Sağlıklı Yaşam

MÖ 776’dan Günümüze: Çok Uzun Bir Geçmişe Sahip Olan Olimpiyat Tarihi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Spor herkesin hayatında çok önemli bir yere sahiptir, özellikle de olimpiyat oyunları. Çünkü olimpiyat oyunları, içinde her milletten onlarca sporcu ve spor türü barındıran ve tatlı bir rekabete müsaade eden harika bir organizasyondur. Peki olimpiyat oyunları ilk olarak ne zaman başlamıştır? Olimpiyat tarihi hakkında bilmeniz gerekenleri anlattık. İşte olimpiyat tarihi hakkında bilgiler…

Antik olimpiyat oyunlarının ilk olarak nerede ve ne zaman başladığına dair kesin bir bilgi yoktur

Olimpiyat oyunlarının ilk olarak nerede ve ne zaman başladığına dair kesin bilgiler olmasa da, bununla ilgili sayısız mit vardır. Bunlardan birine göre oyunlar, Olimpiya kralı ve Peloponnisos’a ismini veren Pelops’a kurbanların sunulduğu dönemde başlamıştır.

Başka bir kaynağa göre, Elis Kralı İfitos’un MÖ 9. yüzyılda krallığını ve insanlarını savaştan korumak için Pythia’ya giderek kahine danışır. Kahin ona, tanrılar onuruna oyunlar düzenleyerek onları memnun etmesini söyler. Sonuç olarak İfitos oyunları düzenlemeye başlar ve Spartalı düşmanları bu oyunlar devam ettiği süre boyunca onlara saldırmaz. Oyunlar tanrıların yaşadığı Olimpiya Dağı’nda düzenlenir ve oyunlar adını bu dağda düzenlenmesinden alır.

Olimpiyat tarihi MÖ 776 yılına dayanmaktadır

Antik olimpiyat oyunları MÖ 776 yılında başlamıştır. Ancak olimpiyat tarihi hakkındaki tartışmalar hala sürmektedir. Oyunların ilk olarak Olimpiya Dağı’nda düzenlendiği kabul ediliyor olsa da, bu oyunların ilk düzenlendiği yerler Mora Yarımadası üzerindeki Elis ve Pisa kentleridir. Ayrıca dünyanın yedi harikasından biri olan 12 metrelik Zeus heykeli de bu dağda bulunmaktadır.

Olimpiyat oyunları 4 yılda bir düzenlenmekteydi

Olimpiyat oyunları dört yılda bir düzenlenmekteydi. Hatta Yunanlılar, yılları sayma yöntemlerini bile bu oyunlara göre ayarladılar. İki oyun arasındaki zamana bir “Olimpiad” denirdi ve ve tarih buna göre belirlenirdi. Hatta MÖ 4. yüzyılda yaşamış olan Antik Yunan tarihçi Ephorus, olimpiyat öncesi ve olimpiyat sonrası terimlerini kullanarak tarihi belirtmiştir.

Olimpiyat oyunlarının düzenlendiği ilk dönemde sadece stadion sporu vardı

Herakles’in adımlarına göre ölçülerek belirlenen stadion koşu pisti 190 metreydi. Günümüzde kullanılan stadyum kelimesi, Antik Yunanistan’da ayak yarışı demek olan “stadion”dan gelmektedir.

Olimpiyat oyunlarının düzenlendiği şehre büyük bir saygı duyulurdu. Ayrıca oyunları düzenleyen şehir, diğer şehirlere göre politik açıdan daha da avantajlı olurdu. Bu nedenle şehir devletleri oyunları düzenlemek için birbirleriyle sürekli savaşmıştır.

Olimpiyat oyunlarının düzenlenmesi milattan sonra durdurulmuştur

Olimpiyat oyunlarının düzenlenmesi, MS 393’te II. Theodosius ya da MS 435 yılında onun torunu tarafından durdurulmuştur. Bunun nedeni olimpiyat oyunlarının tanrıların onuru için düzenlenmesiydi. O dönemdeki krallar Hristiyanlığın en güçlü inanç haline gelmesini istiyorlardı, bu nedenle oyunları durdular.

Antik olimpiyat oyunlarına sadece Yunanca konuşan özgür kişiler katılabiliyordu

Modern olimpiyat oyunlarında bu değişse de, antik olimpiyat oyunlarında durum bu şekildeydi. Olimpiyat oyunlarına denizaşırı yerlerdeki kolonilerden insanlar da kabul ediliyordu. Ayrıca olimpiyat oyunlarına Akdeniz ve Karadeniz kıyılarından katılıp kazanan birçok kişi olmuştur.

Bir kişinin antik olimpiyat oyunlarına katılmadan önce en az 10 ay eğitim görmesi gerekiyordu

Bir yarışmacının herhangi bir oyuna katılabilmek için önce seçmelere girmesi, daha sonra ise adını yetkili kişiye yazdırması gerekiyordu. Ayrıca oyunlara sadece genç kişilerin katılmalarına izin verilmekteydi. Katılım şartlarından bir diğeri de, kişinin Zeus heykelinin önünde en az 10 ay boyunca eğitim görmesi ve hiçbir hile yapmayacağına dair yemin etmesiydi.

Yıllar geçtikçe olimpiyat oyunlarına yeni sporlar eklenmeye başladı

İlerleyen yıllarla birlikte olimpiyatlara yeni spor dalları eklenmeye başladı. Boks, güreş ve kariot en çok ilgi gören yeni sporlar arasındaydı. Boks normal bir spor iken zamanla çok sertleşmeye başladı. Önceleri boks yapan sporcular ellerini yumuşak deri parçalarıyla örterlerken, ilerleyen zamanlar ile birlikte deri parçalarının içine metal koydular.

Beş gün süren festivallerle aynı zamanda düzenlenen oyunlar, üç gün boyunca devam ediyordu. Geri kalan iki günde ise dini görevler yapılmaktaydı. Olimpiyat oyunlarının herhangi bir dalında bir yarışma kazanan atlet zeytin yapraklarından yapılan bir taç ile onurlandırılmaktaydı. Ayrıca kazanan kişi yüklü bir para ödülü alıyordu ve bütün Yunanistan’da ünlü oluyordu.

Antik olimpiyat oyunlarında yarışan ilk kadın Spartalı prenses Cynisca idi

Antik olimpiyat oyunları ve Yunanistan’da düzenlenen tüm karşılaşmalara sadece erkeklerin katılmasına izin veriliyordu. Daha sonraki dönemlerde kadınların sadece atlı binicilik yarışmalarına katılmalarına müsaade edilmeye başlandı. MÖ 396 ve 392’de Spartalı prenses olan Cynisca, atlı binicilik yarışmalarını kazandı.

Antik olimpiyat oyunlarında atletler çıplak olarak yarışıyordu

Olimpiyatlarda atletler genellikle çıplak olarak boy gösteriyordu. Bunun nedeni hem uygunsuz hava koşulları hem de olimpiyatların amacının insan vücudunun başarılarını göstermek olmasıdır. Ayrıca bu dönemde sporcuların vücutları zeytinyağı ile yağlanmıştır. bu sporcuların vücutlarının güzel görünmesini sağlamıştır. Ayrıca katılımcılar cinsel organlarını korumak için “kinodesmi” adı verilen bir bağ yöntemi kullanmışlardır.

Modern olimpiyatların başlangıcı, olimpiyat tarihi içindeki dönüm noktasıydı

1892’de Paris Sorbonne Üniversitesi’ndeki bir konuşması sırasında Fransız Baron Pierre de Coubertin uluslararası spor organizasyonu fikrini ortaya attı. 23 Haziran 1894’te Coubertin önderliğinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi 13 ülke ve 79 temsilci ile ilk kez toplandı ve Olimpiyat Oyunlarının yeniden düzenlenmesine ve ilk olimpiyatların 1896’da Atina’da düzenlenmesine karar verdiler.

1896 yılında düzenlenen ilk modern olimpiyatlara 14 ülkeden 241 sporcu katılım gösterdi. Bu zamandan günümüze kadar olimpiyat oyunları düzenlenmeye devam etti. Ancak 1. ve 2. Dünya Savaşı yüzünden 1916, 1940 ve 1944’teki oyunlar düzenlenmedi.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz:

Günümüzde olimpiyat oyunları, Yaz ve Kış Olimpiyat Oyunları olmak üzere iki ayrı kategoride dört yılda bir düzenleniyor

Dünyanın en kapsamlı spor etkinliği olan olimpiyat oyunları, 200’den fazla ülkeyi temsil etmektedir. Ayrıca olimpiyat oyunları kapsamında, toplamda 13.000’in üzerinde sporcu 400’den fazla kategoride mücadele göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu