Sağlıklı Yaşam

Heyecanlandığınızda Ya Da Utandığınızda Yüzünüzün Kızarmasını Nasıl Önlersiniz?

Hemen hemen herkesin yüzünün kızardığı bir an olmuştur! 😊 Kimi zaman bu durum hiçbir sorun teşkil etmese de kimi zaman da olur olmadık yerlerde gerçekleşerek bizleri zor durumda bırakabilir. İş görüşmeleri, sunumlar ya da önemli davetler… Heyecanlandığınız ya da strese kapıldığınız bu yerlerde yüzünüzün kızarmasını engelleyebilmek için yapmanız gerekenleri araştırdık ve yazdık. Bu bilgileri öğrendikten sonra derin bir nefes alacaksınız! İşte yüz kızarması hakkında bilmeniz gereken her şey…

Yüzümüz Neden Kızarır?

Yüz kızarması, aslında duygusal strese karşı verdiğimiz bir tepkidir. Utanç verici durumlar da dahil olmak üzere bir tehditle karşı karşıya kalmak, vücudumuzda şok etkisi yaratabilir. Böyle anlarda sinir sistemimiz çeşitli sinyaller gönderir ve kalp atışımızın hızlanmasına, farklı duygular hissetmemize neden olur. Yüzümüzdeki kan damarları genişler ve içlerinden daha fazla kan akmaya başlar. Tüm bunların sonucunda yanaklarımız daha kırmızı görünür. Peki böyle bir durumda rahatlamak için ne yapmalısınız?👇

1. Derin ve yavaş nefesler alın

Yavaş ve derin nefesler almak gevşemenizi sağlayacağı için yüzünüzün kızarmasını engelleyebilir. Yüz kızarmasının ana nedeni duygusal stres olduğu için stressiz bir yaşam, yüz kızarmalarını azaltmanın en etkili yollarından biridir.

2. Gülümseyin

Araştırmalara göre stresli ya da utanmış olsanız bile gülümsediğinizde vücudunuz mutlu olduğunuzu düşünebilir. Haliyle stres seviyenizde ve kalp atış hızınızda da bir düşme gözlemlenir.

3. Serinleyin

Yüz kızarması, sıcakladığınızda daha sık gerçekleşme eğilimindedir. Yüz kızarmalarını engellemenin en etkili yollarından biri de hızlıca serinlemektir.

4. Güneş ışığı ya da kahve gibi tetikleyicilerden uzak durun

Kimi insanlar, yüz kızarmasına neden olabilecek bazı tetikleyicilere sahiptir. Örneğin rozasea hastaları güneş ışığından ya da kafeinden etkilenebilir. Uzmanlar, kızarmaları önlemek için baharatlı yiyeceklerden de kaçınmak gerektiğinin altını çiziyor.

5. Bir iki dakika boyunca gözlerinizi kapatın

Bir an için bulunduğunuz ortamdan tamamen soyutlanın. Kendinizle baş başa kalın ve yüzünüzün kızarmasına neden olan etkenleri zihninizden uzaklaştırın.

6. Geçici olarak göz temasından kaçının

Yüzünüz kızardığı için ayıplandığınızı hissediyorsanız sizi strese sokan insanlarla göz teması kurmaktan kaçının.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu