Sağlıklı Yaşam

İskoçya’dan Çin’e Uzanan Bir Yolculuk: Golf Sporunun İlgi Çekici Tarihi

Golf, oyuncuların mümkün olduğu kadar az atışta, bir topu sopa yardımıyla küçük bir deliğe sokmayı hedeflediği bir oyundur. Golf oyununun kökeni tam olarak bilinmiyor. Bununla birlikte, modern golfün Orta Çağ’dan itibaren İskoçya’da gelişmeye başladığı genel olarak kabul edilen bir bilgidir. Gelin, köklü geçmişe sahip bir oyun olan golfün tarihini daha yakından inceleyelim

Tanınmış bir tarihçi olan Rand Jerris, golf oyununun tarihine dair hem yazılı hem de görsel kanıtlar olduğunu söylüyor

Rand Jerris, “Golf, eskiden köylerin ve kasabaların sokaklarında, topların bir kilise bahçesine veya bir caddeden aşağıya vurularak atılması şeklinde oyanıyordu.” diyor. 1636’da, İskoçyalı okul müdürü David Wedderburn tarafından yayınlanan Vocabula, oyunun en eski açıklamalarını içeriyor. Bununla birlikte, oyunun tarihteki ilk kuralları ve kullanılan ekipman türü, bir Latince dilbilgisi kitabında anlatılıyor.

Golf oyununun, ilk kez İskoçya’da Fife adlı bir krallıkta oynandığı söyleniyor

Bazı kaynaklara göre, golfün ilk olarak 1500’lü yıllarda, İskoçya’da ortaya çıktığı söyleniyor. Sopalarla, çakıl taşlarıyla ve tavşan delikleriyle oynanmaya başlayan bu oyun, kısa sürede büyük bir popülerlik kazandı.

İskoçların, zorunlu askeri eğitimleri olan okçuluğa olan ilgileri, kısa sürede golfe yoğunlaştı. Bu durum, Kralı olan Kral II. James’in hoşuna gitmedi. Kral, 6 Mart 1457’de bir Parlamento Yasası ile, vatandaşların futbol ve golf oynamasını yasakladı. Bu yasak, tam 45 sene sürdü.

1552’de İskoçya’nın St. Andrews şehrinde, ilk turnuva gerçekleşti. 1567’de, golfün büyüsüne kapılan İskoç Kraliçesi Mary, “ilk kadın golfçü” unvanına sahip oldu. 1600’ün başlarında ise, insanların kilise yerine golfe gittiği gerekçesiyle, pazar günleri golf oynanması yasaklandı.

Oyunun ilk kuralları resmi olarak 1744’te yazıldı

Oyunun ilk kuralları, 1744 yılındaki Edinburgh turnuvaları için yazıldı. Bu kurallar, sonraki 100 sene boyunca 30’dan fazla kulüp tarafından kabul edildi. 1880’lerde, sporda yönetim organları oluşturmak için başlayan bir hareket oluştu. 1899’da ise Amerika Birleşik Devletleri Golf Birliği kuruldu.

Golf, 1552’den beri İskoçya’nın St. Andrews kentinde oynanıyor

Golf oyununun geçtiği en eski metinlerde İskoçya’nın St. Andrews kentindeki sahalar örnek olarak gösteriliyor. Öte yandan golfün ilk görsel kanıtı, 1740’lardan kalma bir St. Andrews tablosudur. Fotoğrafta dört golfçü ve iki caddy bulunuyor. St. Andrews’deki Eski Parkur, dünyanın en eski parkuru olarak kabul edilir. Kumlu kıyılarda bulunan parkur, en eski Links parkurudur. Rand Jerris, “Dünyadaki bütün golf sahaları, İskoç kıyılarında doğal olarak meydana gelen yer şekillerinin bir taklididir” diyor.

St. Andrews “golfün evi” olarak bilinse de Çinli tarihçiler atalarının oyunu olan golfü İskoçlardan çok daha önce oynadığını iddia ediyor

Hong Kong Miras Müzesi’ndeki bir sergi, eski Çin’deki insanların 1368’de golfün bir versiyonunu oynadığının kanıtı niteliğindeydi. Ming Hanedanlığı parşömeni “Sonbahar Ziyafeti”nin, çimenlerdeki bir deliğe doğru topa vurulduğunu gösteren bir parçası bulunuyor. Sergide ayrıca, 1282’de yayınlanan “Wan Jing” adlı bir kitap da yer alıyordu. Kitap, bu oyuna benzeyen bir oyunun kurallarını anlatıyordu.

Amerika’nın golfteki kökenleri İskoçya ile yakından bağlantılıdır

Ağustos 1743’te 21 yaşında olan Leith yerlisi ve köle tüccarı David Deas, Leith Links’te oyun oynayarak büyümüştü. Leith Links, golfün ilk kurallarının belirlendiği beş delikli bir sahaydı. Güney Carolina Kulübü, 1841 yılında ilk Amerikan golf kulübü olan Harleston Green’i kurdu. Harleston Green kurulduğunda, köleler caddy olarak kullanılıyordu. Sonrasında golfün sokaklarda oynanması, evlerin camlarına zarar verdiği ve insanları yaralama tehlikesi içerdiği gerekçesiyle Amerika’da yasaklandı. Bu yasak da fazla sürmedi. 1893’te MacDonald, ülkenin ilk 18 delikli sahası olan Chicago Golf Kulübü’nü inşa etti. Oyunu St. Andrews Golf Links’de öğrenen Charles Blair MacDonald, Amerikan golf sahası mimarlarının babası olarak kabul edilir.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu