Sağlıklı Yaşam

Gün Boyunca Kahve İçmeden Enerjik Kalmanıza Yardımcı Olabilecek 6 İpucu

Çok fazla kahve tüketmek her zaman enerjik hissetmenize olanak tanımaz. Öte yandan çok fazla kahve içmek sağlığınızı da tehdit edebilir. Bu nedenle enerjik olmak için mümkün olan en doğal şekilde bunu sağlamak gerekir. Yorgun hissettiğinizde kendinizi zinde tutmanın birçok sağlıklı yolu vardır. Günlük rutininizde yapacağınız küçük değişiklikleri bile hayatınızda büyük bir fark yaratabilir. İşte kahve içmeden enerjik kalmanıza olanak tanıyacak 6 ipucu.

1. Kısa bir şekerleme yapın

Bazı insanlar için kısa bir şekerleme yapmak, uyanıklığı ve performansı artırmaya yardımcı olur. Öğleden sonra 20-30 dakikalık kısa bir şekerleme yapmak, yeniden şarj olmanıza yardımcı olabilir. En iyi faydaları elde etmek için ise 26 dakikalık bir şekerleme idealdir. Nitekim ne kadar çekici gelse de şekerleme konusunda aşırıya kaçmamalısınız. Çünkü bu gece uykunuzu etkileyebilir.

2. Kafeine bir sınır koyun

Kafeinin enerji verdiği bilinir. Ancak fazlası zararlıdır. Aktif kalmak için kafeine ihtiyacınız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak gerçek böyle değil. Ayrıca fazla kafein stresinizi artırabilir ve endişeli hissetmenize neden olabilir. Gün içerisinde almanız gereken kafein miktarı 400 miligrama kadardır. Ancak bu miktar yaşa ve kronik hastalıklara göre değişiklik gösterebilir.

3. Esans yağlarından faydalanın

Sağlığı ve esenliği desteklemek için doğal bitki özlerini kullanan  adı verilen bir tedavi yöntemi bulunuyor. Aromaterapi; beden, ruh ve zihni iyileştirmeye çalışır. Limon yağı gibi yağlar, yorgunluk ve depresyonla savaşmamıza yardımcı olabilirken, nane yağı konsantrasyonu ve uyanıklığı artırır.

Nasıl kullanılır?

  • Duştan önce 2 damla esansiyel limon yağını şampuanınıza veya saç kreminize karıştırın.
  • 2 damla nane esansiyel yağını suyla dolu bir sprey şişesinde karıştırın ve antrenmandan önce ayakkabılarınızın veya spor çantanızın her yerine püskürtün.

4. Dışarıda egzersiz yapın

Egzersiz genel olarak enerjiyi artırır. Ancak dışarıda egzersiz yapmak çok daha faydalıdır. Stres seviyeniz azalır ve enerji seviyeniz artar. Egzersizin ayrıca öfke kontrolü üzerinde de iyi bir etkisi bulunur. Bu faydalara ek olarak, yaz aylarında dışarda egzersiz yaparsanız ruh halinizi yükselten endorfinleri artıran de alabilirsiniz.

Dışarıda egzersiz yapmanın birçok faydası olmasına rağmen, bölgenizdeki hava kirliliği seviyeleri gibi bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Bu durum astım ve alerji gibi şeyleri tetikleyebilir. 

5. Daha fazla protein tüketin

Protein yemek, enerji seviyenizi yükseltir ve kan dolaşımınızın hızlanmasına katkıda bulunur. Canınız bir şeyler yemek istediğinde tatlılardan ve karbonhidratlardan uzak durmak en iyisidir çünkü o anda sizi tatmin edebilecek olsalar da sonrasında mideniz bulanabilir. Bunun yerine, enerji seviyenizi artırmak için sebzeler ve soslar, meyveli yoğurt veya fıstık ezmesi gibi protein ve yağ içeren yiyecekleri atıştırmaya çalışın.

6. Su tüketimine özen gösterin

Enerjinizi korumak için her gün8 bardak su içmelisiniz. Çünkü zihniniz hidrasyon durumunuzdan güçlü bir şekilde etkilenir. Minimal dehidrasyon bile beyin fonksiyonunuzu azaltabilir. Ruh halinizi, hafızanızı ve konsantrasyonunuzu azaltabilir. Baş ağrılarını ve yorgunluğu artırabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu