Sağlıklı Yaşam

Doğal Yağlardan Bitkilere: Uyku Düzenini Bozabileceğini Öğrendiğinizde Çok Şaşıracağınız 5 Şey

Yapılan araştırmalar, insanların azımsanmayacak kadar büyük bir kısmının uykusuzluktan muzdarip olduğunu gösteriyor. Buna paralel olarak uyku ilacı kullananların sayısı da her geçen gün artıyor. İlginçtir ki yaş ve eğitim seviyesi de bu ilacın kullanımıyla doğru orantılı. Zira eğitim seviyesi yüksek ve yaşlı insanlar, çok daha fazla uyku ilacı kullanıyor. Peki modern insanlar olarak neden yeterince uyumakta güçlük çekiyoruz? Siz fark etmeseniz de uyku düzeninizi bozabilecek bazı etkenler bulunuyor. İşte ideal bir uyku düzeni oluşturmanıza engel olabilecek 5 şey…

1. Sentetik nevresim takımları

Doğal malzemelerden yapılmış nevresim takımları terlemeyi önceler ve yatağı havadar tutar. Sentetik nevresim takımları ise ısıyı hapsederek terlemenize neden olur. Bütün gece dönüp durmak da sentetik çarşafların cildinizi tahriş etmesine neden olabilir.

2. Uçucu yağlar

Lavanta yağı gibi bazı doğal yağlar sakinleşmemizi sağlasa da aynı şeyi narenciye yağları için söyleyemeyeceğiz. Zira bu yağlar, sizi sakinleştirmekten ziyade ayıltır ve uykunuzun açılmasını sağlar. Ek olarak doğal yağları direkt yastığınıza uygulamak, hormon dengenizi etkileyebilir, cildinizin tahriş olmasına neden olabilir.

3. Magnezyum eksikliği

Konu uyku problemleri olduğunda kontrol edilmesi gereken ilk şeylerden biri de magnezyum değerleridir. Eğer magnezyum eksikliğiniz varsa rahatlamanız normalden daha zor olabilir. Düşük magnezyum seviyeleri kas seğirmeleri ve huzursuz bacak sendromuyla ilişkilendirilir. Magnezyum eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız bir doktorla görüşerek gerekli takviyeleri alabilirsiniz.

4. Bitkiler

Özellikle de astım hastasıysanız ya da alerjik bir bünyeniz varsa bitkiler konusunda dikkatli olmanız gerekiyor! Kimi bitkiler, iç mekan için önerilmiyor. Dolayısıyla bu bitkileri yatak odanızda bulundurmamanız gerekiyor. Bu bitkiler yatak odanızda olduğunda uykunuz sık sık bölünebilir. Ek olarak toprakta küf oluşması halinde bu da uyku kalitenizi etkileyebilir.

5. Isıtıcılar

Vücudumuz, gece saatlerinde ısısını düşürerek uykuya dalma vaktinin geldiğini hatırlatır. Isıtıcı açık bir şekilde uyumak, vücut sıcaklığınızı yükselteceği için uyku döngünüzü etkileyebilir. Dahası birçok ısıtıcı sağlığımız için zararlı bir madde olan karbon monoksit üretir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu