Sağlıklı Yaşam

Faydalı Mı, Zararlı Mı? Çok Fazla Kahve İçerseniz Vücudunuza Ne Olur?

Çoğu insan için kahvesiz bir gün hayal etmek oldukça zordur. Sabah uyandığımızda, işe giderken, büyük bir sunumdan sonra ya da gün arasında verdiğimiz kısa molalarda kahve sürekli bize eşlik eder. Enerji verdiği için, kahve içmenin cazibesine karşı koyamayız. Peki gün içinde sık sık kahve tüketmek ne kadar sağlıklı? Gelin, çok fazla kahve içerseniz vücudunuza ne olur birlikte inceleyelim.

1. Tırnaklar hassaslaşır

Çok fazla kahve içmek demir emilimini engelleyerek kansızlığa neden olabilir. Vücut dokularına oksijen taşıyan sağlıklı kan hücrelerinin azalması, kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Enerji düşüklüğünün yanı sıra anemi, tırnaklarınızın görünümünü de etkiler. Tırnaklar hassaslaşarak, kırılmaya başlar.

2. Midenizi bozabilir

Kahve içtikten sonra tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorsanız, bunun bilimsel bir nedeni olduğunu söyleyelim. Kahve asidik olduğu için mide astarını tahriş eder. Bu da kramplara ya da ishale neden olabilir. Kafeinsiz kahve tüketseniz dahi bu durumu yaşayabilirsiniz.

3. Baş ağrısı yapabilir

Pek çok kişi sıcak bir kahvenin baş ağrısını geçirebileceğini düşünür. Ancak durum bunun tam tersidir. Günde 2 fincan kahve güvenli kabul edilse de çoğu zaman bu miktarı aşıyoruz. Fazla kafein, sık sık idrara çıkmanıza neden olur. Bu durumda vücut su kaybeder ve baş ağrısı oluşur.

4. Cildiniz daha hızlı kırışır

Kahve, cildi serbest radikallerden koruyan antioksidanlar açısından zengindir. Bu nedenle günde iki fincan kahve içmenin hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Ancak çok fazla kahve tüketmek, hücrelerdeki kolajeni azaltabilir. Kolajen, dolgun ve genç bir cilt görünümü için büyük önem taşır. Kolajen miktarı azaldığında cildiniz esnekliğini kaybeder ve kırışıklıklar karşısında daha savunmasız olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu