Sağlıklı Yaşam

Faydalı Mı, Zararlı Mı? Kafeinsiz Kahve İçerseniz Vücudunuza Ne Olur?

Siz de kahvenin olduğunu düşünüyorsanız, kafein içermeyen kahveye geçmek mükemmel bir çözüm gibi görünebilir. Kafeinsiz kahvenin normal kahveden çok daha az kafein içerdiği bir gerçek. Ancak kafeinsiz kahveyi sağlıklı bir alternatif olarak düşünmek oldukça yanlış. Bu kahvelerin, daha önce aklımıza dahi getirmediğimiz birçok potansiyel tehlikesi bulunuyor. Sizin için konuyla ilgili detaylı bir araştırma yaptık. İşte kafeinsiz kahvenin vücudunuza etkileri…

1. Zararlı kimyasallara maruz kalıyor olabilirsiniz

Kahve çekirdeklerinde doğal olarak kafein vardır. Fakat çekirdekler işlem görürken sağlığa zararlı birçok kimyasal kullanılır. Tamamı olmasa da kahve şirketlerinin çoğu, çekirdeklerdeki kafeini çıkarmak için boya çıkarıcıda bulunan ve oldukça sert bir kimyasal olan metilen klorür kullanır. Metilen klorür, kalbe ve karaciğere zarar verebilir ve hatta üreme sağlığını da etkileyebilir.

2. Kolesterol seviyesini yükseltebilir

Bazı klinik araştırmalar, kafeinsiz kahve içmenin kötü kolesterol seviyesini önemli ölçüde artırabileceğini gösteriyor. Bunun sebebinin ise kalitesiz kahve çekirdekleri olduğu belirtiliyor. Çoğu kafein içermeyen kahve, daha yüksek yağ içeriğine sahip, yani kolesterolü yükseltebilen Robusta çekirdeğinden üretilir. Normal kahve yerine kafeinsiz kahve tüketme konusunda ısrarcıysanız, Arabica çekirdekleri kullanan markalardan alışveriş yapmalısınız.

3. Normal kahvenin faydalarından yararlanamazsınız

Çok fazla kahve tüketmek sağlık açısından risk oluşturur. Ancak kahveyi ölçülü tüketmenin bazı faydaları bulunur. Örneğin kahvede bağışıklık sistemini güçlendirebilen ve hatta cilt yaşlanmasını yavaşlatabilen klorojenik asit bulunur. Kahve çekirdekleri işlem gördüğünde bu bileşenlerin çoğu kaybolur. Dolayısıyla kahvenin faydalarından yararlanamazsınız.

4. Kafeinsiz kahveyi daha fazla tüketirsiniz

Birçok insan kafein alımını azaltmak için kafein içermeyen kahve tüketmeyi tercih ediyor. Ancak bu kahvelerin çok az kafein içermesi, fazla içmenin güvenli olduğu anlamına gelmiyor.

5. Artriti tetikleyebilir

Kafeinsiz kahvenin diğer sağlık risklerine ek olarak, bu kahveler kemiklerinize zarar verebilir. Araştırmalar, günde 4 ya da daha fazla kafeinsiz kahve tüketen kişilerin hiç tüketmeyenlere kıyasla romatoid artrit riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu