Sağlıklı Yaşam

Tam Güvenlik: En İyi Bisiklet Kilidi Modelleri Ve Fiyatları

Bisikletler son yıllarda popülerliği artan hem spor hem de bir ulaşım aracı. Artık birçok kişi şehir içi ulaşımını bisikletle yapmayı tercih ediyor. Tabi bisikletlerin popülerliği normal kullanıcılar için attığı gibi hırsızlar için de arttı. Özellikle yüksek performansa sahip pahalı bisikletler hırsızlar tarafından çok fazla çalınmaya başladı. Elbette bisikletler, motosiklet veya arabalara göre çalınması daha kolay olan taşıtlar. Üstelik motosiklet ya da arabalar gibi şasi numarası, motor numarası gibi kanunen kayıt altına alınan verilere sahip değiller. Bu yüzden bisikletiniz çalınırsa bulunması neredeyse imkansıza yakın. Bu nedenle bisikleti kullanmadığınız zamanlarda güvende tutabilmenin tek yolu kaliteli bisiklet kilidi modellerinden geçiyor. Bisiklet hırsızlıklarının son zamanlarda çok fazla artışından ötürü artık bisiklet sahipleri iki dakika bile bisikletlerini kamusal alanlarda yalnız başına bırakamıyor. Bu yüzden bisikletinizi kullanmadığınız zamanlarda güvende tutacak, yavuz hırsızları bile bastıracak en iyi bisiklet kilidi modellerini listeledik. İşte en kaliteli ve güvenli bisiklet kilidi modelleri!

Bisiklet kilidi nasıl seçilmeli?

Öncelikle şunu bilmeniz lazım kırılamayacak bisiklet kilidi yoktur. Bütün kilitler doğru zaman aralığında yeterli ekipmanlarla kırılabilir. Yani bir bisiklet kilidi; pense ile kesilemiyorsa, demir makasıyla, o da yetmiyorsa dremel makinesi ile o da yetmezse elmas kesiciyle illaki açılacaktır. Burada önemli olan nokta bisikleti çalmak isteyen kötü niyetli kişilere zaman kaybettirmek. Yani bir kişi bisikletinizi çalmak istediğinde bisiklet başında ne kadar zaman kaybederse görülme riski o kadar artar. Hiçbir hırsız çalacağı bisikletin başında saatlerde kilit kırmak ile uğraşmak ve bunu yaparken de görülme riskini almak istemez. 

İşte bu noktada bisiklet kilidinin malzeme kalitesi önem kazanıyor. Malzeme kalitesi aynı zamanda fiyata etki eden en önemli faktör. Günümüzde sadece pense ile kolayca kesilebilen bisiklet kilitleri varken aynı zamanda elmas kesicilere bile dayanabilen kaliteli modeller var. Bisiklet kilitlerinde “Sold Secure”,ART ve Thatcham gibi bazı kırılmazlık süresi derecelendirmeleri vardır. Bu derecelendirmeler altın, gümüş ve bronz olarak ayrılır. Altın sınıfı size en uzun kırılmazlık süresini sunarken bronz sınıfında bu süre daha kısadır. Elbette koruma seviyesi arttıkça fiyatta artacaktır. Altın sınıfı bisiklet kilitlerinin fiyatı neredeyse iyi bir bisiklet fiyatına denk geliyor. 

Tam da bu noktada ihtiyaç unsuru devreye girmekte. Yani bisikleti kısa mesafelerde kullanıyor ve gün içerisinde çok fazla yalnız bırakmanız gerekmiyorsa altın koruma seviyesine sahip pahalı bir bisiklet kilidine ihtiyacınız yoktur. Elbette böylesi bir bisiklet kilidi çalınma riskine karşı içinizi rahat tutacağı için yeterli bütçeniz varsa tercih edebilirsiniz. Diğer yandan bisikleti uzun mesafelerde kullanıyor ve gün içinde açık alanlarda çok fazla bırakmanız gerekiyorsa yüksek koruma seviyesine sahip bir bisiklet kilidi kullanmalısınız. Bisiklet kilidi üreticileri, ürettikleri modellerde hangi modelin hangi kullanım senaryolarında kullanılabileceğini açıkça belirtirler. Yani sahip olduğunuz bütçe ve ihtiyaçlar doğrultusunda alabileceğiniz en yüksek koruma seviyesine sahip bisiklet kilidini tercih etmelisiniz.

Bisiklet kilitleri çok farklı yapılarda olabildiği gibi günümüzde en popüler tercih edilen kilit çeşitleri 4 kategoriye ayrılmakta. Bunlar; 

  • Tel örgü kilitler
  • Zincir kilitler
  • Katlanır kilitler
  • U kilitler

Tel örgü bisiklet kilitleri maliyeti en düşük kilitlerdir. Genellikle giriş seviyesi kilit modellerinde karşımıza çıkarlar. Üretim maliyetleri düşük olduğu gibi koruma seviyeleri de yerlerde gezer. Bu tarz bisiklet kilitleri bisikleti çok fazla yalnız bırakmanız gerekmediği, bıraksanız da bisikletinizin görebileceğiniz bir konumda yer aldığı zamanlarda işinize yarayacaktır. Ancak herhangi bir demir makasıyla bile kolayca kesilebildiklerinden bu tarz kilit modelleri çok fazla önerilmemektedir. 

Zincir kilitler; adı üzerinde çeşitli alaşımlardan üretilen zincirlerden yapılan bisiklet kilitleridir. Esnek yapıya sahip olduklarından bisiklet sürüşlerinde taşımasıda oldukça kolaydır. Zincir bisiklet kilidi tercihinde kilidin sahip olduğu güvenlik sertifikaları ve üretildiği alaşımın kalitesi önem kazanmakta. Kaliteli zincir kilit modelleri son derece yüksek bir mukavemete sahip. Kaliteli modeller; pense veya demir makası ile kesilemiyor olsalar da dremel, buz kesici ya da elmas ağızlı kesici gibi aletlerle zor da olsa kırılabilirler. 

Katlanır kilitler ise tüm modeller arasında en az yer kaplayan ve taşınması en kolay olan modelerdir. Bu yüzden bisikletiyle uzun seyahatlere çıkan maceraperest tur bisikletçileri bu tür modelleri tercih eder. Ancak menteşeli yapıya sahip olmaları ve nispeten ince et kalınlıklarından dolayı kolay kırılabilabilirler. Elbette çok kaliteli ve güvenli seçenekler de bu tarz kilitler arasında mevcut. Ancak katlanır kilitlerin en yüksek güvenlik seviyesine sahip olan modelleri aynı zamanda tüm bisiklet kilitleri arasında en yüksek fiyat etiketine sahiptir. Yani böylesi bir kilit size iyi bir bisiklet parasına denk gelebilir. Özellikle döviz kurlarının böylesine zıpladığı dönemlerde. 

Son olarak U kilitler; tamamen sabit bir yapıya sahip olmalarından dolayı en güvenli bisiklet kilidi olarak görülür. Bu tarz kilitlerde de her koruma seviyesine sahip farklı modellerle karşılaşabilirsiniz. Bu noktada kilidin sahip olduğu güvenlik sertifikaları ve sahip olduğunuz bütçe seçim kriterlerinizi belirleyecektir. U kilitler büyük boyutlu olduklarında taşınması oldukça zordur. Bu yüzden genellikle seyahat halinde tercih edilmezler. Yine de birçok kullanıcı farklı kullanım senaryolarında bu tarz kilitleri tercih ediyor. 

Son olarak bisiklet kilitlerinin farklı güvenlik seviyelerine sahip olduğundan bahsetmiştik. Yüksek koruma seviyesine sahip en kaliteli modellerin dezavantajı ise ağır olmalarıdır. Elbette malzeme yoğunluğu ve sağlamlık arttıkça ağırlığın da artacağı kaçınılmaz bir gerçek. Ancak bisiklet kullanımında hafifliğin ne kadar önemli olduğu düşünülürse bu ağırlık size performans kaybı olarak geri dönecektir. Yine de bisikletin çalınma riskine karşı böyle bir ağırlığı taşımak göze alınabilir. 

1. Yale YCC1/10/185/1 Bisiklet Kilidi

Yale YCC1/10/185/1 Bisiklet Kilidi; tel örgü bisiklet kilidi modelleri arasında alabileceğiniz en güvenli modellerden birisi. Elbette giriş seviyesi bir model olmasından dolayı güvenlik seviyesi firmanın 10 kademeli derecelendirmesi içerisinde 5 olarak görülüyor. Yani muadili ürünlere kıyasla daha dayanıklı tel yapısına sahip. Bu sayede pense ile kesilemiyor. Demir makasına karşı da kendi muadili ürünlere göre daha dayanıklı. Yale YCC1/10/185/1 Bisiklet Kilidi bisikletinizi kısa süre için kilitlemeniz gereken zamanlarda görevini başarıyla yerine getirecektir. Aynı zamanda 1800 mm uzunluğu ve sadece 400 gr ağırlığı ile kolay taşınabilir bir bisiklet kilidi modeli. 4 haneli şifreye sahip kilidi her iki yönde bağlantıya sahip. Üstelik kilidin olduğu rakamların fosforlu olması sayesinde karanlıkta rahatlıkla görülebilir. Yale YCC1/10/185/1 Bisiklet Kilidi; şehir içi kısa mesafe ulaşımı için bisiklet kullanan kişiler için uygun fiyatı, taşınabilirliği ve kullanım kolaylığı ile tercih edilebilecek bir ürün. İncelemek ya da satın almak için tıklayın 

Kullanıcı yorumu: Uzunluğu gayet yeterli, güvenilir duruyor. Bisikletim çalınırsa size güncelleme yaparım 🙂

2. Abus Ivera Steel-O-Flex™ 7200/85 Bisiklet Kilidi

Abus bisiklet veya motosiklet kilidi dendiğinde kalitesi ile en çok tercih edilen markalardan biri. Abus Ivera Steel-O-Flex™ 7200/85 bisiklet kilidi ise tel örgü bisiklet kilitleri arasında koruma seviyesi en yüksek modellerden birisi. Firmanın 1-15 (en yüksek seviye 15, en düşük seviye 1) seviyeli koruma derecelendirmesinde 8 olan koruma seviyesi ile orta-üst seviye bir güvenliğe sahip. Üst üste binen yüksek yoğunluklu çelik kabloların üzerindeki sleeve kaplaması ile oldukça sağlam ve şık bir görünüme sahip. Üstelik kabloların esnek yapısı ile kolayca taşınabilir. Abus Ivera Steel-O-Flex™ 7200/85 bisiklet kilidi orta seviyede bir koruma miktarına sahip olsa da delme koruması ile kolay kolay kesilmeyecek ve kırılmayacak güven veren bir bisiklet kilidi modeli. Bisikletini kısa süreliğine ya da geceleri garajında muhafaza eden kişiler için oldukça iyi bir seçim olan  Abus Ivera Steel-O-Flex™ 7200/85 oldukça esnek yapısı ile günlük hayatın her alanında bisikleti güvenle park edebilmenize imkan sağlayacak. İncelemek ya da satın almak için tıklayın 

3. Onguard U-Kilit 8005 Pitbull DT Bisiklet Kilidi

Onguard U-Kilit 8005 Pitbull DT; sağladığı yüksek koruma seviyesine oranla uygun fiyat etiketine sahip sağlam bir U kilit modeli. Firmanın 10-100 arası güvenlik derecelendirmesinde 80 olan seviyesi ile oldukça dayanıklı ve güvenli. U kilit yapısına ek olarak üzerinde bulunan örgülü çelik kablosu sayesinde bisikletinizi aynı anda hem gövde hem de tekerlek üzerinden kilitlemenize imkan tanıyor. Sahip olduğu ekstra kilitleme özelliği sayesinde fazladan güvenlik sağlamasının yanında çok yönlü bir ürün. Demir makası ve pense gibi düşmanlarına karşı olağanüstü bir mukavemeti olan Onguard U-Kilit 8005 Pitbull DT, kilit mekanizmasında patentli X4P teknolojisine sahip. Bu sistem; çekme, delme ve kesme gibi durumlara karşı yüksek güvenlikli dişli sistemi ve dual lock özelliği ile kilit mekanizmasını güven altına alıyor ve bu sayede maksimum güvenlik sağlıyor. Üst kısmındaki kadroya değen kısmında bulunan kauçuk koruması sayesinde bisikletinizin kadro boyasının zarar görmesinin önüne geçilmiş. Onguard U-Kilit 8005 Pitbull DT; sunduğu yüksek koruması ve uygun fiyatı ile her bisikletçinin güvenlik beklentilerine iyi derecede yanıt verebilecek bir fiyat performans ürünü. İncelemek ya da satın almak için tıklayın 

4. Yale YUL3C/14/230/1 Bisiklet Kilidi

Yale YUL3C/14/230/1; “Sold Secure” güvenlik standartları içerisinde Gold koruma seviyesine sahip son derece güvenli bir ürün. U kilit yapısına ek olarak sahip olduğu kablo yapısı bisikletinizi iki noktadan kolayca kilitleyebilmenize imkan sağlıyor. Aynı zamanda çift kilide imkan tanıyan yapısına ek olarak 4 noktadan kilitleme özelliğine sahip. Yüksek yoğunluklu U kilit demiri kesme, delme, darbe gibi durumlara karşı son derece yüksek mukavemet gösteriyor. Buna ek olarak sahip olduğu örgü kablosu ve kilit mekanizması çekme, kesme, sivri nesnelerle ayırma, açılma gibi durumlara karşı oldukça dayanıklı. U kilit demiri ve çelik örgü kablosu çift katlı kauçuk bir korumaya sahip. Böylelikle kilitleyeceğiniz zaman bisikletinizin kadrosuna hiçbir şekilde zarar vermeyecek. Çift katlı kauçuk kaplama aynı zamanda korozyon, darbe gibi kilidin karşılaşacağı olumsuzlukların önüne geçerek uzun soluklu bir kullanıma imkan tanıyor. Yale YUL3C/14/230/1 bisikletinizi, karşılaşacağı her türlü hırsızlık amaçlı saldırıdan koruyabilecek oldukça kaliteli ve güvenli bir bisiklet kilidi modeli. Ancak 1,74 kg ağırlığı ile bisikletini kısa mesafelerde bisiklet kullanan kişiler için uygun olmayabilir. Eğer uzun mesafelerde bisiklet kullanıyor veya bisikletinizi gün içinde garaja, parka yada umumi alanlara 1 saatten uzun olmayan sürelerde güvenle bırakmak istiyorsanız sizin için iyi bir tercih olacaktır. İncelemek ya da satın almak için tıklayın 

Kullanıcı yorumu: Ürün gayet sağlam bisikletinizi güvenle kilitleyip bırakabilirsiniz. Tek dez avantajı biraz ağır olması sırt çantanız varsa orada taşıyabilirsiniz.

ben sadece ana kilidini taşıyorum, beraber gelen halatını taşımıyorum

5.Kryptonite Evolution Mini 7 Bisiklet Kilidi

Kryptonite Evolution Mini 7; Kryptonite firmasının 1-10 arası olan koruma seviyeleri arasında 7 olan derecesi ile orta-üst seviye bir U kilit modeli. 13 mm kalınlığındaki sertleştirilmiş çelik yapısıyla oldukça sağlam ve dayanıklı. Aynı zamanda yanında gelen patentli KryptoFlex™ teknolojisine sahip çift döngülü kablosu sayesinde bisikletinizi aynı anda birden fazla noktadan kilitlemeye olanak sağlıyor. Kesme, delme, ayırma gibi tüm hırsızlık saldırılarına karşı yüksek mukavemet gösteren Kryptonite Evolution Mini 7; yüksek güvenliğe sahip disk silindir tipi kilit mekanizmasına sahip. Kilit mekanizmasının özel patentli tasarımı ve çapraz silindir yapısı sayesinde bu noktadan yapılacak her hırsızlık girişimi de hırsızlar için hüsranla sonuçlanacaktır. Hem U kilit demiri hem de kablosunun sahip olduğu kauçuk kaplama sayesinde de bisikletinizin kadrosuna ve boyasına zarar vermeyecek. Üstelik bu kauçuk kaplama sayesinde korozyon ve darbe gibi olumsuzluklara karşı direnç göstererek uzun soluklu bir kullanmaya imkan tanıyor. İncelemek ya da satın almak için tıklayın 

6.Abus 6000/90 Bordo Bisiklet Kilidi

Abus 6000/90 Bordo bisiklet kilidi; Abus firmasının 1-15 arasındaki koruma seviyeleri içerisinde 10 olan derecesi ile katlanır yapıdaki bisiklet kilitleri arasında en güvenli modellerden birisi. Sertleştirilmiş çelikten imal edilen çubuklarına ek olarak darbe ve ayırma girişimlerine üst seviyede mukavemet gösteren menteşe yapısıyla son derece güvenilir. Yine sahip olduğu patentli kilit mekanizması da delme ve ayırma gibi hırsızlık girişimlerine karşı oldukça dayanıklı. Katlanır yapıda olması sayesinde bisikletinizin çantasında veya cebinizde kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Üstelik kutu içinden çıkan taşıma aparatını bisikletinizin üst kadro borusuna veya suluk kafesine sabitleyerek yerden tasarruf sağlanabilir. Ancak kompakt yapısına rağmen yaklaşık 1200 gr ağırlığı ile biraz ağır tarafta kalıyor. Ancak sağladığı yüksek koruma seviyesi ile bu göz ardı edilebilir bir dezavantaj. Çelik çubukları ve kilit mekanizması tamamen kauçuk kaplamaya sahip. Böylelikle bisikletinizin kadrosuna herhangi bir zarar vermeden güvenle kullanılabilir. İncelemek ya da satın almak için tıklayın.

7.Oxford Zincir Bisiklet Kilidi

Oxford Zincir Bisiklet Kilidi; oldukça kaliteli ve sağlam bir bisiklet kilidi. Ağır hizmet tipi zinciri ve asma kilidi ile her türlü hırsızlık girişimine karşı, hırsızlara hayatı sorgulatacak kadar dayanıklı bir model. 10 mm kalınlığındaki yüksek yoğunluklu çelik alaşımdan imal edilen zinciri ve 14 mm kalınlığındaki asma kilidi her türlü; kesme, delme, ayırma, zorlama gibi senaryolarda üstün bir dayanıklılık sergiliyor. Asma kilit üzerinde bulunan toz koruması ise anahtar mekanizmasının içeri kaçacak toz ve kirden dolayı bozulmasını önlüyor. Zincirin etrafını kaplayan esnek naylon kılıfı ile bisikletinizi kilit altına bıraktığınız zamanlarda kadro ve boyaya zarar vermesinin önüne geçilmiş. Oxford Zincir bisiklet kilidi, yapılan testlerde aldığı gümüş koruma seviyesi ile sadece bisikletlerde değil aynı zamanda motosikletlerde de güvenle kullanılabilecek kadar sağlam ve dayanıklı bir kilit modeli. Anahtarınızı kaybederseniz mağdur olmayın diye yanında tam 3 yedek anahtarla gelen Oxford Zincir bisiklet kilidi sağladığı yüksek korumaya rağmen oldukça ağır ve taşınması zor bir model. Satın almadan önce bu durumu göz önünde bulundurun. İncelemek ya da satın almak için tıklayın.

8.Kryptonite KryptoLok 610 Bisiklet Kilidi

Kryptonite KryptoLok 610; üretici firmanın 1-10 arası koruma derecelendirmesinde 6 olan derecesi ile orta seviye güvenliğe sahip katlanır bisiklet kiliti modellerinden. 5 mm kalınlığındaki sertleştirilmiş çelikten imal edilen çubukları ve sağlam menteşe yapısı ile kısa süreli parklarda görevini fazlasıyla yerine getirecektir. Kilit mekanizması da patentli yapısıyla gelişmiş bir hırsızlık koruması sağlıyor. Bütün bunlara ek olarak katlandığı zaman oldukça küçük bir alan kaplayan Kryptonite KryptoLok 610, yanında bisikletinizin üst borusuna veya suluk kafesine sabitleyebileceğiniz taşıma aparatı ile beraber geliyor. Bu sayede seyahat halindeyken bisiklet üzerinde kolayca taşınabilir. Kryptonite KryptoLok 610, 1 saati geçmeyecek kısa parklar ve günlük kısa mesafe kullanımlarında ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayabilir. Üstelik Kryptonite firmasının hayat boyu garanti süresi kapsamında herhangi bir sorun yaşarsanız kolayca çözüme ulaşabilirsiniz. Anahtarın kaybolması riskine karşı da 2 adet anahtarla geliyor. İncelemek ya da satın almak için tıklayın 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu