Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam Sürdürmek İçin Hayat Boyu Uygulamanız Gereken 5 Basit Kural

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak çoğu zaman zor görünüyor. Uzmanlar her gün farklı bir besinin faydalı olduğunu söylüyor. Diğer gün o besinin aslında zararlı olduğu iddia ediliyor. Sağlıklı yaşam üzerine yazılmış kitapların çoğu birbiriyle çelişen tavsiyeler içeriyor. Peki sağlıklı bir yaşam sürdürmek gerçekten bu kadar zor mu? Optimal sağlığa kavuşmak, kilo vermek ve daha canlı hissetmek için aslında yapılması gerekenler çok basit. İşte her gün takip etmeniz gereken 5 basit kural…

1. Hareket edin

Uzmanlar, optimal sağlık için daha fazla hareket etmenin gerekli olduğu konusunda hemfikir. Ağırlık kaldırmak ve kardiyo egzersizi yapmak daha iyi görünmenize yardımcı olurken, beden sağlığınız üzerinde de olumlu birçok etkiye sahiptir. Vücudun, beynin ve hormonların dengeli ve en iyi şekilde çalışması için egzersiz yapmak günlük rutinler arasına girmelidir.

Ağırlık kaldırmak; kan şekeri, kolesterol, insülin ve trigliserid seviyelerini düşürürken testosteron seviyesini yükseltir. Dahası egzersiz yapmak depresyon, obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, Alzheimer ve daha birçok kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Öte yandan egzersizle birlikte sağlıklı bir diyet uyguladığınızda yağ kaybedebilir ve hayal ettiğiniz vücuda kavuşabilirsiniz. Neyse ki egzersiz yapmak için spor salonuna gitmeye ya da pahalı ekipmanlar kullanmaya gerek yok. Evinizin rahatlığında egzersiz yapmak için Google ve YouTube’da arama yapmanız yeterli.

2. Kötü alışkanlıklardan vazgeçin

İnsanların “keyif” adı altında tükettiği şeylerin bir kısmı düpedüz zehirlidir. Üstelik sigara ve alkol gibi bazı maddeler oldukça bağımlılık yaratır ve insanların bunlardan vazgeçmesini zorlaştırır. Eğer bu maddelerden biri sizde bağımlılık yapmışsa sağlıklı bir yaşam sürdürmek pek mümkün değildir. Alkol ölçülü ve uzun aralıklarla tüketildiğinde vücut bunu tolere eder. Ancak tütün ve diğer bağımlılık yaratan maddeler vücut tarafından tolere edilemez. İlerleyen dönemlerde kalpten akciğere, cilt sağlığından ruh sağlığına kadar optimal sağlığı tamamen etkileyebilir.

Alkol ve sigaranın dışında insanların en kötü alışkanlıklarından bir diğeri abur cubur tüketmektir. Bu yiyecekler çok lezzetli olduğu için karşı koyması oldukça zordur. Ancak bütünsel bir sağlık elde etmek istiyorsanız bu gıdaların tüketimini en aza indirmeniz gerekir. Şeker, koruyucular, kanserojen maddeler, sakaroz ve daha birçok bileşen, bağışıklık sisteminize ve metabolizmanıza zarar verir. Abur cuburları hayatınızdan tamamen çıkaramıyorsanız dahi tüketimini en aza indirmeniz sağlığınız açısından yapacağınız en iyi şeylerden biridir.

3. Yeterli uyuyun

Uyku genel sağlık için oldukça önemli bir unsurdur. Yapılan araştırmalar uyku eksikliğinin obezite ve kalp hastalıklarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Uzmanlar iyi ve kaliteli bir uyku için insanların kendilerine zaman ayırmaları gerektiğini şiddetli bir şekilde tavsiye ediyor. Eğer uyku kaliteniz düşükse şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Günün geç saatlerinde kahve içmeyin
  • Her gün benzer saatlerde uyumaya çalışın
  • Aydınlatma olmadan tamamen karanlıkta uyuyun
  • Yatmadan birkaç saat önce evdeki ışıkları azaltın

4. Stresten kaçının

Sağlıklı bir yaşam tarzı; besleyici bir diyet, düzenli uyku ve iyi bir egzersiz programını içerir. Fakat gün içinde nasıl hissettiğiniz ve ne düşündüğünüz de çok önemlidir. Sürekli stresli olmak kortizol seviyelerini yükseltir. Bu durum metabolizmanızı ciddi şekilde etkileyerek hastalıklara yakalanma riskini artırır. Stressiz bir hayat yaşamak için meditasyon, nefes egzersizi ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

5. Gerçek gıdalarla beslenin

Sağlıklı beslenmenin en basit ve en etkili yolu “gerçek gıdalara” odaklanmaktır. İşlenmemiş ve pakete girmemiş bütün besinler “gerçek gıda” olarak tanımlanıyor. Et, balık, yumurta, sebze, meyve, kabuklu yemişler, tohumlar, sağlıklı yağlar, süt ürünleri gibi gıdalara beslenme listenizde yer verin. Fazla kilo sorunu yaşamıyorsanız rafine edilmemiş karbonhidratları da beslenmenize dahil edebilirsiniz. Bu karbonhidratları patates, baklagiller ve yulaf gibi tam tahıllar arasından seçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu