Sağlıklı Yaşam

Kahve İçmeden De Mümkün! Güne Daha Enerjik Başlamanın 6 Etkili Yolu

Modern hayatın koşturmacası içinde birçok kişi yataktan kalktığında kendini yorgun hissediyor. Bu nedenle çoğu insan uyanır uyanmaz bir fincan kahve tüketerek kendini yeni güne hazırlıyor. Kaliteli bir uyku, gece boyunca dinlenmenin ve gün boyunca enerjik hissetmenin hala en iyi yolu olarak gösteriliyor. Ancak uyku düzeniniz bozulduysa ve güne kahve içerek başlıyorsanız, sizi yeni güne hazırlayacak farklı seçeneklerin olduğunu da belirtmek isteriz. İşte sabah kahvesi olmadan hızlıca uyanmanın bilim destekli 6 yolu…

1. Sadece 5 dakika yoga yapın

Sağlıklı yaşam ve fitness konularında uzman olan Stephanie Mansour; sabahları kısa bir yoga seansı yapmanın enerji seviyesini önemli ölçüde yükselttiğini belirtiyor. Mansour, bu kısa süre içinde beynin ve vücudun uyanarak endorfin hormonunun üretildiğini belirtiyor.

2. Dışarı çıkın

Mansour, vücudu ve zihni uyandırmanın en iyi yolunun açık havaya çıkmak olduğunu söylüyor. Ona göre açık havaya çıkmak, kahveye kıyasla daha fazla enerji sağlıyor.

3. Hareketli müzikler açın

2020 yılında yapılan bir araştırmayla, yüksek tempolu müziklerin ruh halini iyileştirdiği tespit edildi. Özellikle sabah egzersizinden önce dinlenen yüksek tempolu müzik, kahveye kıyasla daha fazla enerji verebilir.

4. Uyanır uyanmaz su için

Uzmanlar, gece uykusundan sonra vücudun fazlasıyla susuz kaldığını belirtiyor. 2011 yılında yapılan bir araştırma, böbrekler yeterli miktarda su olmadan çalıştığında vücudun fazladan enerji tükettiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle sabah uyanır uyanmaz bir bardak su içmek, güne başlamanın en etkili yollarından biri olarak gösteriliyor.

5. deneyin

Bitkilerin çiçek, yaprak ve köklerinden elde edilen yağlarla yapılan aromaterapi, bazı kişiler için oldukça yararlı etkiler gösteriyor. Eğer aromaterapi seanslarına zaman ayıramıyorsanız sadece sabununuzu ya da duş jelinizi değiştirmek bile faydalı olabilir. Narenciye gibi enerji veren kokular, güne daha zinde başlamanıza yardımcı olabilir.

6. Kahvaltıyı atlamayın

Lif, protein, sağlıklı yağ ve karbonhidrat bakımından zengin gıdalar, kandaki şeker salınımının daha yavaş gerçekleşmesine neden olur. Bu da gün içinde daha uzun süre zinde olacağınız anlamına gelir. Bu nedenle sabah kahvesi tüketmek yerine sağlıklı bir kahvaltı tabağı hazırlamak size daha fazla enerji sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu