Tarifler

En Deneyimliler Bile Bu Hatalara Düşüyor! Yemek Pişirirken Sık Sık Yaptığımız 10 Hata

Konu harika yemekler yapmak olduğunda bunun pratik ve tecrübe gerektirdiğini biliyoruz. Eğer siz de yemek yapma becerilerinizi bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Yumurta haşlamak ya da sebze pişirmek gibi son derece kolay şeylerin bile usulüne uygun yapılması gerekiyor. 😊 En deneyimli isimlerin bile mutfakta sık sık yaptığı hataları araştırdık. Bu bilgilerden sonra kendinizi bir profesyonel gibi hissedeceksiniz. 😊 İşte yemek pişirirken sık sık yaptığımız 10 hata ve bunları düzeltmek için yapmamız gerekenler…

Sebzeleri gereğinden fazla pişirmek

Yemek yaparken belki de en sık yaptığımız hata bu! Hepimizin de bildiği gibi sebzelerin besin değeri oldukça yüksektir. Dolayısıyla uzun süreli pişirme işlemleri besin değerlerini ve lezzetlerini kaybetmelerine neden olur. Haşlama ya da sotelemeye alternatif olarak buharda pişirme yöntemini deneyebilirsiniz. Bu sayede besin değerlerini koruyabilir, çok daha lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz.

Mayalı ekmeklere tuz eklememek

İyi biryapmanın yolu kaliteli bir maya kullanmaktan geçer. Eğer hamurun hızlı bir şekilde kabarmasını istiyorsanız tuz kullanmamanız gerekiyor. Ancak hiç tuzlamadığınız takdirde de ekmek tüm hacmini kaybediyor. Anlayacağınız tuzu ideal ölçüde tutmakta fayda var. 😊

Yumurta haşlarken tuz eklememek

Yumurta haşladığınız suya bir miktar tuz eklemek, yumurtalarının daha hızlı pişmesine yardımcı olur. Ek olarak yumurta kırılsa dahi saçılmasını önler.

Patatesleri suda bekletmemek

Patatesleri suda bekletmek, fazla nişastadan kurtulmanıza yardımcı olur. Bu sayede daha tane tane ve diri patatesler elde edersiniz. Özellikle patates kızartması gibi yemeklerden önce patatesleri buzlu suda bekletmeniz ve suyu düzenli olarak değiştirmeniz büyük önem taşıyor.

Pirinci yeşil çayda pişirmemek

Biz tereyağlı pilava alışık olsak da yeşil çaylı pirinç, Asya mutfağında oldukça popülerdir. Çayın tadı hafif bir şekilde gelir, üstelik çok besleyicidir. Soya soslu tavuk ya da zencefilli tavuk gibi yemeklere çok yakışır! 😍

Sebzeleri haşladıktan sonra soğuk sudan geçirmemek

Haşladığımız sebzeleri bir kenara alır, tariflerimizde kullanmak üzere bekletiriz. Bu bekleme işleminden önce onları soğuk suyla şoklamak, hem tatlarını hem de renklerini korur. Üstelik daha gevrek olmalarına da yardımcı olur.

Pancarları tencerede pişirmek

Pancarları genellikle çelik tencerelerde kaynamaya bırakıyoruz. Halbuki mikrodalgada çok daha hızlı pişiyorlar! Tek yapmanız gereken şey orta büyüklükteki bir pancarı pişirme kağıdına sardıktan sonra yaklaşık 5 dakika mikrodalgada pişirmek. İşte bu kadar kolay!

Sarımsakları tek tek soymak

Sarımsakları tek tek soyarak vakit kaybetmek yerine bir baş sarımsağın tepesini kesin. Ardından masanın üzerine koyduğunuz sarımsağı bıçakla dövün. Tüm sarımsak dişlerinin bir bir döküldüğünü göreceksiniz. 😍

Yumurtayı vaktinde tuzlamamak

Yumurtayı henüz çiğken tuzladığınızda yapısı bozulur ve sulanır. Gordon Ramsay’e göre yumurtayı tuzlamak için en ideal vakit pişmek üzere olduğu andır.

Kahve pişirirken tuz eklememek

Evet yanlış okumadınız! 😊 Kahveyi pişirirken bir çimdik tuz eklemek, farklı aromaların ortaya çıkmasını sağlar. Şekeri nötralize eder ve suyun tadını düzeltir. Kesinlikle denemelisiniz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu