Sağlıklı Yaşam

Kalp Sağlığını Korumaktan Kalori Yakmaya: Gülmenin Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 9 Faydası

Yediden yetmişe her insan gülümsemeye bayılır! 😊 Kimi zaman kahkaha atar kimi zamansa hafifçe tebessüm ederiz. İlginçtir ki nasıl olduğu fark etmeksizin gülmek, vücudumuza pek çok fayda sağlar. Gülmenin faydaları için saymakla bitmiyor desek yeridir! 😊 Kalp sağlığını korumaktan kalori yakmaya, gülmenin hiç tahmin edemeyeceğiniz faydalarını araştırdık. Bu bilgilerden sonra her yere gülücekler saçmaya başlayacaksınız! 😊 İşte ağrı kesici etkisinden karın kası çalıştırmasına, gülmenin faydaları…

1. Gülmek ağrılarınızı azaltabilir

Gülmek, ağrılarınızı azaltırken daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenize de yardımcı olur. Hayata pozitif yaklaşan insanlar genellikle daha fazla gülümserler. Gülmek, endorfin salgılattığı için çektiğimiz acıları ve ağrıları da azaltır.

2. Düzenli gülmek bağışıklık sisteminizi de güçlendirir

Gülmenin sağlığımız üzerinde pek çok faydası olsa da en önemli faydalarından biri bağışıklık sistemimizi güçlendirmesidir. Her gün bol bol gülmek, bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir. Kahkaha atmak ise daha fazla oksijen almamızı sağladığı için akciğer kapasitemizi genişletmekle kalmaz aynı zamanda kan dolaşımımızı destekler.

3. Gülmek stres seviyemizi düşürür

Yapılan araştırmalar, gülmenin stres hormonlarını azalttığınız doğruluyor. Zira güldüğümüzde vücudumuz endorfin salgılıyor ve bu da kendimizi daha mutlu hissetmemize neden oluyor.

4. Günde on ila on beş dakika gülmek kilo vermenize yardımcı olabilir

Gülmek tıpkı bir egzersiz gibidir çünkü fazladan kalori yakmamıza yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre günde on ila on beş dakika gülerek 10-40 kalori yakabiliriz!

5. Güldüğümüzde diğer insanların sağlığını da olumlu etkileriz

Diğer insanları gülerken görmek, bağlamdan emin olmasanız bile sizin de gülümsemenizi sağlar. Zira beynimiz kahkaha sesini tanır ve yüz kaslarımızı gülümsemeye hazırlar. Kısacası gülmek bulaşıcıdır diyebiliriz! 😊

6. Ne kadar çok gülersen o kadar iyi!

Stanford Üniversitesi profesörü William F. Fry liderliğinde gerçekleştirilen bir araştırmada komik videolar izleyen deneklerden çeşitli zamanlarda kan örnekleri alındı. Bu örneklerden yapılan analizlere göre daha yüksek sesle gülen kişiler, diğer kişilere göre daha fazla bağışıklık güçlendirici hücre üretiyor. Yani ne kadar gülerseniz o kadar iyi!

7. Gülmek bağ kurmanıza yardımcı olur

Birçok insan, gülmenin komik bir şeye verilen tepki olduğunu düşünür. Oysa gülmek, bir iletişim şeklidir. Biriyle birlikteyken bir şeye gülme olasılığımız 30 kat artar. Haliyle gülerek zihinsel sağlığımızı korurken çok daha sağlıklı ve derin ilişkiler kurarız.

8. Gülmek karın kaslarınızı çalıştırır

Gülmek, kalori yakmanın yanı sıra karın kaslarınızı da çalıştırır. Güldüğümüzde hızlı nefes alıp veririz. Bu da karın kaslarımızın çalışmasına neden olur, harika! 😊

9. Gülerek kan basıncınızı da dengelersiniz

Düzenli olarak kahkaha atmak, kalp hastalıkları riskini de azaltabilir. Zira gülmek, kan basıncımızı yükseltirken kalp atış hızımızı da artırır. Vücudumuzu değişen kan basınçlarına maruz bırakmak, kan basıncımızı dengelerken kalp krizi ve felç riskini de azaltır. Bir çeşit kalp egzersizi diyebiliriz! 😊

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu