Sağlıklı Yaşam

Rahat Bir Nefes Alın! Mide Ekşimesi ve Reflüye Veda Etmenizi Sağlayacak 6 Doğal Çözüm

olarak da bilinen mide ekşimesi, aslında sandığımızdan çok daha yaygın bir sağlık problemidir. Günümüzde pek çok insan, yoğun iş ya da okul programından dolayı paketli gıdalara yöneliyor. Bol miktarda kimyasal içeren bu gıdalar, ne yazık ki reflü problemlerini de tetikliyor. Peki reflünün ilaç dışında bir tedavi yöntemi yok mu? Elbette var! Gündelik yaşamınızda yapacağınız ufak değişiklikler sayesinde siz de bu keyifsiz mide ekşimelerine veda edebilirsiniz. İşte reflüye ve mide ekşimesine 6 doğal çözüm…

1. Olgun bir muz yiyin

Muz kan şekerinizi dengeler ve kilonuzu kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Bunlara ek olarak mide ekşimesini de rahatlatır. Bol miktarda potasyum içeren muz, mide astarını kaplayarak reflü semptomlarını hafifletir. Tabii bu noktada yediğiniz muzun olgun olması gerektiğini de hatırlatalım. Aksi takdirde mide ekşimenizin artmasına neden olabilir.

2. Bol kıyafetler giyin

Dar kıyafetleri rafa kaldırma vakti! Karnınızı sıkan ve o bölgeye baskı uygulayan her türlü giysi, semptomları kötüleştirebilir. Hatta reflü şikayeti olmayan kişiler bile düzenli olarak dar kıyafetler giydikleri takdirde mide ekşimesi yaşayabilirler.

3. Uyku pozisyonunuzu değiştirin

Eminim sizin de favori uyku pozisyonunuz vardır. 😊 Kimi zaman biz farkında olmasak da uyuma ve uzanma şeklimiz, mide ekşimesini tetikler. Sağ tarafa doğru uyumak mide ve yemek borusu kaslarını gevşetir ve reflüye neden olurken sol tarafa doğru uyumak semptomları hafifletebilir.

4. Şekersiz sakız çiğneyin

Sakız çiğnemek midenizdeki asidi nötralize edebilir. Haliyle yanma hissini de en aza indirir. Eğer reflü şikayetleriniz varsa çantanıza bir adet şekersiz sakız atmanızı öneriyoruz. İhtiyaç anında çiğneyerek hızlı bir rahatlama yaşayabilirsiniz! 😍

5. Hızlı yemek yemekten kaçının

Aceleyle yemek yemek, mide ekşimesini tetikler. Haliyle hızlı yemek yiyen kişilerin reflü geçirme olsalığı yavaş yemek yiyen kişilere göre çok daha yüksektir. Reflü şikayetleriniz varsa yemeklerinizi yavaş yavaş yemeniz büyük önem taşıyor.

6. Koşmamaya ve ağırlık kaldırmamaya özen gösterin

Fiziksel olarak aktif olmak, sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Ancak mide ekşimesine yatkın olan kişilerin yaptığı egzersizleri dikkatli bir şekilde seçmesi gerekir. Koşmak, ağırlık kaldırmak ya da bisiklete binmek, reflü semptomlarını tetikleyebilir. Bunun yerine yoga ya da yüzme gibi düşük tempolu egzersizler tercih etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu