Sağlıklı Yaşam

Güne Enerjiniz Yüksek Başlayın: Sabahları Kardiyo Yapmak İçin 5 Harika Neden

Kardiyo yapmak kilo vermenin ve fit kalmanın harika bir yolu! Kısa bir güç antrenmanı ve kardiyo hayatınıza birçok fayda ve gözle görülür sonuçlar katabilir. Kardiyo yapmak için enerjiye ihtiyaç duyarız. Bu enerji de yediğimiz yiyeceklerden geliyor. Sağlıklı beslenme düzeni ve egzersiz rutini birleştiğinde ortaya harika sonuçlar çıkabiliyor. Kardiyo kalp sağlığına iyi geliyor, hormonları düzenliyor ve daha iyi bir cilde kavuşmanızı sağlıyor. Bu listemizde kardiyo yapmak için 5 harika nedeni sizler için sıraladık. Hemen yazımıza başlayalım!

1. Yağ yakımını maksimum seviyeye çıkarır

Kilo vermek isteyenlerin en büyük hedefi yağ yakımı. Siz de yağ yakımınızı en yüksek seviyeye çıkarmak için sabahları kardiyo yapmaya başlayabilirsiniz. Besinlerden gelen enerjiyi kullanarak yağ yakımı başlar ve kardiyo da bunu yapmanın en iyi yollarından biridir. Sabah kardiyonuzdan sonra kısa bir duş almak hem kendinizi daha iyi hissetmenizi hem de bir rutin oluşturmanızı sağlayabilir.

2. Metabolizmanızı güçlendirir

Sabah yapılan 30 dakikalık bir kardiyonun metabolizmayı güçlendirdiği bilimsel verilerle destekleniyor. Kısacası vücudunuz güne kalori yakmakla başlarsa günün geri kalanında da kalori yakmaya devam ediyor. Sizi güne hazırlayan kardiyo, enerji sevilerinizi yükseltiyor ve kendinizi daha enerjik hissediyorsunuz. Tek yapmanız gereken sabahları kendinize 30 dakika ayırmak!

3. Sağlıklı bir alışkanlık kazandırır

Güne sporla başlamanın bir alışkanlık haline gelebileceğini biliyor muydunuz? Hayatınızı değiştirecek küçük sabah alışkanlıkları edinmenin getirdiği yararları siz de bırakmak istemeyeceksiniz. Bunun yanında size yardımcı olacak diğer alışkanlıkları da sıraladık:

  • Sabahları uyanınca gece kaybettiğimiz suyu telafi etmek için bir bardak ılık su içebilirsiniz.
  • Kardiyo sonrası soğuk bir duş alarak enerjinizi en yüksek seviyeye çıkarabilirsiniz.
  • Sağlıklı yağları içeren lifli bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

Siz de her sabah uyanınca büyük bir su bardağında ılık suyunuzu içebilir, bir avuç fındıkla atıştırabilir, kardiyonuzu yaparak sonrasında soğuk bir duşa girebilirsiniz. Güne taptaze ve yenilenmiş başlamanın formülü!

4. İştahınızı kontrol etmenizi sağlar

İştahınızı kontrol etmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sabah sporu. Sabah kahvaltıdan önce ağır bir spor yapmak tabii ki uygun değil. Bu zamanı daha hafif fakat yağ yakıcı bir sporla geçirmek oldukça iyi bir fikir. Ağır sporlar yapmadan ve vücudunuzu fazla yormadan kilo vermek istiyorsanız sabah kardiyosu tam da size göre. Hem de sadece 30 dakika! Sabahları motive olmuş bir şekilde uyanmak iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olurken yiyecek tercihini sağlıklı besinlerden yana yapmanızı destekliyor. Eğer evde çalışmak istemezseniz 30 dakikalık bir yürüyüş de pekala yağ yakımını destekler. Hatta bu zamanı daha da renklendirmek isterseniz yüzme, ip atlama ve bisiklet gibi farklı aktiviteleri de deneyebilirsiniz. Kardiyo sonrası kendinizi lezzetli bir proteinle ödüllendirebilirsiniz. Bir omlet yanına biraz peynir, zeytin ve yulaf krakerler en sevdiğiniz kahvaltı haline gelebilir!

5. Daha iyi uyumanızı sağlar

Kardiyo yapmak kalp ritminizi hızlandırır, vücut ısısını yükseltir ve beyni aktif tutar. Bu nedenle daha çok geceleri egzersiz yapan biriyseniz gece iyi uyuyamanızın sebebi bu olabilir. Daha iyi bir uyku hayat kaliteninizi büyük ölçüde yükseltir. Siz de hayattan istediğiniz enerjiyi almak ve şimdiye kadar ki en iyi halinizi yaşamak için harekete geçin. Sabahları alarmınızı yarım saat önceye kurun ve bir sabah koşusuna çıkın. Dilerseniz hafif bir smoothie sonrası da bu koşuyu yapabilirsiniz. Önemli olan harekete geçmek!

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu