Sağlıklı Yaşam

Glikolik Asitten Retinole: En Etkili Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakım Bileşenleri

Yaşlanmak, pek çok insan için korkutucu veya rahatsız edici bir şey olabilir. Ancak, yaşlanma yaşamın en doğal süreçlerinden bir tanesi. Fiziksel olarak yaşlanmanın net belirtilerinden biri ise ciltte meydana gelen değişimler. Kırışıklıklar, sarkmalar veya pigmentasyon bozuklukları… Bütün bunlar, fiziksel yaşlanmanın en bariz belirtileri olmakla beraber, oldukça can sıkıcı süreçler! Ancak, ciltte meydana gelen bu deformelerden büyük oranda korunmak mümkün! Yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini azaltabilecek pek çok yaşlanma karşıtı cilt bakım bileşeni mevcut! Öte yandan, bu bileşenler sadece yaşlanma belirtilerine karşı savaşmak için değil, sağlıklı bir cilde sahip olmak için de oldukça önemli. Çünkü hoşunuza gitsin ya da gitmesin, cildiniz yıpranıyor! Bu nedenle cildinizin daha fazla yıpranmasını engelleyen, hücre döngüsünü hızlandıran ve kolajen üretimini artıran ürünler, cildiniz için sandığınızdan daha önemli olabilir! İşte, sağlıklı bir cilde sahip olmak için kullanılabilecek en etkili 9 bileşen…

1. Güneş kremi

Yapılan çalışmalara göre, yüzdeki kırışıklıkların ve genel olarak yüzdeki yaşlanmanın en önemli sebebi güneş! Bunun sebebi ise, UV ışınlar! UV ışınların pek çok cilt rahatsızlığına neden olduğu biliniyor! Yüzdeki kırışıklıklar ve çizgiler, cilt sarkması, cilt dokusundaki bozulmalar ve pigmentasyon bozuklukları, büyük oranda UV ışınlar nedeni ile meydana geliyor. Bu nedenle, gündelik yaşamın her anında güneş kremi kullanmak, sağlıklı bir cilt için son derece önemli.

2. Niasinamid

Niasinamid, oldukça etkili bir yaşlanma karşıtı cilt bakım bileşeni. 2021 yılında yapılan bir çalışma niasinamid bileşeninin kırışıklıkları azalttığını ve ciltteki lekeleri giderdiğini gösterdi! Ayrıca, yine aynı çalışmada bu bileşenin son derece iyi bir nemlendirici olduğu açığa çıktı. Bütün bunlar niasinamid adlı maddeyi oldukça etkili bir yaşlanma karşıtı bileşen haline getiriyor. Bu nedenle, pek çok yaşlanma karşıtı serumun içerisinde niasinamid bileşeni bulunuyor. Ancak bu bileşen özellikle hassas ciltlerde kızarıklığa ve tahrişe neden olabiliyor. Bu nedenle hassas cilde sahip olanların daha düşük yoğunlukta niasinamid içeren bakım serumlarını kullanmaları tavsiye ediliyor…

3. Retinol

Bir A vitamini türevi olan retinol, en etkili yaşlanma karşıtı bileşenler arasında gösteriliyor. Çünkü retinol vücutta kolajen üretimini artıyor ve hücre yenilenmesini hızlandırıyor. Ayrıca, kırışıklıklara ve pürüzlü bir görünüme neden olan ölü hücreleri temizliyor ve cildin sıkılaşmasını sağlıyor! Bu nedenle retinol içeren bazı serum ve kremler, yaşlanma karşıtı mücadelenin en etkili silahları arasında. Ancak, bu bileşenin gençleştirici etkilerini görmeden birkaç ay boyunca kullanılması gerekebilir.

4. Hyaluronik asit

Hyaluronik asit, cilt sağlığı için son derece faydalı bir bileşen. Bu bileşeni oldukça iyi, hatta muhteşem bir nemlendirici olarak tanımlayabiliriz. Bunun sebebi ise, su moleküllerinin hyaluronik asit moleküllerine bağlanması. Bununla beraber yapılan bazı bilimsel çalışmalar bu bileşenin ince çizgilerin ve kırışıklıkların ortadan kaldırılması için oldukça faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle bazı temizleyiciler, nemlendiriciler ve serumlar, zengin hyaluronik asit içeriğine sahip! Ancak yine de, bu bileşene karşı alerjik reaksiyon gösterme ihtimaliniz var. Bu yüzden, bu mucizevi bileşeni kullanırken dikkatli olmanızda fayda var.

5. Glikolik asit

Yüzdeki kırışıklıklardan kurtulmak için uygulanabilecek, yaşlanma karşıtı pek çok bakım tekniği ve ürünü var. Ancak gerçek anlamda sağlıklı bir cilt için, yalnızca kırışıklıklardan kurtulmak yetmez! Bunun için, ciltteki ölü derilerden de kurtulmak gerekir. İşte glikolik asit de tam bu noktada devreye girer. Ancak, cilt için mükemmel bir sağlık kaynağı olan bu bileşen aşırı kullandığı zaman cildin tahriş olmasına ve UV ışınlara duyarlı hale gelmesine neden olabilir…

6. Ferulik asit

Piyasadaki en iyi yaşlanma karşıtı bakım ürünlerinin pek çoğu, ferulik asit içeriyor. Çünkü bu bileşen yaşlanma ile mücadele edebilecek pek çok özelliğe sahip. Bununla beraber, yapılan araştırmalara göre ferulik asit, yaşlanma karşıtı diğer bileşenlerin etkisini de artırıyor. Ayrıca, cildin en büyük düşmanı olan UV ışınlarına karşı da son derece iyi bir koruyucu!

7.

Bu doğal ve mucizevi bileşen, sağlıklı bir yaşam için inanılmaz bir öneme sahip. Ancak söz konusu cilt ve yaşlanma karşıtı mücadele olduğunca, C vitaminin önemi bir kat daha artıyor! Çünkü C vitamini kolajen üretimini artırmanın en etkili yollarından. Bu ise, cildin sıkılaşmasına ve kırışıklıkların yok olmasına yardımcı oluyor. C vitamini ayrıca, ciltteki lekelerin de ortadan kalkması için oldukça önemli. Son olarak etkili bir antioksidan olan C vitamini, UV ışınlara karşı adeta bir kalkan görevi görüyor…

8. E vitamini

Yaşlılığa karşı bir savaş başlatmak ve ciltteki yaşlanma belirtilerinden kurtulmak isteyenlerin en büyük destekçilerinden biri de E vitamini! Çünkü E vitamin UV ışınlara karşı etkili bir koruyucu! Ayrıca, cilt yaşlanmasını yavaşlatma özelliğine sahip. Bütün bunlara ek olarak ciltteki kuruluk ve yaralar için de son derece etkili bir koruyucu.

9. Peptitler

Peptitler de listemizdeki diğer bileşenler gibi oldukça etkili yaşlanma karşıtı ürünlerdendir. Çünkü peptiler, kolajen üretimini önemli ölçüde artıran amino asitlerdir! Kolajenler ise, cildin pürüzsüz ve gergin kalmasını sağlayan temel unsurlardan biridir! Bazı bilimsel çalışmalar, peptitlerin kırışıklıkları yalnızca 2 hafta gibi kısa bir sürede büyük oranda azalttığını ortaya koyuyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu