Tarifler

Jägermeister Nedir? Dünyanın En Fazla Tüketilen Likörü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Jägermeister, Alman yapımı geleneksel Kräuterlikör olarak isimlendirilen bir likör türü. İçki, 56 çeşit farklı bitki ve baharattan elde edilen bir karışımdan oluşuyor. Hazmı kolaylaştırıcı etkisi ve mide rahatsızlıklarını gidermesi ile de oldukça popüler. Jagermeister aynı zamanda bir kokteyl içkisi olarak da kullanılmakta. İçki, %35 alkol oranı ve koyu kahverengi bir renkle tanınıyor. Kısaca üretiminden söz etmek gerekirse; bitkiler ve baharatlar 3 gün süresince suda ıslatılır. Ardından bu karışım süzülür ve 1 yıla yakın bir zaman diliminde meşe fıçılarda bekletilir. Belirtilen sürenin sonunda tekrar süzülen içki ise şeker, karamel, alkol ve su ile harmanlanır. Popüler likörün ilk üretimi 1935 yılında yapılmış. İçkinin içeriğinde ise geyik ve dağ keçisi kanı olduğu ise bir şehir efsanesi olarak kulaktan kulağa yayılmış. Peki Jager nedir? Jager ne ile karıştırılır? Jager tadı nasıl? Jagermeister ne işe yarar? Jagermeister en iyi nasıl içilir? Jägermeister nedir? Aklınıza gelebilecek tüm soruların yanıtları ve daha fazlası bu içeriğimizde. Dünyanın en fazla tüketilen likörünün üretim serüvenine gelin yakından bakalım.

Jägermeister nedir?

Jägermeister, Almanya’da Kräuterlikör yani bitkisel ve baharatlı likör olarak isimlendirilen bir likör türü. Meşhur likörün ilk üretimi 1935 yılında Curt Mast tarafından yapılmış. 56 çeşit bitki ve baharattan elde edilen bu lezzetli likör, hazmı kolaylaştırıcı etkisi ve mide rahatsızlıklarını gidermesi ile dikkatleri üzerine toplamayı başarmış.

Nasıl üretilir?

Peki popüler likör Jägermeister nasıl üretilir? %35 alkol oranına sahip likör, bitki ve baharatların 3 gün süreyle ıslanması ve ardından 1 yıl meşe fıçılarda dinlendirilmesiyle üretilmekte. Tarifi gizli olan ve paylaşılmayan Jägermeister için, içerisinde geyik kanı olduğu iddia edilse de üretici firma bunun bir efsaneden ibaret olduğunu açıklıyor. 85 yıldır aynı ve değişmeyen tarif ile üretilen Jägermeister, dünyanın en çok satan likörü unvanını taşıyor. Jäger ”avcı” meister ”usta” anlamına geliyor ve Jägermeister ”avcılık ustası” niteliğini taşıyor. İlk kez sirke fabrikasında üretilen Jägermeister’ın şişesi kurucusu Curt Mast tarafından özel olarak seçilmiş ve dizayn edilmiştir. “Jägermeister”, meşe fıçılarda bitkiler üzerinde kuvvetli alkol uygulanarak ve elde edilen karışımın daha fazla eskimesiyle üretilen bir likör çeşiti. 1935’ten bu yana üretimi devam ediyor. Bu likörün klasik tarifi üretici tarafından gizli tutulur ve paylaşılmaz. Jägermeister’in su, alkol, şeker, zencefil, karamel, tarçın, safran, kişniş ve diğer otlar olmak üzere toplam 56 bileşen içeriyor.

Jägermeister nasıl içilir?

Alkol oranı düşük olan bu içki türünü tüketmenin en yaygın olan şekli shot şeklinde tüketmek diyebiliriz. Jagershot olarak da bilinen bu tüketim seçeneği için özel shot bardağına tamamen jager doldurmanız gerekiyor. Doldurulan içki tek seferde ve bir yudum şeklinde tüketilmelidir. Jagermeister tek başına tüketilebileceği gibi başka içecekler ile beraber kokteyl olarak da içilebilir. En yaygın tüketilen jagermeister kokteyl çeşidi, jagerbomb adı verilen kokteyldir. Jagerbomb için yarım bardak enerji içeceğinin içine bir shot bardağı jager ilave edin. İki sıvı birbirine karışmadan önce bu içeceği tüketmeniz gerekir. Jager, ilk olarak Almanya’da ortaya çıkmış bir likör çeşiti. Alman içkisi olarak da bilinen bu özel likörü, bir Alman gibi içmek isterseniz, kokteyl hazırlanma noktasında enerji içeceği yerine bira da seçebilirsiniz. Yarım bardak kadar biranın üzerine bir shot bardağı jager ekleyerek likörü keyifle tüketebilirsiniz.

Jagermeisterden tam lezzet almak için sıcaklığına dikkat etmek önemlidir. Tüketimden önce likörün mutlaka soğuk olmasına özen gösterin. Likörün sıcaklık olarak en ideal ölçüsü 0 ila 4 santigrat derece arası olacaktır. Bu sıcaklıkta tüketilen içkiden en yüksek hazzı alabilirsiniz. İçkiniz eğer normal oda sıcaklığında ise tüketmeden önce mutlaka soğutun. İdeal sıcaklığa ulaşması için yarım saat kadar buzlukta bekletmek önemli. Her alkollü içecekte olduğu gibi jagermeister tüketiminde de dikkat edilmesi gereken önemli maddeler bulunuyor. İlk olarak aşırı tüketiminden uzak durmak gerektiğini hatırlatalım. Jagermeister daha çok kokteyl yapımında yardımcı madde olarak da tercih edilir. Damakta hoş tat bırakan bir likör olduğunu söylemeliyiz. Evde değişik malzemeler ile birlikte jager kokteyler hazırlamak mümkün. Bu kokteylleri tercihen buzlu ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz. Hazırladığınız meyve kokteylerinin içine de bir miktar bu özel içkiden ilave edip lezzetli bir aroma elde edebilirsiniz.

Bonus: Jägermeister ile hazırlanan kokteyller

1. Сucumber Kokteyl

Alman bitkisel likörü ile hazırlanan en popüler kokteyllerden biri hiç tartışmasız cucumber kokteyl. İlginç karışımına aldığını sonuç sizi keyiflendirecek. Bu enfes kokteyl için ihtiyacımız olan malzemeler: 50 ml Jägermeister likörü, 1 taze salatalık, 150 ml Sprite, buz küpleri. Hazırlanışına geçelim. İlk önce salatalığı iyice yıkamalısınız ardından uzun dilimler halinde doğrayın. Dilerseniz kabuğunu soyup o şekilde kullanabilirsiniz. Bir bardağa 3-4 dilim doğranmış salatalık yerleştirin. Arından buz küplerini ekleyin. İyi soğuttuğunuz Jägermeister’e dökün ve Sprite ile tamamlayın. Ardından hemen servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

2. Mr Long Kokteyl

Şimdi bahsedeceğimiz enfes kokteyl için ihtiyacımız olan malzemeler: 2 cl tekila, 2 cl vodka, 2 cl gin, 2 cl rom, 2 cl portakal likörü, 2 cl sweet&sour sos ve 2 cl jager olacak. Ardından klasik kokteyl tarifi ile malzemeleri harmanlayabilirsiniz. Soğuk servis etmeye özen gösterin.

3. Meistertini Kokteyl

Leziz bir Meistertini Kokteyl hazırlamak için ihtiyacımız olan malzemeler: 30 ml Martini Dry, 45 ml Jagermeister, 10 ml Mapple Syrup Akçaağaç şurubu, 1 ya da 2 shot Espresso ( arzu ettiğiniz şekilde) Hazırlanışına geçelim. İlk olarak Martini , Jagermeister , Akçaağaç Şurubu ve Espresso’yu çalkalayıcıya ekleyin. Ardından buz ilave edin. 30 saniye süresince çalkalayın. Önceden soğutulmuş martini bardağına süzün. Servise hazır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu