Tarifler

Ek Gıdaya Geçiş: Tüm Püf Noktalarıyla Bebek Muhallebisi Nasıl Yapılır?

Doktorlar ilk altı ay sadece anne sütü öneriyor. Ek gıdaya geçilmesi gerektiğinde ise bu kez bebek muhallebisi öneriliyor. Ek gıdaya geçişte bebeklerin en sevdiği ve en kolay sindirdiği pratik gıda seçeneği bebek muhallebisi. Bebek muhallebisi denince birçok çeşit denemek mümkün ve bebek muhallebisi tarifleri oldukça pratik. Fakat bebeğinizin bu muhallebi tariflerinden hangilerini seveceğini bulmak için birkaç tarif denetmeniz gerekebilir. Daha sonra bebeğinizin sevdiği muhallebiden devam edebilirsiniz. Sizin için birbirinden sağlıklı ve pratik bebek muhallebisi tarifleri hazırladık. Ancak hatırlatmak isteriz ki listelediğimiz bu tarifleri uygulamadan önce ek gıdaya geçmenizin uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bunun için aile doktorunuzla iletişime geçmeyi ihmal etmeyin. 6 aylık bebek muhallebisi nasıl hazırlanır? Bebeklere inek sütlü bebek muhallebisi ne zaman verilir? Aradığınız tüm cevapları bu yazımızda sizin için detaylandırdık.

Neden bebek muhallebisi?

Ek gıdaya geçişte bebek muhallebisi anneler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Çünkü muhallebi kıvamı sayesinde bebeklerin kolayca yiyebileceği besinlerden bir tanesi. Üstelik kolayca sindirilebiliyor ve bebekleri rahatsız etmiyor. Bir de bebek muhallebisi hazırlarken farklı farklı tarifler denemek mümkün. Seçenek oldukça fazla. Bebeğinizin damak tadına uygun bir tarif bulmanız kolaylaşıyor. Alerji olasılığı düşük ve gaz yapmıyor. Tabii ki bebeğinizin ayına uygun gıdalar içermesine dikkat etmeniz gerekiyor. Evde yapımı oldukça pratik ve rahat olan bebek muhallebilerini doktorlar da öneriyor. Bebeğinizin anne sütü ile kilo alımı iyi durumdaysa, doktorlar genellikle ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenme öneriyor. Bu durumda ek gıdaya altıncı ay itibariyle doktorunuza danışarak başlanmanız mümkün. Ancak anne sütünün bebeğin yeteri kadar kilo almasını sağlamaması durumu ile karşılaşırsanız, doktorunuz dördüncü aydan itibaren ek gıdaya geçmenizi de tavsiye edebilir.

Bebek muhallebisine ne zaman başlanır?

Bilindiği şekilde ek gıda dönemi tamamlayıcı besinlerle bebeğin anne sütüne devam etme süreci olarak tanımlanıyor. Anne sütü bolsa ve yeterli miktarda alınıyorsa, ilk altı aylık dönemde yalnızca anne sütü tavsiye edilir. Altıncı ay tamamlandıktan sonra bebeğin damak zevkinin gelişmesi ve sağlıklı düzeyde gelişimine devam edebilmesi için yavaş yavaş ek gıdaya başlatmak mümkün. Anne sütü yeterli derecede alınmıyorsa hekimler, zorunlu durumlardan dolayı 4. aydan itibaren ek gıda tavsiye edebiliyor. Annelerin ek gıda döneminde en çok yaptıkları tarif ise bebeklere özel olarak hazırlanan muhallebiler.

Bu geçişin sağlıklı olup olmadığını ise sadece bebeğininiz doktoruna danışarak öğrenmeniz mümkün. Ancak doktorunuz tarafından uygun görülüyorsa ek gıda dönemi besinlerine başlanabilir. Bu şekilde bakılacak olursa bebeklerde muhallebiye başlangıç zamanı için ek gıdaya geçildiğinde diyebiliriz. Çünkü bebek muhallebisi ek gıdaya geçişte önerilen ilk ek gıda seçeneği. Sebze püresinden 1-2 hafta kadar sonra çoğu zaman 6. aydan sonra akşam öğünü olarak muhallebi verebilirsiniz. Aşağıda sizin için listelediğimiz tariflerde anne sütü ya da pirinç unu ile hazırlanmış muhallebi çeşitlerini bulabilirsiniz.

Ne kadar verilmeli?

Muhallebiye başlangıçta tıpkı diğer gıdalarda olduğu gibi kademe kademe gitmek en sağlıklı ilerleyiş şekli olacaktır. İlk gün 1 çay kaşığı, 2. gün 1 tatlı kaşığı, 3. gün de ½ çay bardağı olarak planlamalar yapılabilir. 3 gün kuralına uygun hareket etmeli ve ek yeni bir besine geçiş yapmamalısınız. Böylece bebeğinizin o besine karşı alerjisinin olup olmadığını da rahatlıkla öğrenmeniz mümkün. Bebek muhallebisini pişirirken 1 yaşında önce tüketilmesi tavsiye edilmeyen inek sütü ve keçi sütünden uzak durmanız ve hekiminize danışmanız gerek. Bunun yerine anne sütü, su ya da devam maması tercih edebilirsiniz.

Bebek muhallebisi tarifleri

1. Anne sütlü bebek muhallebisi tarifi

Doktorlar genellikle ilk zamanlarda bebek muhallebisi tarifi olarak anne sütlü bebek muhallebisini öneriyorlar. Hazırladığımız bu muhallebi tarifi, bebeğinizin daha rahat ek gıdaya geçmesine yardımcı olacaktır. İhtiyacımız olan malzemeler: 1 çay bardağı içme suyu, 1 tatlı kaşığı pirinç unu, 1/2 çay bardağı anne sütü. Öncelikle bir kaba ihtiyacımız olacak. 1 çay bardağı kaynattığınız ve ılıttığınız suya 1 tatlı kaşığı pirinç ununu ilave edin ve topaklanma kalmayıncaya dek orta derece ateşte karıştırın. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte yavaş yavaş koyulaşıncaya kadar 8 dakika civarı pişirin. Kıvamlı hale geldiği zaman ocaktan alın ve ılımasını bekleyin. Ilıdıktan sonra ½ çay bardağı anne sütünü karışıma ilave edin, bebeğinizin muhallebisi hazır. Afiyet olsun.

2. Ballı ve irmikli bebek muhallebisi

İrmikli bebek muhallebisi için ihtiyacımız olan malzemeler: 1 çay bardağı süt veya su, ½ çay bardağı irmik, ½ tatlı kaşığı bal. Ballı ve irmikli muhallebi tarifinin hazırlık aşamasında ilk olarak süt veya suyu irmikle karıştırın. Kısık ateşte devamlı karıştırarak pişirin. Pişince kenara alın ve soğumasını bekleyin. Balı da ilave ettikten sonra bebeğiniz için hazırladığınız muhallebi hazır. Bu tarifin bir yaşından küçük bebekler için uygun olmadığını not düşelim ve ek gıda için doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

3. Pirinç unlu bebek muhallebisi

Tarif için ihtiyacımız olan malzemeler: 1 çay bardağı su 1 tatlı kaşığı pirinç unu. Hazırlanışına geçelim. Seçtiğiniz bir kaba suyu ve pirinç ununu dökün ve güzelce pişirin. Ancak, burada kullanacağımız suyun içme suyu olmasına dikkat etmeliyiz. İçme suyunu kullanmadan önce kaynatılıp soğutulmasına da dikkat edin. Muhallebisini hazırladıktan sonra pirinç unu mamasını biberona ilave edebilirsiniz. Ilık hale gelince bebeğiniz için hazır hale gelecektir. Afiyet olsun.

4. Nişastalı bebek muhallebisi

Bu muhallebi tarifi için ihtiyacımız olan malzemeler: 2 tatlı kaşığı irmik, 2 tatlı kaşığı buğday nişastası, 1.5 çay bardağı su. Hazırlanışına geçelim; bütün malzemeleri bir tencere içerisine alın ve kısık ateşte karıştırarak pişirin. Karışım ılıyınca ateşten alın ve bebeğinizin muhallebisi servise hazır.

5. Devam mamalı bebek muhallebisi tarifi

Listemizin son tarifi devam mamalı yani bebek mamasıyla yapılan bebek muhallebisi için ihtiyacımız olan malzemeler :100ml içme suyu, 1 tatlı kaşığı pirinç unu, 3 ölçek devam sütü ve isteğe bağlı taze meyve. Meyvelerin rondodan geçirilmiş olmasına dikkat edin. Hazırlanışına geçelim; 100ml su ile 1 tatlı kaşığı pirinç ununu devamlı karıştırarak pişirin. Pişen muhallebiyi ocaktan alın ve içerisine devam sütünden toz olarak 3 ölçek kadar ilave edip karıştırmaya devam edin. Dilerseniz muhallebinizin içerisine muz, elma veya ek bir meyve rendeleyip tatlandırabilirsiniz. Devam mamalı bebek muhallebiniz bebeğiniz için artık hazır. Afiyet olsun.

Bu içeriğimiz hoşunuza gittiyse aşağıda yer alan içeriklerimiz de ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu