Genel Bilgiler

Redbull içtikten sonra vücudumuz nasıl reaksiyon verir?

Enerji içecekleri son zamanlarda sıkça kullanılmaya başlandı . İnsanlar bu içecekleri enerji sağlamak için kullanıyor. Özellikle gençler ..
Ama sadece bir kutu enerji içeceği bile felç yada kalp krizi geçirmemize sebep olabilir. Bu tanınmış marka Redbull olsa bile.

REDBULL Vücudumuza ne yapar?

Enerji içecekleri kanı daha yapışkan hale getirip felç yada kardiyovasküler sorunlara yol açabilir. Redbull içtikten sadece 1 saat sonra , kalp hastası olanlara benzer bir şekilde kan dolaşım sisteminizde anormallikler görülecektir.

Büyük ve tanınmış bir marka olan Redbull, enerji içeceğinin bir bardak kahve veya soda içmek ile aynı olduğunu ifade etmiştir.

Tabiiki ,artan reaksiyon hızı ile  kafein den aynı etkiyi görebilirsiniz  veya  şeker ve yapay tatlandırıcılar ile kısa süreli enerji patlaması yaşayabilirsiniz.Fakat enerji içeceği ile kahve arasındaki farkı gerçekte çok kişi bilmez.Redbull un içindekilerin vücuda nasıl bir etki yapacağını tahmin edemeyiz.

Enerji içeceklerinin içinde çoğunlukla aspartam maddesi kullanılır.Bu maddenin nörotoksik,,metabolik,,fetal,alerjik ve kansorejen yapma özelliği vardır. .

Soda nın etkilerine benzer olarak bitkinlik ve uyuşukluk  hissedecek ve bir kısırdöngünün sonucu olarak bu içeceğe bağımlı olacaksınız.

ENERJİ İÇECEKLERİ BAZI ÜLKELERDE YASAKLANDI

Geçen yıl 143 ülkede toplam 3.5 milyon kutudan fazla Redbull satıdı. Fakat hala Redbull ve diğer enerji içeceklerinin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri tartışılıyor.

Enerji içeceklerinin satış rakamı neredeyse satılan su rakamlarına ulaştı..

Süpermarketlerde enerji içeceğinin satış miktarının yükselmesi , bazı ülkeleri önlem almaya sevketmiş.

Norveç,Danimarka ve Uruguay  bu ünlü içeceğin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini tespit etmiş ve satışını yasaklamıştır. Kuveyt,2 milli Squash sporcusunun kalp krizi sonucu ölümünden sonra 16 yaşın altındakilere Redbull içeceğini yasaklamıştır.Satışı illegaldir.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Enerji içecekleri kan damarlarımızın yapısını bozabilir ve kanımızdaki pıhtılaşma riskini arttırır.

Felç veya inmenin önlenmesi için aşağıdakilerden muzdarip iseniz enerji içeceğinden sakının:

– Endişe
– Yüksek tansiyon
– Kronik yorgunluk sendromu
– Yüksek stres
– Kafeine karşı duyarlılık
– Kalp-damar hastalığı
– Kan pıhtılaşma bozukluğu

Eğer hamile yada emziren anne iseniz enerji içeceği kullanmayınız.

ENERJİMİZİ DOĞAL YOLLARDAN NASIL ARTTIRABİLİRİZ ?

Enerjimizi doğal yollardan karşılamak ve enerji seviyemizi yükseltebilmenin en  önemli yolu,beslenme için doğru besinleri seçmektir. . Omega3 yağlarının alımını fazlalaştırmak ve şeker ile tahılların enerjimiz üzerindeki uzun süreli etkilerini kaldırmak çok önemlidir.

Düzenli egzersiz yapmak ve stres seviyemizi dengelemek enerji içeceklerinden bizi uzaklaştıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu