Sağlıklı Yaşam

Rooibos’tan Oolong’a: Siyah Çaya Alternatif Çay Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Çay, gezegendeki en eski içeceklerden biridir ve kurutulmuş yaprakların suya batırılmasıyla yapılır. Birçok insan kahve yerine çay içmeyi tercih eder, çünkü çay vücudu rahatlatır. Bu nedenle çay hem dünyada hem de ülkemizde en çok tüketilen içeceklerden biridir. Hal böyle olunca birçok insan çay çeşitleri nelerdir diye merak ediyor. Sizler için çay çeşitleri hakkında bilgiler verdik ve bitki çayları isimleri nelerdir anlattık.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz:

Çay çeşitleri nelerdir?

En yaygın çay çeşitlerinden bazıları siyah çay, yeşil çay, beyaz çay, oolong çayı, bitki çayı ve rooibos çayıdır. Çay türlerinin çoğu, Camellia sinensis bitki türünden elde edilirken, bazıları aslında çay yapraklarından yapılmaz. Her çay türünün birçok çeşidi vardır ve diğer tatların bu çeşitlerle karıştırılması yaygındır.

Bazı çay türleri fermente edilir ve oksitlenir, bazıları ise bu işlemlerden geçmez. Çayı fermente etmek için yaprakların elle soldurulması veya ezilmesi gerekir. Bu işlem, yapraklardaki enzimlerin hava ile etkileşime girmesine, oksitlenmesine ve yaprakların kimyasal bileşimini ve rengini değiştirmesine izin verir. Çay aroması sıcaklık, nem ve diğer hava koşullarına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Tavada pişirme veya buharda pişirme gibi ısıl işlemler oksidasyon sürecini durduracaktır.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz:

Siyah çay

Siyah çay, en popüler çay çeşididir ve Camellia sinensis isimli bitkinin yapraklarının kurutulmasıyla elde edilir. Siyah çayın içinde bulunan kafein diğer çay türlerine göre daha fazladır. Bu nedenle uyarıcı bir etkisi vardır. Assam, Darjeeling, Nilgiri ve Sri Lanka, siyah çay üretilen bölgelerden bazılarıdır. Siyah çayın tadı yetiştiği bölgeye ve hasat zamanına göre değişir.

Assam çayı, Darjeeling çayı, earl grey çayı ve English breakfast çayı, en popüler siyah çay çeşitleri arasında yer almaktadır.

Yeşil çay

Yeşil çay, oksitlenmemiş çaydır. Yapraklar toplandıktan hemen sonra oksidasyona neden olan enzimleri yok etmek için ısıtılır. Bu işlem, yeşil çaydaki antioksidanları, vitaminleri ve mineralleri korur. Yeşil çayın rengi soluk yeşildir ve keskin bir tadı vardır. Bazı insanlar yeşil çaya süt yerine limon veya tatlandırıcı eklemeyi tercih etse de, herhangi bir katkı maddesi olmadan tüketilmesi en iyisidir.

Matcha, sencha, gunpowder yeşil çay, dragonwell (Longjing) yeşil çay, en çok tüketilen yeşil çay türlerinden bazılarıdır.

Beyaz çay

Beyaz çay, tüm çaylar arasında en az işlenmiş olanıdır. Sadece açılmamış tomurcuklar ve gümüş tüylerle kaplı genç yapraklar kullanılır ve bu yapraklar kendi kendine solmaya bırakılır ve kurutulur. Beyaz çay, çok açık bir renge sahiptir ve hafif bir tadı vardır. Kafein içeriği yeşil çaydan bile daha düşüktür ve antioksidan bakımından çok zengindir. Peki beyaz çay çeşitleri nelerdir?

Beyaz şakayık, Seylan beyazı, Afrika beyazı ve Darjeeling beyazı, beyaz çay türleri arasında yer almaktadır.

Bitki çayı

Bitki çayı, diğer çeşitler gibi çay yapraklarından elde edilmez. Çok çeşitli hassas tatlar yaratabilen kuru otlar, meyveler ve çiçeklerden yapılır. Bu çay türleri kafein içermez, bu nedenle bitki çayları diyet yapanların gözdesidir. Dünyada onlarca, hatta belki de yüzlerce bitki çayı çeşidi vardır.

Ihlamur, rezene çayı, adaçayı, papatya çayı, biberiye çayı ve lavanta çayı, en çok tüketilen bitki çaylarından bazılarıdır.

Rooibos çayı

Anavatanı Güney Afrika olan rooibos çayı, rooibos bitkisinden üretilen bitkisel bir çaydır ve bitkinin yaprakları fermente edilmeden ve kurutulmadan önce öğütülür ve ezilir. Mineral bakımından zengin olan rooibos çayı kafein içermez. Odunumsu bir tadı olan rooibos çayının en önemli yararlarından bazıları tansiyonu dengelemesi ve kişiyi rahatlatmasıdır.

Kırmızı rooibos ve yeşil rooibos, en popüler rooibos çay çeşitleri arasında yer almaktadır.

Oolong çayı

Oolong çayı, tıpkı yeşil ve siyah çay gibi Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından üretilir. Ancak oolong çayının işlenme biçimi onu diğer çaylardan ayırır. Fermantasyon süresi siyah çaydan daha kısa, yeşil çaydan ise daha uzun tutulur. Yeşil ve siyah çaylara göre dayanıklılık süresinin daha fazla olması ise tazeliğini uzun süre korumasını sağlar.

Tieguanyin ve dan cong (phoenix çayı), en popüler oolong çayları arasında yer almaktadır.

Da Hong Pao çayı

En pahalı çay hangisi sorusunun cevabı, Da Hong Pao çayıdır. Çin’de Da Hong Pao adıyla anılan çay bitkisinden üretilen çayın gramı 1400 dolar ediyor. Bu çay, ağırlığının 30 katı altın değerinde. 2002’de zengin bir müşteri, Çin’de yetişen efsanevi Da Hong Pao çayının 20 gramı için 28 bin dolar ödemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu