Sağlıklı Yaşam

Dikkatli Kullanılması Gereken Bir Şifa Kaynağı: Ökse Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Doğa birbirinden ilginç ve değerli pek çok bitkiye ev sahipliği yapıyor. Bazı bitkiler, yüzlerce yıldır şifa kaynağı olarak kullanılıyor. Ancak bazı bitkiler de sağlık için oldukça zararlı! Ökse otu, doğru yöntemlerle ve kararında tüketildiğine insan sağlığı için oldukça faydalı. Çünkü ökse otu hem fizyolojik hem psikolojik pek çok rahatsızlık için önemli bir şifa kaynağı olarak kabul ediliyor. Ancak ökse otunun aşırı bir şekilde veya hatalı kullanması oldukça ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle bu önemli şifa kaynağını kullanmadan önce faydaları ve zararları hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmak gerekiyor. Elbette ökse otunun nasıl ve ne kadar tüketileceğini bilmek de son derece önemli. İşte dikkatli kullanıldığında büyük bir şifa kaynağı olan fakat yanlış kullanımda son derece tehlikeli bir bitki haline gelen ökse otu hakkında bilmeniz gerekenler.

Ökse otu nedir?

Ökse otu, (Viscum albüm) Santalaceae familyasından Avrupa ve Asya’ya özgü bir bitki. Ancak pek çok farklı coğrafyada görülebiliyor. Dünya genelinde, yüzde 20’si yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan 1300’den fazla ökse otu türü bulunuyor. Bununla beraber ökse otu, yarı asalak bir bitki olarak kabul ediliyor. Başta elma olmak üzere armut, söğüt, kavak ve meşe gibi yapraklı ağaçların dallarında veya bazı çalı türlerinin üzerinde asalak olarak yaşıyor. Üzerinde yaşadığı canlının besin ve su kaynaklarını tüketen bitki, fotosentez yoluyla kendi enerjisini de üretebiliyor. Bu nedenle “yarı asalak” olarak kabul edilir.

Ökse otu 4 mevsim boyunca yeşil ve canlı kalıyor

Bu özelliği nedeniyle, tarihin kadim dönemlerinden beri değer gören ökse otu canlılık, yaşam ve doğumla ilişkilendirilir. Özellikle kış aylarında da canlı ve yeşil kalması, tarih boyunca ökse otuna verilen önemi artırmıştır. Bitki, antik dönemlerden beri kış aylarındaki kutlamaların, festivallerin veya ritüellerin en önemli unsurlarından birisi olmuştur. ve Yunan dönemlerinde, insanların evlerinin girişlerini bu bitki ile süslemeleri de ökse otuyla yaşam ve canlılık arasında kurulan bağ nedeniyledir.

Ökse otu her ne kadar yaşam ve canlılıkla ilişkilendirilse de beyaz ve yapışkan meyveleri insanlar için oldukça tehlikeli olabilir!

Çünkü ökse otunun meyveleri zehirlidir ve insanlar için ölümcül olabilir! Ancak ökse otunun üremesini sağlayan şey de insanlık için ölümcül olan bu meyvelerdir! Bu beyaz ve yapışkan meyveler, kuşlara ve doğadaki diğer memelilere yapışır! Bu şekilde doğada hareket etme imkânı bulan tohumlar, yeni bir ağaca ulaştığı zaman burada büyümeye başlar.

Ökse otunun faydaları nelerdir?

Tarihin eski dönemlerinden beri insan yaşamını önemli bir parçası olan ökse otunun hem fizyolojik hem psikolojik pek çok olumlu etkisi var. Her şeyden önce ökse otu bağışıklık için son derece faydalı. Bu nedenle vücut direncini artıyor ve pek çok hastalığa karşı koruma sağlıyor. Ayrıca ökse otunun hipertansiyonu azalttığı bu sayede kalp krizi ve felç riskini azalttığı da biliniyor. Kan şekerini düşürücü özelliği sebebiyle özellikle diyabet hastaları için öneriliyor. Bu mucizevi bitkinini insan sağlığına olumlu etkileri bunlarla sınırlı değil! Eklem ve mide ağrılarının giderilmesinde ve sindirimin sisteminin düzenlenmesinde de önemli bir rol oynuyor. Bunların yanı sıra solunum yolları hastalıklarına karşı da oldukça güçlü bir şifa kaynağı. Öksürük, bronşit ve boğaz ağrısı tedavisinde de kullanılıyor. Son olarak ökse otunun, yaraları iyileştirme ve kanamaları durdurma özelliği bulunuyor.

Ökse otu hangi psikolojik rahatsızlıklara iyi geliyor?

Ökse otunun psikolojik rahatsızlıklara karşı da son derece güçlü bir şifa kaynağı olduğu biliniyor. Başta stres, depresyon, anksiyete ve uykusuzluk sorunlarına karşı etkili bir tedavi aracı olarak kullanılıyor. Sinir sistemini yatıştırıyor ve hem fizyolojik hem de psikolojik olarak rahatlık ve sakinlik sağlıyor.

Ökse otunun zararları nelerdir?

Ökse otu oldukça önemli bir sağlık kaynağı. Ancak aşırı tüketimi bazı yan etkilere neden olabiliyor. Ökse otunun aşırı tüketildiği durumlarda mide bulantısı, baş ağrısı, kusma, ishal, tansiyon ve baş dönmesi ortaya çıkabilir. Bunun dışında bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca özellikle tedavi gören kanser hastalarında kullanıldığı zaman ağrı ve enfeksiyona sebep olabilir. Öte yandan insan sağlığı için ölümcül olabilen zehirli meyvesinin hiçbir şekilde tüketilmemesi gerekiyor! Bunun dışında ökse otu, hamileler ve çocuklar için de tavsiye edilmiyor. Ayrıca aktif olarak ilaç kullanan veya tedavi gören kişilerin de ökse otundan uzak durmaları gerekiyor.

Ökse otunu kullanırken son derece dikkatli olmak gerekiyor!

Çünkü belirttiğimiz gibi bu mucizevi bitkinin yanlış veya fazla tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu sebeple ökse otu yaygın olarak iki farklı şekilde tüketiliyor. İlki, ökse otunu demleyerek çay şeklinde tüketmek. Kuru veya taze yaprakları ve dalları sıcak suda demlendikten sonra rahatlıkla tüketilebilir. Ancak bir kez daha hatırlatmakta fayda var, meyvelerinden uzak durmak gerekiyor! Ayrıca bu çayı günde bir bardaktan fazla tüketmek de tehlikeli olabilir. Ökse otunun tedavi amaçlı kullanım yöntemlerinden bir diğeri ise bitkinin çiçeklerinden merhem hazırlamak. Fakat hazırlanan merhemin vücuttaki yaralara sürüldükten on dakika sonra temizlenmesi gerekiyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu