Tarifler

Long Island: New York’ta Bir Otel Odasında Keşfedilen Kokteyl Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kokteyller içki dünyasının ayrılmaz parçalarından biri. Envaiçeşit kokteylin tabii ki bir doğuş hikayesi de bulunuyor. Long Island Ice Tea kokteyl de bunlardan biri. Eşit oranlarda rom, votka, tekila, cin, portakal likörü, bir buçuk ölçü şeker şurubu ve limon suyu içeren bir karışımla hazırlanıyor. Ancak ismine istinaden buzlu çay içermiyor. Rengi dolayısıyla bu adı aldığını belirtelim. Diğer kokteyllere kıyasla, daha yüksek bir alkol içeriğine sahip olduğunu söylemeliyiz. Ancak alkolün aroması oldukça dengeli. 5 beyaz kokteyli olarak da bilinen Long Island Iced Tea, Uluslararası Barmenler Birliği’nin (UBB) resmi kokteylleri arasında yer alır. Long Island Iced Tea tarifine geçmeden kokteylin tarihine kısaca göz atalım.

Dünya üzerinde alkol oranı en yüksek içkileri merak ediyorsanız içeriğimiz ilginizi çekebilir.

Long Island kokteyl nedir?

Kokteyl hakkında bilinen ilk tarihi anekdotlar 1930’lu yıllara dek uzanıyor. O yıllarda alkol kullanımının yasak olması nedeniyle insanlar evlerinde, otel odalarında, işyerlerinde toplanıyorlardı. Gizledikleri alkolleri bir araya getirerek punch kaselerinde kendi karışımlarını yaratıyorlardı. Long Island Iced kokteyle adını veren ice tea kavramının hikayesi ise çok başkaydı. Ani polis baskınlarında içilen kokteylin içki olmadığını sadece ice tea olduğunu dile getirmek için bir bahaneydi. Bu kokteyl yaratılırken ilk zamanlarda ağır bir alkol oranı bulunmuyordu. Bu nedenle polis, koku ve renk kontrolü yaptığında kolaylıkla ikna olabiliyordu. Yıllar içinde kokteyl, içerdiği aromalar ve değişen ölçüleriyle kendi standardını oluşturdu. Üstelik bu güçlü kokteyl dünyanın ilk kokteyl barı olan New York’ta bir otel odasında keşfedildi.

Bir başka tarihçe ise; 1976 yılında Robert Butts tarafından New York, Hampton Bays’te yaratıldığı şeklinde biliniyor. Rosebud hep tekila, votka, rom ve cini, hafif bir şurupla karıştırmaktan söz eder. En sonunda bu karışımı oldukça önemli bir yarışmaya katılırken yeni bir tat yaratmak için kullanır. Sonuç olarak Butts, yarışmayı kazanmayı başarır. Nihayetinde ortaya alkolle arası olmayan kişiler için pek keyifli hissettirmeyecek bu güçlü içki çıkar. Meraklısı için ise oldukça sevilen bir kokteyl çeşidi olduğunu söylemeliyiz. Meşhur kokteylin adı ise yarışmanın Long Island, New York’ta yapılmış olmasına dayanıyor.

Long Island kokteyl tarifi

Malzemeler

  • 2 cl portakal likörü (Triple Sec)
  • 2 cl tekila
  • 2 cl rum (rom)
  • 2 cl votka (vodka)
  • 1 cl taze sıkılmış limon suyu
  • 2 cl cin (gin)
  • 1 Kaşık esmer şeker
  • Kola

Yapılışı

Long Island kokteylin tarihçesinden söz ettik. Sıra geldi kokteylin nasıl hazırlandığını öğrenmeye. Hazırsanız başlıyoruz. Malzeme listemizdeki tüm alkoller ile beraber esmer şekeri shaker içerisine doldurup 30 saniye boyunca çalkalayalım. Önceden yarısına kadar buzla doldurmuş olduğumuz uzun kokteyl bardağımızı hazırlayalım. Limon suyunu ilave ettikten sonra, kola ile ice tea rengini alacak şekilde içkimizi tamamlayalım. Long Island servise hazır. Garnitür olarak limon dilimleri ile renklendirebilirsiniz. Bir diğer hazırlama yöntemi olarak tüm malzemeler kola hariç shaker içerisinde buzla beraber iyice çalkalanır ve Highball kokteyl bardağı içinde kola ilavesi ile servis edilebilir. Bu noktada çalkalama işleminin önemini hatırlatalım. Kokteylin lezzeti tamamen bu aşamaya bağlı. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu