Sağlıklı Yaşam

Sürekli Gergin Hissedenler Buraya! Kendinizi Sakin Ve Rahatlamış Hissetmenizi Sağlayacak 6 Şey

Modern hayatın koşturmacası içinde stresten kaçınmak her zaman kolay olmayabiliyor. Günlük hayatın getirdiği zorluklar, iş ve arkadaş ortamında sorunlar yaşanması bireylerin stresli hissetmesine neden olabiliyor. Öte yandan aşırı stres psikolojik ve fizyolojik birçok hastalığın tetikleyicisi olarak gösteriliyor. Bununla birlikte stresli hissetmek, günlük hayatta çoğu kişinin verimini düşürüyor. Bu nedenle bazen sadece sakin ve rahatlamış hissetmek istiyoruz. Bunu yapmak her zaman kolay değil. Ancak sizi dinlenmiş hissettirecek bazı yöntemler biliyoruz. Bu listede, konu hakkında yaptığımız bazı araştırmaları derledik. Keyifli okumalar!

1. Doğal sabunlar kullanmak

Cilt, vücudumuzdaki en hassas organlardan biri. Bazı kişisel bakım ürünleri çeşitli zararlı maddeler içerebiliyor. Bu nedenle kullandığımız ürünlerin içeriğini kontrol etmek önem taşıyor. Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorsanız ev yapımı sabun kullanmak iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde tam olarak ne kullandığınızı bilebilirsiniz. Evde nasıl sabun yapılacağını bilmiyorsanız doğal sabunlar kullanarak kendinizi şımartabilirsiniz. Bazı araştırmalar rahatlatıcı bitkisel içeriklere sahip olan sabun kokularının, gevşemeye ve rahatlamaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Doğal sabunlar hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz sizi alalım.

2. Hüzünlü şarkılar dinlemek

Kulağa garip geldiğinin farkındayız. Ancak araştırmalar, hüzünlü müzik dinlemenin hayal gücünü harekete geçirdiğini ve bireylerin duygu durumunu düzenlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Belki de zaten üzgünken hüzünlü şarkılar dinleme arzusunun arkasındaki sebep budur!

3. Başparmağa baskı uygulamak

Uzmanlar, başparmağa masaj yapmanın kalp atış hızını normal seviyelere getirdiğini iddia ediyor. Aynı zamanda başparmağa küçük hareketlerle baskı uygulamanın kaygıyı azalttığını belirtiyorlar. Demekte fayda var! Anti-stres çözümünün elinizin altında olduğunu daima hatırlayın.

4. Bitkilerle ilgilenmek

Birçok insan bahçede çalışmayı veya bitkileriyle ilgilenmeyi oldukça rahatlatıcı buluyor. Çünkü doğayla bağlantı kurduğunuzda güneş ışığından faydalanıyorsunuz. Öte yandan toprakta serotonin üretimini destekleyen birçok dost bakteri bulunuyor. Bu nedenle uzmanlar, gevşemek istediğiniz zamanlarda bitkilerle ilgilenmenizi öneriyorlar.

5. Dik durmak

Dik durmak, kan dolaşımını artırarak vücutta oksijenin özgürce dolaşmasını sağlar. Öte yandan bu duruş, gülümsemek gibi ruh halinizi anında iyileştirebilir. Bir araştırmaya göre dik ve kendine güvenen bir duruş pozisyonunda olmak kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlıyor. Bu ise daha sakin ve gevşemiş hissetmenize yardımcı oluyor.

6. Ayak masajı yapmak

Bazı araştımalar, ayaklarımızdaki belirli noktaların vücudu etkileyebileceğini öne sürüyor. Bu noktalardaki gerginliğin kaygı ve stresi tetikleyebileceği iddia ediliyor. Ayaklarınıza masaj yapmak için bir tenis topu ya da rulo kullanabilirsiniz. Böylece ayak altındaki tüm noktalara eşit bir şekilde baskı uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu