Sağlıklı Yaşam

Göbek Bölgesindeki Yağlanmadan Kurtulmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 6 Yolu

Evet, farkındayız. Kilo vermek, yağ yakmak sanıldığı kadar kolay bir şey değil. Özellikle karın bölgesi yağ yakımı açısından en zor bölgelerden biri. Göbek bölgesindeki yağlanma estetik açıdan birçok insanı rahatsız ediyor. Üstelik olumsuz etkileri sadece bununla da sınırlı değil. Karın yağı tip 2 diyabet ve kalp hastalığına da neden olabiliyor. Karın yağının belirli bir sınırı aşması ile abdominal obezite gerçekleşir. Bunu anlamak için bir mezura ile bel bölgenizi ölçebilirsiniz. Erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm’nin üstü bu hastalığa işaret eder. Bu tür bir rahatsızlığı engellemek için yapabileceğiniz şeyler mevcut.

Bazı yağ yakma stratejileri, doğrudan karın bölgesini hedefler. Karın yağından yakınıyor ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız bu önerilere kulak verebilirsiniz. İşte karşınızda bilimsel olarak etkinliği kabul edilmiş 6 eşsiz zayıflama yöntemi👇

1. Şeker ve şeker içerikli tüm içeceklerden uzak durun

Karında yağlanmaya neden olan en etkili maddelerden biri de şekerdir. Şekerli yiyecek ve içeceklerin olumsuz etkisi sadece yağlanma ile sınırlı değil. Buna ek olarak metabolik sağlık üzerinde de zararlı etkileri de bulunuyor. Aşırı şeker kullanımı karın yağı ve karaciğer yağı miktarını artırır. Bu da sonuç olarak insülin direncine ve diğer metabolik sorunlara yol açar. Öyle ki karaciğer, yağ nedeniyle işlevini yerine getiremeyecek bir duruma gelebilir.

Şeker yarı glikoz ve yarı fruktoz içerir. Aşırı şeker kullanımı ile karaciğer fazla fruktozu yağa çevirmek zorunda kalır. Sıvı şeker, katı şeker alımına göre daha fazla kalori alımına neden olur. Özellikle çocukların şekerli sıvıları bolca tükettiği biliniyor. Bu da çocuklar için obezite riskini artıran sebeplerden biri olarak gösteriliyor.

Şekerli yiyecekleri herkes sever ama bu noktada yapılması gereken şey belli. Elinizden geldiğince şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Bu durum gerektiği anlamına gelmiyor. Meyveler yoluyla doğal şeker ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Böylece şeker ihtiyacınızı karşılarken lif alımı da gerçekleştirmiş olacaksınız. Lif sayesinde metabolizmanız hızlanacak ve zayıflama konusunda da fayda göreceksiniz.

2. Yeterince protein almaya özen gösterin

Karın bölgesinde yağlanmayı engellemek için protein en iyi dostlarınızdan biri olabilir. Araştırmalara göre; protein ağırlıklı beslenen kişilerin karın bölgesinde yağlanma daha azdır. Buna neden olan durum ise alınan kalorinin miktarı ile alakalıdır. Çünkü proteine doyan bir metabolizma aşırı bir açlık hissi geliştirmez. Böylece daha az kalori tüketerek karın bölgenizdeki yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

Bu yüzden diyetinizde yeteri kadar protein içeren gıdalara yer vermelisiniz. Balık, süt, yumurta, kuruyemiş ve baklagiller protein açısından zengin besinler. “Bunlar hayvansal gıda içeriyor, asla tüketmem” diyen bir vegansanız üzülmeyin. Veganların tüketebileceği protein zengini besinleri merak ediyorsanız bu göz atabilirsiniz.

3. Daha az karbonhidrat tüketmeye çalışın

Karın bölgesindeki yağlanmadan kurtulmanız için oldukça basit ve etkili bir yöntemden bahsedeceğiz. Karbonhidrat alımı, karın yağı oluşumuna davetiye çıkaran başlıca unsurlardan biri. Karbonhidrat şüphesiz enerji üretimimiz için gerekli olan bir besin türü. Ancak fazla karbonhidrat daha sonra kullanılmak üzere yağa çevriliyor. Bu deponun ise ana durağı karın bölgesi. Dolayısıyla aşırı karbonhidrat tüketimi, karın yağları açısından ciddi bir artışa sebep oluyor.

Düşük karbonhidrat içeren bir diyet ile bu olumsuz durumun önüne geçebilirsiniz. Karbonhidrat alımındaki düşüşe paralel olarak karaciğeriniz de rahatlayacaktır. Düşük karbonhidratlı diyetinizi uygularken bol su içmeyi asla unutmayın. Bol su tüketimi ve düşük karbonhidrat alımı metabolizmanızı hızlandıracaktır. Böylece karın bölgesinde yer alan yağlarınız enerjiye çevrilip eriyecektir.

4. Lif açısından zengin besinlere yönelin

Lif tüketmek özellikle karın çevresindeki yağlanmaya karşı ciddi faydalar sağlar. Lif, çoğunlukla vücutta çözünen ve bağırsaklarınıza yardımcı olan bir maddedir. Besin sindirimi ve emilim sürecini yavaşlatır. Böylece yavaşlayan sindirim nedeniyle açlık hissi ertelenmiş olur. Karın bölgenizde yer alan yağ siz her ne kadar acıkmasanız bile enerjiye çevrilir. Enerjiye çevrilen karın yağları nedeniyle karın bölgesinde incelme sağlanır. Düzenli lif içeren besinlerin tüketimi sayesinde hayalini kurduğunuz ölçülere ulaşabilirsiniz. Lif içeren gıdalar çoğunlukla sebze, meyve ve baklagillerdir.

5. Düzenli karın egzersizleri yapmaya çalışın

Karın bölgesindeki yağlanmayı engelleyen ve yok eden en etkili yöntemlerden biri de egzersizdir. düşündüğünüzden daha etkili sonuçlar verebilir. Bu egzersizlerin bir çoğu karın kası yapmak amacıyla tercih edilmektedir. Burada oluşabilecek bazı kafa karışıklıklarını gidermek gerekiyor. Karın yağı ve karın kası kavramları birbiriyle ilişkilidir. Kas oluşumu yağın yakımı ile yakından alakalıdır. Karın egzersizleri ile yukarıda belirtilen maddelere uymanız karın yağı yakım sürecini hızlandıracaktır.

6. Ne yediğinizin listesini tutun, kalori hesabı yapın

Çoğunlukla gün içinde ne yiyip ne içtiğimizi tam olarak kestiremeyiz. Bu nedenle tahmin ettiğimizden daha çok şey yediğimizi fark etmiyoruz. Bu durumun önüne geçebilmek için karın bölgesinde yağlanma yapacak besinleri kara listeye almak mantıklı görünüyor. Hatta gün içerisinde yediğimiz besinleri de bu listeye eklemek gerekli. Bu sayede aldığımız , uzak durmamız gereken gıdaları da fark edebiliriz. Böylece alınan kaloriden daha fazla enerji yakımı sağlayarak karında yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu