Sağlıklı Yaşam

Erkeklerde Doğum Sonrası Depresyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Erkekler, tıpkı kadınlar gibi doğum sonrası depresyon yaşayabilir ve babanın yaşadığı bu depresyonu fark etmek hiç kolay değildir. Özellikle kadınların gebelik sonrası yaşadıkları depresyon döneminde onlara yük olmak istemeyen erkekler, yaşamış oldukları depresyonu aylarca saklayabilirler. Yapılan araştırmalara göre, her 10 babadan biri bebek sahibi olduktan sonraki yıl içinde depresyon geçiriyor. Fakat bu oranın daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Çünkü toplumsal kaygılar nedeniyle erkekler bu sorunu dile getirmiyor. Unutulmamalıdır ki depresyon cinsiyet ayrımı yapmadan her bireyi etkileyebilecek bir ruh sağlığı sorunudur. Bu listemizde doğum sonrası depresyon yaşayan erkeklerin hikayelerini bir araya getirerek konuya dair farkındalık oluşturmak istedik. İşte doğum sonrası depresyon ve belirtileri…

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz:

39 yaşındaki Peter Divers, ikinci çocuğu doğduktan sonra erkeklerde doğum sonrası depresyonu sorununu yaşamaya başladı

Peter Divers, 2016’nın Kasım ayında ikinci kez baba oldu. Ancak bebeği doğduktan sonra doğum sonrası depresyonu geçirdi ve yaşadıklarını aylarca kimseye anlatmadı. Ayrıca Peter’ın sırtı, oğlu doğduktan bir gün sonra yaralandı ve bu durum depresyonla mücadele etmesini daha da zorlaştırdı. Peter, “Hayatımın en karanlık dönemiydi. Her sabah midemde bir düğümle uyanıyordum. Üzerimde beni izleyen büyük karanlık bir bulut olduğu hissine kapılıyordum.” diyor.

Glasgow’da yaşayan Peter, tam beş ay boyunca yaşadığı sorunu ve hissettiklerini kimseye anlatmadı. Hatta yaşadığı sorunla ilgili aile doktoruna bile görünmekten çekindi. Fakat bir gün yaşadıkları çok ağır gelmiş olacak ki, kızını almak için annesinin yanına gittiğinde daha fazla dayanamayıp ağlamaya başladı. Peter, “15 dakika annemin omzunda ağladım. Hislerimle ilgili bir sürü şey söyledim, içimi döktüm, biriyle paylaşmak iyi geldi.” diyor.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz:

Erkeklerde doğum sonrası depresyonu sorununu yaşayan kişiler duyguları hakkında konuşmuyor

İskoçya’daki Kraliyet Psikiyatri Koleji’nden psikiyatrist doktor Selena Gleadow-Ware, eşi doğum yapan erkeklerin %8’i ila 10’unun depresyona girdiğini söylüyor. Dr. Selena Gleadow-Ware, “Erkekler duyguları hakkında fazla konuşmuyor, hislerini paylaşmaya çekiniyor, bu nedenle de çoğu zaman sorun fark edilmiyor ya da gizli kalıyor.” diyor.

Dr. Gleadow-Ware, annelerin ve babaların bebek doğduktan sonra depresyona girmelerine birçok farklı şeyin neden olduğunu belirtiyor. Annelerde gebelik sonrası depresyon, fizyolojik veya hormonal değişikliklerden kaynaklanabiliyor. Yeni ebeveyn olmak beraberinde birçok değişikliği getiriyor. Bebek doğduktan sonra yaşanan maddi durumla ilgili endişeler, ilişki stresi ya da uykusuzluk gibi sorunlar hem kadınlarda hem de erkeklerde depresyonu tetikleyebiliyor.

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri NHS’e göre, ruhsal sorunları bulunanlarda, geçmişte travma yaşayanlarda, destekten yoksun olanlarda ve eşi depresyonda olanlarda, doğum sonrası depresyon olasılığı artıyor. Erkeklerde doğum sonrası depresyonu sadece üzüntü ve mutsuzlukla ilişkili değildir. Bu belirtilerin yanı sıra motivasyon eksikliği, saldırganlık, ani ruh hali değişimleri ve anksiyete gibi semptomlar da doğum sonrası depresyonun belirtileri arasında gösteriliyor.

Keith Lonsdale de bebeği olduktan sonra depresyona giren babalardan biri

Keith Lonsdale’in eşi Alice, iki çocuğunun doğumundan sonra hastanede depresyon tedavisi gördü. Keith ise ikinci kez baba olduktan sonra depresyon sorunu yaşadı. Bir yandan erkeklerde doğum sonrası depresyonu sorunu ile mücadele etmeye çalışan, diğer yandan da herkese yardım etmek için uğraşan Keith, en sonunda yaşadığı stres ve endişe yüzünden işten ayrıldı.

Erkeklerin yaşadığı doğum sonrası depresyon aslında çok yaygın. Öyle ki, İskoçya’da son yıllarda erkeklerin bir araya gelip ruh sağlıkları hakkında konuşabilecekleri destek grupları ortaya çıktı. Erkeklerin fiziksel, ruhsal ve duygusal sağlığını korumayı amaçlayan Fathers Network Scotland, eşleri gebe olan tüm erkeklerin doğum sonrası depresyon taramasından geçirilmesini istiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu