Tarifler

Diyetini Bozmak İstemeyenlere: Kalorisi En Düşük 9 Alkollü İçecek

Bahar aylarındayken şöyle lezzetli Pina Colada’nızı alıp, keyifli bir müzik açıp havanın tadını çıkarmak istemez misiniz! Elbette isterseniz ancak, neden bunu daha az kalorili ve daha az şekerli bir kokteyl ile yapmayasınız? İşte tam da bu yüzden diğerlerine kıyasla daha az kalorili 9 alkollü içeceği listeledik. Bu listede hem şarap severler hem bira severler hem de kokteyl severler için bir şeyler var. Sözü uzatmadan aşırı şeker ve kalori tüketimine savaş açan düşük kalorili alkol listemize birlikte göz atalım.

1. Kırmızı şarap

Listemize enfes bir kadeh kırmızı şarap ile giriş yapıyoruz. Kırmızı şarap, lezzeti ve sağlık avantajları ile dünya çapında bilinen bir alkol çeşiti. 2018 tarihli bir araştırmaya göre şaraba dair antioksidan özellikler, kronik hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Beyaz şaraba nazaran kırmızı şarapta daha fazla antioksidan bulunduğunu ve karbonhidrat miktarının az olduğunu hatırlatmak isteriz.

2. Votka

Alkol çeşitleri arasında votka kalorisi düşük alkoller listesine giriyor. Bir porsiyon votka-soda yaklaşık 133 kalori ve 0 gram karbonhidrat içerir. Rom ve kolaya kıyasla oldukça masum diyebiliriz. Çünkü bir rom ve kola yaklaşık 200 kalori ve 17.5 gr karbonhidrat içerir. Bu nedenle, düşük kalorili ve keyifli bir içecek arzu ediyorsanız, buzlu votka veya votka soda nokta atışı bir seçenek olacaktır.

3. Viski

Standart bir kadeh viski yaklaşık 140 kaloriden oluşur. Üstelik viski oldukça düşük şekerlidir ve gluten içermez. Eğer ve ketojenik bir yaşam fikriniz varsa içki tercihinizde viski harika bir seçim olacaktır.

4. Tekila

Tekila diğer alkollere kıyasla daha az tercih edilse de kalorisi oldukça düşük bir içecektir. Tekilanın bir porsiyonu sadece 97 kaloriye tekabül eder.

5. Cin

Düşük kalorili alkol listemize cin ile devam ediyoruz. Cindeki önemli bileşenler, anti-inflamatuar, antidiyabetik ve antibakteriyel özellikleri de belgelenmiş ve oldukça fazla faydası bulunan ardıç meyveleridir. Cin, şeker ve karbonhidrat içermez. Kalori oranı ise oldukça düşüktür. Aynı zamanda çok yönlü bir seçenektir. Tek başına veya eşlikçi bir içecek ile harika bir tada bürünebilir.

6. Alkollü soda

Alkollü sodalar, bira ile aynı alkol içeriğine sahiptir. Ancak biradan farklı olarak mango, şeftali, ahududu ve karpuz gibi meyveli tatlarla harmanlanırlar. Ayrıca çoğu biraya kıyasla daha az kaloridir. Ancak şeker ve kalori içeriği, içki markasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

7. Düşük kalorili kokteyller

Düşük kalorili kokteyl hazırlamak için malzemelerde biraz değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin kokteyllerde çeşit çeşit şurup bulunur. Bunların bir ya da iki tanesini malzeme listesinden çıkararak içeceğinizin kalorisini düşürebilirsiniz. Ya da soda yerine kalorisiz bir maden suyu kullanabilirsiniz. Basit şuruplar dışında ilave şekerleri de kokteylinizden uzaklaştırabilirsiniz. Tatlı aromalardan olabildiğince kaçının ve yerine misket limonu, narenciye, salatalık, nane aroması tercih edin. Artık sağlıklı kokteyllerinizin tadını çıkarabilirsiniz.

8. Elma şarabı

Düşük kalorili alkol listemizin 8. sırasında güçlü elma şarapları yer alıyor. Bu içecek fermente edilmiş elmalardan hazırlanır. Bir porsiyon elma şarabı yaklaşık 269 kaloridir ve 28 g şeker içerir. Bu şarabın kalorisi yüksek olsa da yine de listeye eklemek istedik. Çünkü elma şarabı iyi bir C vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Üstelik sert elma şarabı potasyum açısından da oldukça zengin.

9. Düşük kalorili bira

Hafif bir bira ortalama 103 kalori içerir. Normal biralar ise yaklaşık 155 kaloridir. Ayrıca hafif birada 5,81 gram karbonhidrat bulunurken, normal bir birada 12,8 gram karbonhidrat bulunduğunu belirtmekte fayda var. Evet, çok büyük bir fark değil, ancak keyifli bir yaz akşamında bir bira ile kalmayacağınızı düşünürsek karbonhidratlar ve kalorilerin toplamını kesinlikle düşünün deriz. Üstelik deneyebileceğiniz tonlarca alkolsüz bira olduğunu da hatırlatmak isteriz. Yani akşamdan kalma olmadan da bira keyfi yapabilirsiniz.

Bonus: Listemizdeki alkol çeşitlerinin kalori ve şeker oranı ne kadar düşük olsa da kontrollü tüketmekte fayda olduğunu hatırlatalım

Şeker ve kalori oranı düşük alkolleri listeledik. Ancak hatırlatmakta fayda var, oran ne kadar düşük olsa da alkol alkoldür. Kontrolsüz alkol tüketiminin ise ciddi riskleri bulunur. Bu riskler arasında: endişe, depresyon, karaciğer hastalığı, kalp hastalığı, sindirim sorunları, yüksek tansiyon ve belirli kanser türleri listelenebilir. Bu nedenler göz önünde bulundurulunca alkol tüketimini sınırlı tutmakta fayda olduğunu belirtelim.

Beslenme çizelgesinin sağlıklı tarafında yer alan birçok alkollü içecek bulunuyor. Şarap, viski ve sert elma şarabı gibi bazı içki türleri de iyi bir antioksidan kaynağı olabilir. Ama günün sonunda, alkolün zararlı etkilerini hatırlamakta ve kontrollü olmakta fayda vardır. Kalorisi ve karbonhidratı ne denli düşük olsa bile, fazla alkol tüketiminin tehlikeli olabileceğini tekrar hatırlatmak isteriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu