileceğini doğruluyor. Bu yöntemi denemek için sandalyenizde dik bir şekilde oturmanız gerekiyor. Ardından 10-15 saniye boyunca gözlerinizi hızlıca kırpmalısınız! 😊 Gözlerinizin kurumasını önlemek için her saat başı tekrarlayabilirsiniz.

3. Yakınlaştırın

Eğer gözlerinizin ya da başınızın ağrımaya başladığını hissediyorsanız bu yöntemi mutlaka deneyin! Koltukta arkanıza yaslanın ve odanın karşısındaki bir nesneye odaklanın. Ardından birkaç saniye boyunca daha yakındaki bir nesneye odaklanın. Son olarak ise hemen önünüzdeki bir şeye odaklanın. Bu hareketi iki dakika boyunca tekrarlayın.

4. Sekiz çizin

Göz kaslarınızı esnetmek için sekiz çizmeyi deneyin. Elinizi göz hizasına kaldırın ve baş parmağınızı uzatarak parmağınıza odaklanın. Bir yandan kolunuzca yavaşça sekiz çizin, gözlerinizle takip etmeyi unutmayın! 30 saniye boyunca bu hareketi yaptıktan sonra yön değiştirerek devam edin.

5. Göz devirin

Göz devirmek de göz kaslarınızı gevşetmek için harika bir yöntem! Dik bir şekilde oturun ve omuzlarınızı gevşetin. İleriye doğru bakın, başınızı hareket ettirmeden önce sağa ardından sola bakın. Son olarak ise yukarıya ve aşağıya! Namaste. 😊

Sıkı ve ışıltılı bir cilt içinse sırrımız yüz yogası!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu