Sağlıklı Yaşam

Faydalı Mı, Zararlı Mı? Her Gün Soğan Yerseniz Vücudunuza Ne Olur?

Her sebzenin sağlığa farklı farklı faydaları vardır. Ancak soğan gibi bazı sebzeler, insanı şaşırtabilecek avantajlara sahiptir. Bu sebze, kalp, kemik ve bağırsak sağlığını desteklemesiyle biliniyor. Ancak soğanın faydaları bunlarla sınırlı değil! Bu listemizde her gün soğan yerseniz vücudunuzda ne gibi değişimler olur sorusunun cevabını aradık. Unutmadan, listemizi bilgilendirme amacıyla hazırladığımızı hatırlatalım. Eğer mideniz hassassa ya da herhangi bir rahatsızlığınız varsa listedeki bilgileri uygulamadan önce bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz. İşte her gün soğan yerseniz ne olur sorusunun cevabı…

1. Ruh halinizi iyileştirebilir

Soğanlar B9 vitamini açısından zengin besinlerdir. Bu vitamin, homosistein ismi verilen bir amino asidi parçalayarak, depresyon belirtilerini önlemeye yardımcı olur ve ruh halinizi iyileştirir. Basitçe ifade etmek gerekirse homosistein amino asidi, vücudun sizi iyi hissettirecek hormonlar üretmesine izin vermez. Soğan ise bu amino asidi parçalar ve hormon üretiminin sağlıklı bir şekilde devam etmesine izin verir.

2. Soğan çiğnemek diş çürümesini engelleyebilir

Soğan, ağız sağlığı konusunda da oldukça etkilidir. Bu sebzeyi çiğ çiğnemek dişlerinizi güçlendirmeye ve ağzınızdaki bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.

3. Soğuk algınlığı ve gribi önleyebilir

Sağlık uzmanı Luke Coutinho’ya göre soğanı beslenme düzenine dahil etmek; soğuk algınlığı, öksürük, ateş ve boğaz ağrısını önleyebilir. Bunun için soğanı parçalara ayırın, 6-8 saat içme suyunda bekletin. Bu suyu günde 3 kez, 3- 4 yemek kaşığı kadar tüketin.

4. Sinüsleri açmaya yardımcı olur

Soğanın burun kanamasını durdurabileceğini biliyor muydunuz? Burnunuz kanadığında bir soğanı ortadan ikiye bölün. Ardından soğanı koklamaya başlayın. Soğanda, burundaki kanamanın azalmasına yardımcı olacak biyoflavonoidler vardır. Soğanın bir başka olumlu faydası da burun tıkanmasına iyi gelmesidir. Soğan burun kanallarını ve mukozayı yumuşatarak nefes almanızı kolaylaştırır.

5. Kulak ağrısını iyileştirebilir

Kulaklarımız vücudun en hassas organlarından biridir. Yüksek ses, uçak yolculuğu gibi birçok nedenden dolayı kulak ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu ağrıların azaltılması için kulak damlaları önerilir. Ancak doğal yoldan bir tedavi arıyorsanız soğan yardımcı olabilir. Önce soğanı suda, yumuşayıncaya kadar pişirin. Ardından soğanı bir bezin üzerine yerleştirin. Son olarak bu bezi bir süre kulağınızda bekletin. Denemekte fayda var!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu