Tarifler

Şalgam Suyu Tarifi

Malzemeler

2  su bardağı ince bulgur
1 paket instant maya
5 çorba kaşığı kaya tuzu
1 çorba kaşığı toz şeker
1 kg mor havuç
5 adet şalgam turpu
1 çorba kaşığı limon tuzu
5-6 litre içme suyu

ACILI İSTERSENİZ;
5 – 10 tane acı biber

Yapılışı

Maya için, bir kasede 2 su bardağı ince bulgur, 1 paket instant maya, 1 çorba kaşığı kaya tuz ve 1 çorba kaşığı toz şekeri karıştırın. Üzerine 2 su bardağı ılık suyu ilave ederek bir hamur yapın.

İnce, pamuklu bir kumaş yada bir tülbentin ortasına hamuru yerleştirip bohça gibi toplayın. Bir iple hamur dışarıda kalmayacak şekilde bağlayın.

Ağzı kapalı bir şekilde ılık bir yerde bir gün bekletin.

Ertesi gün üzerine 2 litre kadar su ekleyip 2 gün daha ılık bir yerde bekletin.

Havuçları isterseniz sert bir firça ile fırçalayın isterseniz soyacak ile soyun ve boyuna kalem gibi doğrayın. Şalgam turplarını  soyun. Küçük kare, kare doğrayın.

Havuç ve şalgam turpunu yaklaşık 5-6 litre su alabilecek büyük kavanoza yerleştirin.

Mayalı suyu üzerine süzerek  boşaltın. Üzerine 5- 6 litre suyu doldurun. 4 çorba kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı limon tuzunu ilave edin. Eğer acılı yapmak isterseniz acı tercihinize göre 5-10 kadar acı biberi ortadan ikiye kesip kavanoza ekleyin. Kavanozun ağzını kapatın. Ilık bir yerde 2-3 gün bekletince şalgamınız içmeye hazır. Eğer bekleme süresini bir hafta on gün gibi olacak şekilde arttırırsanız şalgamınızın daha keskin daha karakterli olacaktır aklınızda bulunsun. Ayrıca soğuk bir yerde muhafaza ederseniz 3-4 ay boyunca saklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu