Sağlıklı Yaşam

Her An Kalori Yakmak İsteyenlere: Uyku Esnasında Daha Fazla Kalori Harcamanın 5 Yolu

Kilo vermek, kimilerimiz için kolay bir şey olsa da kimilerimiz de aylarca, hatta yıllarca bununla uğraşır. Sağlıklı bir diyeti sürdürmek, bir de beraberinde egzersiz yapabilmek, tahminimizden çok daha güç olabilir. Oysa ki yağ yakmanın bazı kolay yolları da var! Uyurken daha fazla kalori yakmak için yapmanız gereken şeyleri araştırdık ve yazdık. Bu ufak değişiklikler sayesinde hızlı bir şekilde kilo vermeye hazır olun! İşte her an kalori harcamak isteyenlere uykuda daha fazla kalori yakmanın 5 yolu…

1.

Büyük ve ağır battaniyelerle uyumak çok keyifli olsa da kilo vermek isteyenler için pek de faydalı değil. Zira soğuk yerlerde uyuduğumuzda metabolizmamız hızlanır, bu da daha fazla kalori yakmamıza yardımcı olur. Daha serin bir odada uyumak, vücudumuzun gereksiz şekerden kurtulmasını sağlarken daha fazla kalori yakmamızı sağlayan sağlıklı yağ miktarını da arttırır.

2. Daha fazla uyuyun

Saatlerinizi spor yaparak geçirmek elbette şekle girmenize yardımcı olur. Benzer bir şekilde uyumak da fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayabilir. Araştırmalar, her gün fazladan bir saatlik uykunun günlük kalori tükemimizi sınırladığını ortaya koymuştur. Yani bir yıl boyunca günde bir saat fazla uyuyarak 9 kilo verebilirsiniz!

3. Yatmadan önce proteinli bir içecek için

Kilo vermek isteyen insanlar, kimi zaman vücutlarını gereğinden fazla zorlarlar. Saatlerce aç kalmak, küçük öğünler yemek ya da sıvı beslenmek… Tüm bunlar, açlığınızı arttırdığı için vücudunuzu yağ depolamaya teşvik edebilir. Yatmadan önce protein oranı yüksek içecekler içmek, vücudunuzu fazladan çalıştıracağı için gece boyunca kalori yakmanıza yardımcı olur.

4. Göz bandı kullanın

Gece boyunca ışığa maruz kalmak yalnızca uykunuzu bölmekle kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun daha fazla yağ depolamasına da neden olabilir. Karanlıkta uyuyan insanların obez olma olasılığı, aydınlık odalarda uyuyanlara göre %21 daha azdır. Yatak odanızı tamamen karartamıyorsanız göz bantlarından yardım alabilirsiniz.

5. Yatağa aç gitmeyin

Daha az kalori tüketmek kilo kaybına neden olsa da akşam yemeğini atlamak tam tersi bir etki yaratabilir. Kalori alımınızı aniden azalttığınızda vücudunuz otomatik olarak açlık moduna girer ve vücudunuzdaki besinleri korumak için metabolizmanızı düşürür. Tabii tıka basa doymuş bir halde yatağa girmek de vücudunuz için tehlikelidir. Bunun yerine küçük, sağlıklı ve besleyici atıştırmalıklar tüketmeyi deneyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu